Malí uprchlíci se v sobotu budou učit poznávat stopy zvířat i život stromů
18. 2. 2005 - BRNO [Econnect / Nesehnutí]
Pohádka, seznámení se stromy a stopami zvířat i výroba vlastního recyklovaného papíru: to vše je na sobotu připraveno pro děti z uprchlických rodin, které v České republice žádají o azyl. Program pro děti i dospělé s hrami zaměřenými na přírodovědu pořádá kromě Domu ekologické výchovy Lipka, kam se uprchlíci přijedou podívat, také Nezávislé sociálně-ekologické hnutí (Nesehnutí) v rámci své kampaně Bezpečí pro uprchlíky. Děti se na místě setkají také se svými českými vrstevníky.
"Výlet uspořádaný Nesehnutím a Lipkou je součástí volnočasových aktivit pro uprchlíky s cílem oživit jejich stresující čekání na rozhodnutí českých úřadů o azyl. Akce také přibližují problémy uprchlíků veřejnosti," vysvětluje koordinátor kampaně Bezpečí pro uprchlíky Jiří Koželouh smysl akcí, které pro uprchlíky sdružení pořádá. Rodiny uprchlíků žádající v České republice o azyl nemají velký výběr v zaplnění svého volného času. Většinou se nacházejí ve špatné finanční situaci, nemají přehled o dění v České republice a navíc musejí čelit nevoli a předsudkům ze strany většinové populace.
Tuto situaci se snaží řešit jak Správa uprchlických zařízení, tak nevládní organizace. "Cílem našich aktivit je zpestřit jim jednotvárné a nejisté čekání a podpořit rozvíjení jejich dovedností a sociálních kontaktů," říká Jiří Koželouh. Proto také dobrovolníci a dobrovolnice Nesehnutí využili nabídky a uspořádali výlet do Lipky, která připravila program. V sobotu dopoledne tak dvacítku dětí a rodičů uvítá pohádka o lesních skřítcích. Poté se pomocí her děti seznámí s životem stromů, společně se skřítkem vymyslí jak stromy chránit a s rodiči a pracovníky Lipky si vyrobí recyklovaný papír ze starých novin. Další část programu bude zaměřená na stopy lesních zvířat.
Lipka se podobnými programy aktivně podílí na školní i mimoškolní ekologické výchově a vzdělávání zejména v jihomoravském kraji. "Posláním Domu ekologické výchovy Lipka je přispívat k osvojování ohleduplnějších a odpovědnějších postojů lidí k přírodě a inspirovat je k trvalému zájmu o životní prostředí. Součástí našich programů je i problematika člověka a globálních problémů," přibližuje Lipku její pracovnice Alena Uhříčková. "Rádi bychom zpříjemnili pobyt v České republice dětem, které musí utíkat z vlastní země. I pro děti z našich kroužků bude jistě velmi zajímavé setkat se s uprchlíky, prožít s nimi společný den a lépe pochopit jejich situaci," míní Alena Uhříčková.
I do budoucna Nesehnutí pro uprchlíky připravuje zajímavé aktivity. Na začátku března se například v uprchlických zařízeních uskuteční výroba rozličných žonglovacích pomůcek - pomůcky si za pomoci dobrovolníků a dobrovolnic vyrobí sami děti a budou je moci využít při pravidelných pátečních lekcích žonglování, které Nesehnutí pořádá. Kromě toho sdružení pořádá besedy, vydává informační materiály, připravujě etnické a multikulturní večery a veřejné akce, kromě toho upozorňuje na příliš restriktivní azylovou politiku České republiky. "Chceme dosáhnout zlepšení vztahu veřejnosti k uprchlíkům a také zlidštění přístupu ministerstva vnitra k žádostem o azyl," uzavírá Jiří Koželouh.