|
|
17. 4. 2001 - Nová internetová stránka o trvalo udržateľnom rozvojiBRATISLAVA [REC Slovensko] -
Nová internetová stránka „Trvalo udržateľný rozvoj na Slovensku“ www.tur.sk, by mala prispieť k zlepšeniu informovanosti verejnosti o koncepcii trvalo udržateľného rozvoja. Stránka bola pripravená v rámci projektu „Capacity 21 – Informačná kampaň o trvalo udržateľnom rozvoji“.
::internet, životní prostředí::
28. 3. 2001 - On-line svědectví o kritické situaci žen v AfghánistanuLondýn, Peshawar [BBC] -
Afghánská feministická skupina, RAWA (The Revolutionary Association of the Women of Afghanistan) sídlící v pakistánském městě Peshawar, obrátila svojí pozornost k Internetu jako k jednomu z mála prostředků, jehož prostřednictví mohou upozornit svět na porušování lidských práv a zvěrstva spáchaná na ženách Talibanem. Webová stránka je spravována a rozvíjena několika tajně vyškolenými dívkami. Webové stránky přinášejí svědectví o kritické situaci žen v Afghánistanu v podobě textů, fotografií a videozáznamů. Nad členkami organizace RAWA vyhlásil Taliban fatwu (mezinárodně vyhlášený trest smrti).
::internet, lidská práva, gender::
14. 3. 2001 - iZpravodaj - zpravodaj "proti" a "o" domácím násilíPraha [proFem] -
Organizace proFem zprovoznila společně se sdružení ROSA internetový zpravodaj věnovaný problematice domácího násilí.iZpravodaj bude přinášet informace o aktuálním dění a stavu domácího násilí nejen v České republice, ale i v mezinárodním kontextu, pro odbornou i zainteresovanou veřejnost. Zároveň chce informovat představitele státní sféry a politiky o možném legislativním a sociálním podchycením násilí na ženách, představit jim zahraniční modely právního a sociálního ošetření této problematiky a prezentovat výsledky výzkumů, které se v oblasti domácího násilí uskutečnily.
::gender, občanský sektor, internet::
12. 3. 2001 - Sociálně ekologické rozhovory s aktéry dění v ČT a kolem ČT na přelomu tisíciletíPraha [Econnect] -
V reakci na "revoluci" v ČT natočil sociální ekolog Bohuslav Blažek s kameramanem Antonínem Lhotským cyklus 17 rozhovorů s aktéry dění v ČT. Hlavním tématem tzv. polořízených rozhovorů je vývoj vztahu těchto osobností k médiím, tak jak se vyvíjel od dětství do dneška. Díky možnosti srovnat odpovědi a reakce aktérů na jednotlivé otázky, získá laický divák příležitost posoudit jejich odbornou kompetenci i lidskou autenticitu. Mezi interviewovanými je např. režisér, dramaturg ČT a publicista Jan Gogola, ředitel NG, Milan Knížák, tehdejší ředitelka zpravodajství ČT, Jana Bobošíková, předseda parlamentu a předseda ODS, Václav Klaus, majitelka pensionu a členka odvolané Rady ČT, Jana Dědečková, poslankyně za ODS a členka tzv. mediální komise, Kateřina Dostálová, nezaměstnaný, Břetislav Rychlík a další. Záznamy rozhovorů jsou zveřejněny bez jediného střihu. Digitální kamera Antonína Lhotského navíc umožnila vytvoření otevřené a uvolněné atmosféry.
::životní prostředí, lidská práva, internet::
12. 3. 2001 - PRAHA - Nechte Internet býtPraha [Econnect] -
"Zachování Internetu jako bezpečného a dostupného nástroje pro prosazování sociální spravedlnosti" bylo hlavním mottem pražského setkání internetových aktivistů. Toto heslo bylo hlavním sdělením adresovaným vládám a velkým komerčním společnostem skupinou právníků, počítačových expertů, akademiků a aktivistů ze západní a východní Evropy, kteří se zde sešli, aby obhájili roli Internetu v řešení otázek týkajících se sociální spravedlnosti.
::internet, lidská práva::
3. 3. 2001 - Nechte Internet býtPRAHA [Econnect] -
"Zachování Internetu jako bezpečného a dostupného nástroje pro prosazování sociální spravedlnosti". Toto heslo bylo hlavním sdělením adresovaným vládám a velkým komerčním společnostem skupinou právníků, počítačových expertů, akademiků a aktivistů ze západní a východní Evropy, kteří se zde sešli mezi 18. a 22. únorem, aby obhájili roli Internetu v řešení otázek týkajících se sociální spravedlnosti.
::lidská práva, internet::
|