Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Únos na Kavkaze: Hledá někdo Miriam?

15. 11. 2004 - PRAHA [Econnect]

Začátkem června tohoto roku byla v severní Osetii unesena slovenská studentka UK v Praze Miriam Jevíková (28). Za její propuštění žádají zatím neznámí muži 1 milion dolarů. Přestože o jejím únosu byly informovány české, slovenské a ruské úřady, pátrání po Miriam a její vysvobození zůstává zřejmě na mrtvém bodě. Jak se k celé věci staví české ministerstvo zahraničí a příslušné úřady můžete vidět dnes od 16:55 v reportáži Hledá někdo Miriam? v multikulturním magazínu Velký vůz na ČT2.

Reportáž o přístupu českých úřadů ke kauze únosu Miriam Jevíkové natočil dokumentarista Marek Dušák. Důvodem k natočení reportáže podle něj bylo mlčení a pasivita příslušných českých úřadů, které mohou ve věci jejího osvobození podniknout účinné kroky. Zatím totiž není jasné, zda příslušné úřady skutečně vyvíjejí aktivity směřující k jejímu osvobození.

„Po konzultaci s Jaromírem Štětinou, novinářem Andrejem Babickým a ředitelem Organizace pro pomoc uprchlíkům Martinem Rozumkem jsme nabyli dojmu, že se české úřady o osud Miriam Jevíkové příliš nezajímají. Od jejího únosu už uplynulo téměř půl roku a nikdo z lidí nemá v ruce důkaz, že by ministerstvo skutečně něco podnikalo. Všichni znalci kavkazské problematiky přitom tvrdí, že pokud mají být aktivity na její záchranu úspěšné, musí zde proběhnou kontakty především na osobní úrovni,“ tvrdí režisér reportáže Marek Dušák.

Novinář, ochránce lidských práv a nově zvolený senátor Jaromír Štětina už před několika týdny předal na Hradě petici „Zachraňme Miriam“. Petici apelující na prezidenta Václava Klause, aby se svou vahou zasadil za záchranu Miriam Jevíkové zatím podepsalo k dnešnímu dni zhruba 6 500 lidí. Mluvčí prezidenta Petr Hájek petici přijal a Jaromíra Štětinu ubezpečil, že se případem bude prezidentská kancelář zabývat.

Na Štětinovy aktivity reagovalo i ministerstvo zahraničních věcí prostřednictvím svého mluvčího Víta Koláře. Kolář Jaromíra Štětinu vyzývá, aby se vyvaroval publicity v případě Miriam Jevíkové, která by podle něho mohla „zlomit vyjednávací pozici ČR a SR“. K případu únosu Miriam Jevíkové se vyjádřil včera v diskusním pořadu Sedmička televize Nova i ministr zahraničí Cyril Svoboda, který prohlásil, že ministerstvo podniká maximum ohledně osvobození unesené dívky.

„Úzkostlivě se snažíme proces osvobození Miriam Jevíkové nepoškodit. Ovšem z informací, které máme z Ingušska, Osetinska a z Moskvy, zatím bohužel nevyplývá, že by české ministerstvo zahraničí vyvíjelo účinné kroky na záchranu Miriam. Já sám jsem nabídl českým úřadů svoje kontakty na Kavkaze a pomoc při pátrání, avšak dosud jsem adekvátní odpověď neobdržel. Nyní chci jako senátor znovu české úřady oslovit s nabídkou spolupráce,“ prohlásil Jaromír Štětina.

Nové informace o osudu unesené Miriam Jevíkové zatím nejsou k dispozici. Naposledy s ní hovořil ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek v červenci, kdy ho kontaktovali únosci. Avšak podle odborníků na kavkazskou problematiku by měla být unesená Miriam Jevíková v pořádku a naživu. Tomu nasvědčují i informace z důvěrných zdrojů Jaromíra Štětiny, které však jak sám říká, nelze považovat za úplně stoprocentní.

Miriam Jevíková byla unesena poté, co strávila několik dnů v Pjatigorsku ve Stavropolském kraji v rámci oficiálního výměnného pobytu pracovníků Organizace pro pomoc uprchlíkům v Ruské federaci. Po skončení akce se podle představitelů OPU sama vydala do Ingušska, když se předtím telefonicky domluvila se svými přáteli, aby na ni čekali na osetinsko-ingušských hranicích. Na smluvené místo se však nedostavila a prostřednictvím mobilního telefonu pouze poslala textovou zprávu, která naznačovala, že byla unesena.

Kavkazský region je oblastí četných únosů za výkupné, jimž jsou vystaveni zejména zahraniční humanitární pracovníci pečující o čečenské uprchlíky. Únosy mívají na svědomí různé nezákonné ozbrojené skupiny, prosakují ale i indicie, že se na nich podílejí ruské tajné služby s cílem odradit cizince od poukazování na čečenský problém. Naposledy se o této stopě hovořilo v případě nizozemského pracovníka Lékařů bez hranic Arjana Erkela, který byl v dubnu osvobozen po 20 měsících v zajetí.


Tomáš Tetiva

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!

Informační partneři oblasti Lidská práva

Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
MOST PRO LIDSKÁ PRÁVA
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz