Greenpeace: Olympijské hry v Aténách nebudou zelené
12. 8. 2004 - PRAHA [Greenpeace / Econnect]
„Ekologická úroveň aténských her se nedá vůbec srovnat s Olympiádou v Sydney. Řecko se chová, jako kdyby neexistovala žádná minulost, ze které bychom si mohli vzít příklad,“ řekl Nikos Charalambides z Greenpeace. „Navzdory dobrým záměrům aténského olympijského výboru, je jen málo důkazů, že Atény přijaly nějaká zlepšení, což velmi zabrzdilo vývoj směrem ke konání olympiády v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje.
V době, kdy Atény byly stále na seznamu kandidátů, oficiální pozice řeckých úřadů byla jasná a zřetelná. „Olympijské hry jsou výzva stejně jako příležitost pro širokou implementaci programů a akcí, které jsou šetrné k přírodě a v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje…projekty budou realizovány s užitím technologií a materiálů šetrných k přírodě a tato podmínka bude principiální ve všech významných výběrových řízeních.“
Celková ekologická úroveň aténských her je však na velmi nízké úrovni. Výjimku tvoří veřejná doprava, která se díky nadcházející Olympiádě velmi vylepšila, a také rozhodnutí některých hlavních a současných sponzorů her (Coca-Cola, McDonald´s, Unilever), kteří se zavázali používat ve svých chladicích zařízeních přírodní chladící látky neničící klima planety.
Čistá energie je oblast největšího selhání aténských her. Záměrem aténského olympijského výboru bylo, aby veškerá elektřina používaná v souvislosti s hrami a jejími účastníky byla vyráběna z obnovitelných zdrojů energie. Množství čisté energie vyráběné a distribuované do areálu her je přitom téměř nulové. Co se týče solární energie, fotovoltaické články nebyly použity v Olympijské vesnici a ostatních areálech her. Stejně tak nebyly použity solární termální systémy, jak pro zásobování horkou vodou, tak pro chlazení solární energií.
„Seznam nedostatků v souvislosti s ekologickým kontextem aténských her prokazuje, že pokud chybí silná politická vůle, tak nedostatků bude vždy více než úspěchů. Ekologická měřítka kladená na olympiádu v Sydney se nedají vůbec srovnat s nadcházející olympiádou v Aténách. Vzdálenost mezi nimy v souvislosti s péčí o životní prostředí je tak velká, že lze říci, že aténské hry jsou z těchto závodů diskvalifikovány,“ dodal Charalambides.
Mezinárodní olympijský výbor (IOC) je zodpovědný za to, aby zajistil, že Olympijské hry budou mít minimální dopad na životní prostředí, a že zanechají pozitivní odkaz pro hostitelskou zemi. Organizační výbor ATÉNY 2004 se vyhnul všem sporům s vládou a veřejnými autoritami ohledně ekologické problematiky. Řecká vláda měla moc, peníze a čas, aby stanovila příslušné standardy a zajistila, že se Zelená Olympiáda stane skutečností. Jejich postoj se však ukázal být krátkozraký a nedosáhl téměř ničeho. Veřejné autority prokázaly velkou úroveň nezájmu, nekompetence a nedostatek akceschopnosti.
„Mezinárodní olympijský výbor potřebuje zajistit přijatelné prostředky a ukázat opravdový zájem, který zajistí jasné ekologické principy pro každé kandidátské město – již v předstihu – a že tyto principy budou dodržovány. Pokud se tak nestane, měl by teda aspoň přestat tvrdit, že péče o životní prostředí je třetí pilíř Olympijských her, protože to zní jako špatný vtip,“ prohlásil Charalambides.