V Kralupech nad Vltavou odstartoval druhý ročník integračního projektu Romský mentor
8. 2. 2013 - PRAHA [Econnect/Romea]
organizace Open Society Foundations (OSF) z Budapešti a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA. Projekt rovněž úspěšně probíhá v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Jeho hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách.
Ve školách nebo jiných zařízeních, například neziskových organizacích či komunitním centru se pak pravidelně schází dvojice mentor a pedagog se skupinou dětí, s níž se věnují programu podle zaměření romského mentora - profesionálního umělce. Kromě samotných aktivit, jakými jsou třeba hudba, módní design nebo balet, se děti učí rozvíjet i sociální kompetence a v často smíšené skupině se vzájemně poznávají romští a neromští kamarádi - na obecnější rovině pak romská kultura s neromskou. Osobní příklad a zkušenosti vzoru úspěšné romské osobnosti pak posiluje sebeuvědomění a sebeúctu romských dětí a motivuje je k snaze o svou vlastní úspěšnou dráhu.
Úvodního školení letošního ročníku se zúčastnily týmy mentor-pedagog v plném počtu. Program se věnoval zejména evaluační - hodnotící zprávě minulého roku, na základě níž se pak diskutovala strategie a plány na rok aktuální. Účastníci se věnovali také novinkám, sdílení zkušeností nebo individuálním konzultacím. Kromě zástupců občanského sdružení ROMEA se setkání zúčastnila i Eniko Garai z OSF a Monika Rozsa z Pressley Ridge z Maďarska.
"Domnívám se, že se úvodní školení projektu vydařilo. Sešla se na něm skupina profesionálů, ať už mentorů nebo učitelů, kteří jsou do práce s dětmi nadšení - a ta se jim především také skvěle daří. Díky jejich nasazení a cílům, které všichni přijali za své, nebylo vůbec znát, kdo je v projektu již "ostřílený" a zkušený a kdo je v něm úplně nový," přibližuje Iva Hlaváčková, koordinátorka projektu z občanského sdružení ROMEA.
V letošním roce bylo do programu vybráno osm subjektů a osm romských umělců z různých krajů České republiky: dvě skupiny z Prahy - ZŠ Letohradská, s
malířkou Ladislavou Gažiovou a komunitní centrum Prádelna s módním návrhářem Pavlem Berkym, ZŠ ve Slaném se zpěvačkou Pavlínou Matiovou, sdružení CEDR v Krásné Lípě s všestranně muzikálně nadanou Marcelou Surmajovou. Na ZŠ Pudlov v Bohumíně svou skupinu vede raper a kick-boxer Lukrecius Chang, na ZŠ Mariánské hory v Ostravě baletka Bibiana Poláková, na ZŠ v České Třebové spisovatelka Eva Danišová a v neposlední řadě sdružení Džas jekhetane jekhe dromeha ve Valašském Meziříčí s hudebníkem Ivanem Kandráčem.
Přestože se doba trvání projektu o několik měsíců oproti loňskému roku vlivem dlouhého a administrativně náročného evaluačního procesu na straně OSF a jeho partnerů zkrátila, na formátu a podobě projektu se tím nic zásadního nemění a celkově proběhne minimálně 120 setkání s dětmi. Na konci školního roku pak společná práce vyvrcholí závěrečným vystoupením každé skupiny, například výstavou nebo divadelním představením.