Nová příručka pomůže při podávaní stížností na porušení evropského práva
18. 10. 2006 - [Priatelia Zeme–CEPA / Changenet]
Další možností je využít postupy upravené podle Bernské a Aarhuské úmluvy. Instituce, kterých se příručka CEE Bankwatch Network týká, její zveřejnění a zpřístupnění občanům vítají. Celkem existuje až sedm mechanismů, na základě kterých je možné upozornit zodpovědné instituce na porušování svých práv.
Vydání příručky s názvem Citizen's Guide to European complaint mechanisms ocenil také člen Evropského parlamentu (EP) a předseda petičního výboru EP Marcin Libicki: „Občanství EU zajišťuje fyzickým osobám, stejně jako různým sdružením, možnost obrátit se přímo na Evropský parlament pomocí petice. Doufám, že tato publikace pomůže mezi lidi rozšířit povědomí o zodpovědnosti EP za ochranu práv občanů a za zabezpečení uplatňování legislativy EU.“
Anelie Stefanova, dopravní koordinátorka CEE Bankwatch Network, říká: „Občané nových členských států obvykle nevědí, jak se na úrovni EU bránit proti nezodpovědnosti těch, kteří prosazují kontroverzní projekty, a jakým způsobem zajistitm aby jejich argumenty někdo poslouchal. Přitom hlas veřejnsoti je momořádně důležitý. Ukazuje to také nejnovější případ z maďarského města Győr.“
Obyvatelé Győru bojují proti výstavbě nového nákupního centra, které by zvýšilo už i tak překročené limity hlučnosti a znečištění vzduchu. Ve své petici proto žádají Evropský parlament, aby prošetřil a pomohl zastavit půjčku Evropské investiční banky, která tento projekt podporuje částkou 40 miliónů EUR.
Stížnosti k Evropskému parlamentu využívají environmentální skupiny v posledních letech hlavně v případě kontroverzních investičních projektů, které poškozují životní prostředí a snižují kvalitu života místních obyvatel.