Problémy doma je nutné řešit včas. Pomoci může rodinná konference
26. 2. 2015 - PRAHA [Econnect/Lata]
Paní Věra si prožila krušný rok. Nejprve prošla rozvodem a stěhováním, posléze navíc dostala – z důvodu reorganizace – výpověď. Její dva synové situaci nepřijali dobře. Ten starší začal po nástupu na odborné učiliště šikanovat spolužáky a jeho chování doma se také stalo neúnosným. Aby toho nebylo málo, u mladšího chlapce se objevily vleklé zdravotní potíže.
Zlom nastal až tehdy, když byla Věra kvůli péči o nemocného syna propuštěna ve zkušební době z nové práce. Tehdy uznala, že situaci sama nezvládne, a obrátila se na neziskovou organizaci Lata.
„Paní Věře jsme doporučili metodu Rodinné skupinové konference. Ta spočívá v tom, že naši pracovníci nejprve zhodnotí situaci a naváží spojení se všemi členy rodiny, kteří jsou ochotni spolupracovat. Vítána je samozřejmě i účast přátel nebo pedagogů,“ vysvětluje princip programu koordinátorka pro rodinné konference v Latě Petra Pfaurová.
Pak přichází na řadu samotná rodinná konference. Na tomto setkání si úkoly rodina vymyslí a rozdá sama, bez asistence odborníků, vytvoří Plán rodiny, který pak za podpory pracovníka společnými silami uvádí do praxe. Poté je potřeba vše, co bylo řečeno, aplikovat v běžném životě. Cílem není změnit chování příslušníků, ale nastavit komunikaci mezi nimi, obnovit zpřetrhané rodinné vazby a zejména pomoci tomu, aby se setkali a začali si vypomáhat.
„Mění se také například denní režim, trávení volného času, přístup k povinnostem a míra vzájemného pochopení členů rodiny. Místo vytváření konfliktů se rodina učí spolupracovat. To všechno chce čas a soustředěné úsilí,“ doplňuje Petra Pfaurová.
Délka spolupráce závisí na rozměrech problémů, v případě paní Věry trvala sedm měsíců. Ta se za tu dobu odhodlala řešit své vleklé psychické potíže s psychoterapeutem. Největším překvapením ale bylo, jak se do řešení problémů opřeli mužští členové rodiny. Mladšího ze synů se „ujal“ Věřin strýček Vojta – začal s ním poznávat taje bezlepkové kuchyně, jezdit na výlety nebo na ryby. Nakonec se zapojil i otec staršího chlapce, který se nejprve od všeho distancoval. Pod náporem důkazů o synově nevhodném chování zařídil jeho přestup na jinou školu a přesvědčil ho, aby se vrátil k cyklokrosu.
„Rodina tak situaci zvládla a předešla různým závažnějším krizím, které v podobných případech hrozí – drogy, kriminální chování, vyloučení ze školy nebo dokonce zásah orgánů ochrany dětí a nařízení ústavní výchovy. To jsou samozřejmě krajní situace, ale je třeba si uvědomit, že nakupení řady zdánlivě drobných problémů jimi může vyústit,“ uzavírá Petra Pfaurová a doporučuje proto všem rodinám, které si neví rady, aby se včas obrátily na profesionály s žádostí o pomoc.
O sdružení Lata
Sdružení Lata – Programy pro ohroženou mládež pomáhá od roku 1994 sociálně ohroženým dětem a mladým lidem ve věku 13-26 let. Hlavní projekt „Ve dvou se to lépe táhne“ je založen na vrstevnické podpoře od vyškolených dobrovolníků, od nichž se klienti učí, jak se vypořádat s obtížnými životními situacemi a kvalitně trávit volný čas. Pomoc dobrovolníků je doplněna o odbornou péči sociálních pracovníků a další doplňkové služby. V roce 2012 rozšířilo sdružení své služby o program podpůrné individuální práce s rodinou. Jeho cílem je provázení rodičů v náročných momentech výchovy dětí, nalezení prostoru pro komunikaci mezi členy rodiny a posílení zdravých vazeb mezi nimi. Za svou práci získala Lata v roce 2013 mezinárodní Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci, v roce 2014 byla oceněna jako Neziskovka roku. Více informací naleznete na www.lata.cz.