Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Na internetu se konečně objevuje česká flóra

12. 12. 2003 - PRAHA [Econnect]

-foto-
-foto-
Pokud nejste zrovna zahrádkář, kaktusář, ale spíše obdivovatel přirozeně rostoucích rostlin, příliš možností kde najít na českém internetu ucelené informace o rostlinách rostoucích na našem území či o jejich rozšíření jste dosud neměli. O průlom v přehledu našich rostlin na internetu se snaží již tři čtvrtě roku spuštěné a stále se vyvíjející internetové stránky - rostliny.nikde.cz, na podzim byla navíc spuštěna jejich odnož s názvem florian.nikde.cz, která chce nahlédnout i do dalších zákoutí botaniky.

Rostliny na internetu

Přestože se dnes dá na internetu nalézt téměř cokoli, často v různých obsahových kvalitách, o české flóře to zatím říci možné nebylo. Několik nadějných pokusů se v této oblasti na internetu již objevilo, žádný se však zatím nerozvinul. Internetové stránky http://rostliny.zde.cz fungovaly více než rok, dnes je však adresa zaniklá. Další projekt internetové Encyklopedie rostlin - www.kvetena.cz - má sice vytvořen propracovaný systém pro třídění dle druhů, rodů, čeledí aj., charakteristika a další informace zde však zatím chybí.

Občas nalezneme regionální botanické informace, či oborové stránky jako např. masožravé rostliny, okrasné, léčivé atd., často jde o komerční stránky nabízející prodej. Odborná instituce Česká botanická společnost je orientována pouze na své odborné a vědecké členy a jejich aktivity, (na rozdíl od své příbuzné České ornitologické společnosti, která se věnuje také laické veřejnosti) a nepřináší ani informace o rozšíření rostlin.

O projektu rostliny.nikde.cz

V dubnu roku 2003 byl spuštěny stránky věnující se rostlinám České republiky s názvem i adresou rostliny.nikde.cz, který je stále zdokonalován a rozšiřován. Web je zaměřen na rostliny Čech, Moravy a Slezska (výrazněji je zatím zastoupena Morava a Slezsko), a jeho základními částmi je Atlas, Herbář a Chráněné rostliny. Atlas člení rostliny podle botanických lokalit a jednotlivé botanicky zajímavé lokality zatím z větší míry moravské popisuje, postupně však bude rozšiřován o lokality z celé republiky. Herbář řadí rostliny dle vědeckých latinských názvů rostlin a obsahuje základní popis a charakteristiku jednotlivých rostlin s fotografiemi. Chráněné rostliny jsou zatím nejnověji rozvinutou částí, ve které jsou příslušné rostliny zařazeny k jednotlivým typům či kategoriím ochrany jako např. CITES - rostliny chráněné Úmluvou o mezinárodním obchodu, či kategorie ochrany taxonů cévnatých rostlin C1 – C4.

Každá rostlina na stránkách obsahuje vědecké názvosloví (latinský a český název), zařazení do čeledi, popis a charakteristiku rostliny a pět fotografií různých částí rostlin. Součástí webu je také možnost vyhledávání.

Za půl roku existence web zaregistroval téměř 8000 originálních návštěv z mnoha koutů Česka. Po 9 měsících existence je na webu umístěno přes 1100 fotografií ve více jak 200 článcích. U jednotlivých rostlin zařazených v Herbáři je uveden latinský název, český název, čeleď, synonyma, popis výskytu a stručná charakteristika rostliny.

Web vznikl z nadšení pana Ladislava Hoskovce, který je zároveň jeho šéfredaktorem, odborně spolupracují dále Ladislav Kovář a Petr Krása. O aktivitě šéfredaktora svědčí i podzimní otevření odnože tohoto botanického webu s názvem florian.nikde.cz - „Floristický weblog s občasnými výlety do jiných zákoutí botaniky“, který umožňuje - jak název napovídá - nahlédnout do jiných zákoutí botaniky.


Alena Mejstříková
Petr Krása

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Alena Mejstříková

Autorka je redaktorka zpravodajství ECN a koordinátorka projektů.

Petr Krása

Externí redaktor Econnectu. Věnuje se přírodním vědám, zejména botanice a problematice starých a významných stromů. Pracuje na vytváření soustavy Natura 2000.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz