Návrh zákona o zdravotním pojištění cizinců: Špatný pro lidi a veřejné rozpočty, nepřiměřeně výhodný pro komerční pojišťovny
1. 8. 2013 - PRAHA [Econnect/NESEHNUTÍ]
Návrh skupiny poslanců v čele s Borisem Šťastným kritizují nevládní organizace i odborníci a nesouhlas s ním vyjádřila i Nečasova vláda.
V Poslanecké sněmovně míří do prvního čtení návrh zákona o zdravotním pojištění cizinců při pobytu na území ČR, který předložila skupina poslanců v čele s předsedou výboru pro zdravotnictví Borisem Šťastným. Návrh opět nahrává českým komerčním zdravotním pojišťovnám, u nichž jsou cizinci povinni si zdravotní pojištění kupovat, neboť nemají přístup do systému veřejného zdravotního pojištění. "Migrantům a migrantkám s dlouhodobým pobytem v České republice nezbývá, než si zaplatit drahé a výrazně nevýhodné pojištění, které však negarantuje, že jim bude poskytnutá zdravotní péče v případě potřeby skutečně proplacena," upozorňuje Linda Janků z NESEHNUTÍ.
Jak dále vysvětluje, "vlivem nedostatečné právní regulace totiž prostředky z pojistného nejsou z větší části vynakládány na léčbu, ale zůstávají pojišťovnám v podobě přemrštěných provozních nákladů či zisku." Pojišťovnám takto zůstávají desítky milionů korun ročně. "Předložený zákon přitom žádný z existujících problémů neřeší a namísto toho pouze konzervuje současný, zcela nevyhovující systém," uzavírá Janků. "Hlavním problémem je, že návrh nepřináší koncepční řešení celé problematiky, kterým je začlenění významné části cizinců s dlouhodobým pobytem v České republice do systému veřejného zdravotního pojištění," podotýká právník Pavel Čižinský.
Namísto toho nutí cizince využívat pouze komerční pojištění nabízené výhradně českými pojišťovnami, kterým tak zakotvuje monopol. Kromě toho pojišťovnám ponechává široký prostor pro četné výluky z pojistného (§ 8 odst. 2 návrhu) a cizinci naopak negarantuje, že jej vůbec pojišťovna pojistí. "Návrh zákona zakotvuje řadu nedůvodných výhod pro pojišťovny vůči migrantům a migrantkám, kteří přitom mají povinnost toto pojištění uzavřít, a zákon by měl tedy primárně chránit jejich práva," komentuje předložený návrh zákona Čižinský. K návrhu se nesouhlasně vyjádřila také vláda Petra Nečase ve stanovisku přijatém dne 17. června. Kritizuje jej pro neslučitelnost s právem EU a nekonzistentnost, zároveň upozorňuje i na konkrétní problémy, jako například úpravu nepřípustných možností zániku zdravotního pojištění cizince, v jejichž důsledku by hrozilo, že "na území České republiky budou pobývat cizinci, kteří nebudou mít zajištěnu úhradu zdravotních služeb."
Navzdory silné kritice však přesto hrozí, že návrh zákona bude přijat. Pavel Čižinský upozorňuje: "Zájem na přijetí kvalitní právní úpravy zdravotního pojištění cizinců, která by byla v zájmu zdravotnictví, veřejných rozpočtů i samotných migrantů, totiž již v minulosti opakovaně převážil lobbying a zájmy komerčních pojišťoven."
Od října loňského roku usiluje o prosazení systémového řešení problému zdravotního pojištění cizinců s dlouhodobým pobytem v České republice Kampaň za zdravotní pojištění migrantů a migrantek, vedená nevládními
organizacemi pracujícími s migranty. Cílem kampaně je prosadit začlenění těchto osob do systému veřejného zdravotního pojištění. "Nezbývá než doufat, že tentokrát se díky tlaku nevládních organizací, odborníků a pozornosti médií již nebude opakovat situace, kdy bude přijat návrh zákona odrážející výhradně zájmy komerčních zdravotních pojišťoven," uzavírá Linda Janků z NESEHNUTÍ.