Nové sdružení chce bránit krajinu mezi Ratajemi a Podvekami před těžbou a otevřít ji turistům
3. 8. 2007 - PODVEKY/KUTNÁ HORA [Arnika - Centrum pro podporu občanů]
-Foto Občanského sdružení Za záchranu Ratajska a Podvecka – Stařechov-
„Plán na zřízení velkolomu u Podvek byl prvotním impulzem k založení místního sdružení,“ vysvětluje jeho předseda Vladimír Šebor. „Holding Silnice Čáslav zde zamýšlel vytěžit osm milionů krychlových metrů kamene, což by zcela zničilo krajinu a na desítky let poškodilo životní prostředí několika obcí. Díky odporu obyvatel a následnému neprosazení změny územního plánu se momentálně o projektu nemluví nahlas. Nicméně nikdo z nás neví, co se může připravovat v projekčních kancelářích nebo za zdmi úřadů,“ Vysvětluje Šebor, proč lidé zůstávají ostražití. „Sledujeme zahajování správních řízení na všech úřadech a chceme být dobře připraveni na moment, kdy by kdokoli o otevření lomu znovu oficiálně požádal.“
Místnímu sdružení poskytuje právní a odbornou pomoc Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika. „Harmonická krajina Podvecka si zaslouží lepší budoucnost než dobývání kamene. Velkoobjemová těžba by způsobila úplné zmizení kopce Stařechov. Obyvatelé by dlouhé roky trpěli prachem, hlukem a dalšími negativními vlivy způsobenými samotnou těžbou i nákladní dopravou,“ uvedl vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský. Arnika již v minulosti pomáhala obyvatelům v řadě podobných případů. „Projekt je zatím v počáteční fázi a je určitě možné jej zastavit,“ domnívá se Skalský.
Podle Vladimíra Šebora se ale místní sdružení nechce zaměřovat jen na hrozbu představovanou velkolomem. „Krajina Posázaví má co nabídnout turistům a větší zájem o náš region by významně podpořil místní ekonomiku. Usilujeme proto o rekultivaci lesních pozemků mezi Podvekami a Ratajemi a vyznačení nových turistických tras. Ty by měly zpřístupnit především zdejší poutní místo Kamenný stůl. Ve spolupráci s Lesy České republiky Kácov bychom také na Stařechově rádi vystavěli turistickou rozhlednu,“ vypočítává plány občanského sdružení Vladimír Šebor.
Založení místního občanského sdružení vítají i starostové okolních obcí. „Činnost zdejšího sdružení je důležitým příspěvkem k uchování přírodního dědictví. Naši krajinu bychom určitě neměli proměnit na kámen. Stejně tak významná je i snaha o větší zatraktivnění regionu a hledání takových možností rozvoje, které nepoškodí přírodu a životní podmínky našich občanů. Jsme rádi, že naše obec získala ke spolupráci partnera, který zastupuje podstatnou část obyvatel regionu,“ řekl starosta Ratají nad Sázavou Ing. Luboš Kubát.