Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Rezoluce pro Barmu vetovaná v RB OSN. Slovensko podporuje demokracii v Barmě, Rusko a Čína použily své veto

15. 1. 2007 - PRAHA [Barmské centrum Praha]

Dne 12. ledna prohlásila Organizace spojených národů, že návrh na závaznou rezoluci ohledně situace v Barmě (dnes Myanma) neprošel v Radě bezpečnosti OSN z důvodu využití práva veta Ruskem a Čínou. Tato rezoluce měla vyzvat vojenskou vládu Barmy, aby propustila všechny politické vězně, začala s všestranným dialogem a ukončila své ozbrojené útoky a porušování lidských práv proti etnickým menšinám.

Česká nezisková organizace Burma Center Prague tímto vyjadřuje své zklamání nad touto skutečností, avšak současně vítá, že většina členů Rady bezpečnosti OSN (Spojené státy americké, Velká Británie, Francie, Belgie, Itálie, Slovensko, Peru, Panama a Ghana) projevila svou podporu demokracii a lidským právům v Barmě. Hlas pouze jediné země s právem veta může zablokovat rozhodnutí všech ostatních členů RB OSN.

Obě země, Rusko a Čína, jsou významnými dodavateli zbraní pro barmskou juntu a snaží se získat barmské zásoby zemního plynu. Burma Center Prague zvláště projevuje své politování nad tím, že kromě těchto dvou zemí, se též Jižní Afrika rozhodla podpořit barmskou diktaturu bez ohledu na svou vlastní minulost.

Návrh rezoluce byl významně podporován bývalým presidentem České republiky, Václavem Havlem, a arcibiskupem Desmondem Tutu, kteří v roce 2005 svou zprávou “Threat to the Peace: A call for the UN Security Council to act in Burma” vyzvali Radu bezpečnosti OSN, aby Barmu zařadila co nejdříve na program jednání a přijala rezoluci týkající se této země. Jedním z vězňů, jejichž propuštění bylo vyžadováno v návrhu rezoluce, je držitelka Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij, která v posledních 16 letech strávila v domácím vězení více než 10 let.


Informace o Barmě: Barma, stát v jihovýchodní Asii, oficiální název „Svaz Myanma“, se často objevuje v hledáčku zpravodajství kvůli své vládě, která je jedním z nejtvrdších vojenských režimů na světě. V posledních měsících se situace Barmy podstatně zhoršila. Některé západní země, mezi nimi i Česká republika, usilují o to, aby mezinárodní společenství důkladněji reagovala na současnou situaci v Barmě.

Barmská komunita v České republice spolu s českými a mezinárodními podporovateli Barmy v roce 2006 založila nevládní a neziskovou organizaci Burma Center Prague, o.p.s. (česky: Barmské centrum Praha).


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz