Dokumentární pondělí uvede film o uvězněném barmském disidentovi-komikovi
24. 1. 2011 - PRAHA [Econnect]
Zarganar byl jako jeden z mnoha dalších významných barmských disidentů umlčen. Byl uvězněn na základě falešných obvinění za otevřenou kritiku vlády po tom, co vedl soukromou podpůrnou misi za účelem pomoci obětem cyklonu Nargis a za pokus upozornit světová média na trestuhodné selhání junty, která neučinila patřičné kroky na pomoc obyvatelům postiženým touto katastrofou. Minulý rok byl odsouzen barmskými generály na 59 let za mřížemi (tento trest byl nyní snížen na 35 let).
Počátek tohoto filmu sahá do roku 2007, kdy Zarganar přikývl na interview s britským tvůrcem dokumentárních filmů Rexem Bloomsteinem i přes přísný zákaz jakýchkoliv uměleckých aktivit či navázání kontaktu s cizími médii. Bloomstein a jeho tým natáčeli rozhovor se Zarganarem v jeho bytě. Ukázal jim kina, ve kterých je zakázáno promítat jeho filmy, knižní stánky, kde se nesmí prodávat jeho hry a poezie a provizorní televizní studio, kde jeho kolegové komici nacvičují svá vystoupení a kam on sám má zakázáno vkročit. Tyto sekvence nebyly dosud nikde odvysílány.
Michael Mittermeier je komik proslavený podobnými exkurzy do tabuizovaných témat, jimiž značně rozšířil rejstřík komedie a satiry německy mluvícího světa. Poté, co se dozvěděl o Zarganarovu osudu a po zhlédnutí zmiňovaného záznamu, se Michael spojil s Rexem Bloomsteinem, aby s ním natočil film o tomto muži, jenž tak tvrdě doplácí na otevřenou kritiku režimu. Společně s malým týmem tajně odcestovali do Barmy.
"Vězení, ve kterém žiji" je celovečerní dokument, který ztvárňuje příběh Michaelovo snahy prozkoumat osobnost, motivaci a talent muže, jenž sám sebe definuje jako "reproduktor" svého lidu. Michael navštěvuje stejná místa: Zarganarův byt, ulice s kiny a knižními stánky, stejnou síň a stejné jeviště. Vše je teď prosté jeho přítomnosti. Umělci, herci, komici - Zarganarovi současníci - byli vyzváni, aby předstoupili před kameru a podělili se o svůj pohled na tohoto pozoruhodného a statečného muže a na jeho rozhodnutí podniknout takto riskantní kroky.
Michael a jeho tým se ovšem setkávají s atmosférou strachu, ve které se lidé neodvažují promluvit. Rozhodnou se Zarganarovi kolegové jít před kameru a čelit tak potenciálním následkům v zemi, jejíž vláda zavírá a mučí´disidenty? Dostane se k vězení v Myitkyině v severní Barmě, kde je Zarganar držen? Bude tým zatčen, nebo deportován?
Zarganar je muž, který se nedal cestou ozbrojeného odporu vůči tyranii jako mnozí jiní v různých koutech světa. Je to umělec, jehož zbraněmi jsou satira, filmy, knihy, poezie a komedie.
Podle Michaela Mittermeiera rezonují restrikce a hrůzy života pod nelítostnou vojenskou mašinerií s dějinami moderního Německa. Sledování Zarganarova osudu ho vede k lepšímu porozumění toho, jaký byl život ve Třetí říši nebo pod východoněmeckou bezpečnostní službou. Srovnává analogie mezi sebou samým a Zarganarem, který bezprostředně prožívá dilemata komika žijícího v diktatuře.