Děti Země: Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu
29. 3. 2011 - PRAHA [Econnect]
„V tuto chvíli ještě nelze jasně říci, kdo je horkým kandidátem na ropáka, protože nominace stále ještě shromažďujeme, nicméně nyní se nám hromadí nominace na tento rok na předsedu Národního parku Jana Stráského za jeho snahu udělat z parku místo pro těžbu dřeva a masivní rozvoj tvrdého turismu,“ říká Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.
Podle něho se mezi kandidáty na Ropáka 2010 může objevit hlavní hygienik Michael Vít za prosazování nařízení vlády o zvýšení limitů pro hluk z dopravy o 5-10 dB jako úsporu peněz za stavbu protihlukových stěn či
Na Zelenou perlu 2010 kandiduje například bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil za tyto dva výroky: 1) „Když to přeženu, mlok a květinka prostě nejsou nad člověkem, nad zájmy této společnosti, nad realitou, která v tomto státě je.“ 2) „Téma ekologie a ochrany přírody je výsostně pravicové téma, stejně jako sociální politika.“
U kandidáta na ropáka za rok 2010 je nutné uvést důvod, tzn. prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké „antiekologické“ stavby. Loni bylo na ropáka nominováno 22 osob. U kandidáta na perlu je nutné uvést jméno autora výroku a jeho text a zdroj. Loni bylo zasláno 41 výroků.
Titul Ropák 2009 získal ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský za předložení návrhu Aktualizace Státní energetické koncepce zahrnující prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku, ačkoliv to odmítá 72 % obyvatel státu, rozšíření těžby uranu, ačkoliv odstranění škod z té předchozí má stát 60 miliard korun, zahájení těžby uhlí v Beskydech, rozšíření výroby elektřiny z jaderných elektráren, pokračování čistého vývozu elektřiny a redukce emisí oxidu uhličitého do roku 2050 jen o 30 %.
Vítězem ankety Zelená perla 2009 se stal náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda, který dne 22. 10. 2009 v rozhovoru pro Aktualne.cz mj. prohlásil: „Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla.“
Galerie ropáků za 18. ročníků
1992 = Július Binder (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba)
1993 = Václav Klaus (předseda české vlády za ODS) a Vladimír Dlouhý (ministr průmyslu a obchodu za ODA)
1994 = František Benda (ministr životního prostředí za KDS/ODS)
1995 = František Malý (přednosta Okresního úřadu v Berouně)
1996 = Josef Kupec (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s. s r. o.)
1997 = Stanislav Novotný (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně)
1998 = Miroslav Grégr (ministr průmyslu a obchodu za ČSSD)
1999 = Jiří Drda (poslanec za ODS a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.)
2000 = Josef Běle (náměstek ministra životního prostředí za ČSSD)
2001 = Miroslav Beneš (poslanec a místopředseda ODS)
2002 = Pavel Švarc (generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.)
2003 = Jaromír Schling (poslanec za ČSSD)
2004 = Martin Pecina (náměstek ministra průmyslu a obchodu za ČSSD)
2005 = Vlastimil Aubrecht (poslanec za ČSSD a bývalý zmocněnec vlády ČR pro severozápadní Čechy)
2006 = Martin Říman (ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ODS)
2007 = Jiří Hodač (náměstek ministra dopravy)
2008 = Pavel Bém (primátor hlavního města Prahy za ODS)
2009 = Vladimír Tošovský (ministr průmyslu a obchodu)