Magistrát tají důvody zamítnutí téměř 8 tisíc podpisů za referendum
19. 8. 2014 - BRNO [Econnect/Děti Země]
„Tvrzení magistrátu, že téměř osm tisíc osob chybně vyplnilo naši petici, aniž byly předloženy jakékoliv důkazy, které konkrétní podpisy to byly a proč byly vyřazeny, je taktickou hrou o čas. Jasně se tak ukazuje, že se proti nám vede tvrdý politický boj s cílem zabránit vyhlášení referenda společně s komunálními volbami,“ kritizuje postup magistrátu jedna z organizátorek sběru podpisů Petra Němcová.
Magistrát ke své třístránkové výzvě o doplnění návrhu na vyhlášení referenda totiž nepřipojil přehled konkrétních chyb podle petičních archů a podpisů na něm, jak je to obvyklé u jiných návrhů po celé republice. Výzva má tak hodnotu cáru papíru a je nepřezkoumatelná pro nedostatek důvodů.
„Je to pohrdání občany Brna, kteří mají obrovský zájem rozhodnout o poloze železničního nádraží v referendu. Přesto se pokusíme do týdne sesbírat chybějících téměř šest tisíc podpisů a budeme zvědavi, jakou další účelovou obstrukci si magistrát pod taktovkou ODS připraví, aby zastupitelé 2. září o referendu nerozhodovali,“ popisuje další postup občanské aliance Referendum 2014 její člen Josef Patočka.
Občanská aliance Referendum 2014 odevzdala na magistrát podpisové archy s 21.101 podpisů v pátek 1. srpna 2014, přičemž limit je 18. 508 podpisů, tzn. rezerva představovala téměř 2.600 podpisů. To ovšem podle magistrátu nestačí, neboť chybí ještě celkem 5.251 podpisů, tj. téměř 30 % potřebného počtu.
„Proti magistrátu už plánujeme podat žalobu, neboť jeho tvrzení o chybějícím počtu podpisů je bez důkazů nepřezkoumatelné, přičemž zároveň odmítneme jeho další námitku, že jsme neuvedli finanční náklady Brna, pokud by občané v referendu chtějí mít nádraží v centru, neboť budou nižší než 3-4 mld. Kč, které chce město investovat do MHD pro odsunuté nádraží,“ říká dále člen přípravného výboru Miroslav Patrik.
Podle něho se magistrát navíc v rozporu se zákonem domáhá podkladů, na základě nichž přípravný výbor provedl tento svůj odhad nákladů, a dále dokladů, zda Brno bude vůbec schopné výsledek referenda realizovat. Jde navíc o šikanózní námitku, neboť sám náměstek primátora Robert Kotzian (ODS) dobře ví, že letos na jaře bylo odborně doloženo, že varianta v centru Pod Petrovem je technicky a finančně reálná.
Před deseti lety se konalo první referendum, v němž se devět z deseti Brňanů vyslovilo pro modernizaci nádraží ve stávající poloze. Referendum ale nebylo podle tehdejších zákonů závazné. Na nižší účasti se podílelo i účelové stanovení termínu referenda týden před krajskými volbami. To už ale podle nálezu Nejvyššího soudu není možné. Proto se dá očekávat, že referendum s komunálními volbami bude závazné.
Občanskou alianci Referendum 2014 založily brněnské pobočky Dětí Země, Hnutí Duha a Masarykovy Demokratické Akademie. Podporují ji i další významné spolky jako je Greenpeace, Hnutí Brontosaurus či Nesehnutí. Do sběru podpisů se podstatně zapojila i brněnská Strana zelených, která sesbírala dva tisíce podpisů. Referendum podporuje rovněž TOP09, Česká pirátská strana a spolek A Co Brno?