Děti Země pomohou lidem bránit se před hlukem
3. 1. 2007 - PLZEŇ [Děti Země]
„Na všechny plzeňské ulice a silnice, které trpí hlukem překračujícím limity, povoluje hygienická stanice jakoby automaticky výjimky. Ve skutečnosti ale obyvatelé trpí dlouhá léta nadměrným hlukem, aniž by se situace jakkoliv zlepšovala,“ vysvětluje problém Martin Hyťha z plzeňské pobočky Dětí Země.
Děti Země za odborné spolupráce Ekologického právního servisu nabízejí občanům postiženým nadlimitním hlukem pomoc. „Když vlastník komunikace problém odmítá řešit, je možné podat žalobu a v ní požádat soud, aby nařídil dodržování limitů pro hluk,“ nastiňuje možný postup Hyťha. „S vlastníky domů nebo bytů postižených nadměrným hlukem, kteří se nám ozvou, problém zkonzultujeme a případně jim pomůžeme s dalšími nezbytnými kroky.“
Dlouhodobé vystavení nadměrnému hluku negativně působí na nervový systém člověka, urychluje vznik civilizačních chorob, napomáhá psychickým poruchám, prohlubuje únavu a má řadu dalších neblahých účinků na lidské zdraví.
„Přijatelná úroveň hlučnosti je jednou ze základních podmínek kvalitního životního prostředí města. K takovému stavu má Plzeň, stále trpící přemírou automobilové dopravy, velmi daleko,“ uzavírá Hyťha. Z dlouhodobého výzkumu Státního zdravotního ústavu vychází Plzeň jako jedno z nejhlučnějších měst v ČR.
Některé plzeňské ulice, v nichž jsou trvale překračovány nejvyšší povolené limity hluku: 17. listopadu, Borská, Částkova, Červenohrádecká, Dobřanská, Domažlická, Doudlevecká, Gerská, Hrádecká, K Dráze, K Fořtovně, K Hrádku, Kalikova, Kaplířova, Karlovarská, Klatovská, Letkovská, Lindauerova, Lobezská, Malostranská, most Nad Nádražím, Mostní, Na Hradčanech, Na Lipce, Na Roudné, Plaská, Prvomájová, Rokycanská, Samaritská, Sukova, Sušická, U Prazdroje, Uhelná, Ve Višňovce, Vesnická, Vrbová, Zámecká, Zborovská, Žatecká, Železniční