Portál Občanská společnost – návod k použití nabízí občanům informace, jak využít své právo vědět či jak se účastnit na rozhodování
10. 10. 2006 - Praha [Econnect]
Portál Občan nabízí občanům informace, jak uplatňovat občanská práva v každodením životě a jak být aktivním občanem. Najdou zde srozumitelný návod pro celou řadu konkrétních možností a situací – např. pro uspořádání petice, shromáždění či místního referenda, chtějí-li se zúčastnit územního plánování, procesu EIA či SEA, správního řízení, vydávání integrovaného povolení nebo strategického plánování a řadu dalších. Portál jim také nabízí návod, jak využít své právo vědět, jak získat informace o životním prostředí nebo chemických látkách. V oblasti rovných příležitostí najdou praktické informace z oblasti trh práce, vztahy v rodině, podíl na rozhodování nebo ženy a násilí.
Vstupem ČR do Evropské unie se stali čeští občané také občany EU. I toto evropské občanství přináší některé práva, která mohou lidé využít. Portál Občan ve své části Občanská společnost v EU představuje a podává praktické návody také v této oblasti – např. jak napsat petici v EU, jak komunikovat s evropskými institucemi, jak podávat stížnost či žalobu apod.
"Snažíme se nabídnout přístupnou formou návody a doporučení, jak postupovat při prosazování konkrétních občanských práv. Lidé by měli vědět, že za to, jak vypadá každodenní život v obci či krajině, ve které žijí, nesou odpovědnost i oni sami a rozhodování politiků a úředníků mohou ovlivňovat nejen účastí ve volbách jednou za čtyři roky," přibližuje smysl portálu jeho koordinátorka Alena Mejstříková a dodává: "Naším cílem je občan poučený o tom, jaká jsou jeho práva a jeho pozice při jednání s úřady, aktivní člověk, který se zapojuje do správy věcí veřejných."
Nedílnou součástí návodů jsou i příklady z praxe, aktuální zákony, kontakty na organizace, které mohou s některými problémy pomoci. Pro ty, kdo se chtějí některému tématu věnovat více, shromáždil redakční tým odkazy na další kvalitní internetové zdroje a tištěné publikace.
Návštěvníci stránek zde najdou také samostatnou sekci Zpravodaj se zprávami a pozvánkami na akce, které souvisejí se zaměřením celého portálu. Velmi vítané jsou diskusní příspěvky čtenářů na dvě diskusní otázky v oblasti účast na rozhodování a právo na informace; návštěvníci mohou ze stránek posílat také dotazy, připomínky či vložit konkrétní zkušenosti s občanskou angažovaností.
V rámci projektu bylo vydáno také 2. vydání publikace Hry a výchova k občanské společnosti, která přináší kromě teoretické části, také soubor interaktivních aktivit a her, zaměřených na vysvětlení a procvičení konkrétních občanských práv a aktivního občanství. Zájemci si mohou publikaci objednat na adrese: BEZK, Malířská 6, Praha 7, e-mail: kancelar@ekolist.cz.
Na projektu se podílí občanské sdružení Econnect ve spolupráci s občanským sdružením BEZK.
Projekt Aktivní občanství v ČR a EU byl realizován za finanční podpory Evropské komise, rozpočtová linie: Measures in favour of civil society. Za obsah odpovídají autoři nikoli Evropská komise.
Alena Mejstříková