Studenti se už třetím rokem budou seznamovat s příběhy bezpráví
30. 10. 2007 - PRAHA [Econnect / Člověk v tísni]
„Lágr postavený na Václavském náměstí pod sochou světce, patrona české země, má symbolický význam. Zastupuje desítky skutečných lágrů, jimiž bylo poseto komunistické Československo. Při výběru fotografických portrétů pocházejících z vězeňských spisů jsme sledovali v podstatě jediný cíl: chtěli jsme ukázat, jak široké bylo spektrum perzekuovaných občanů. Všechny vězně, jejichž portréty jsou zde prezentovány, spojuje to, že se stali oběťmi totalitní justiční zvůle. A ještě něco mají společné – odvahu, mravní sílu, vytrvalost, nezlomnost, které v drtivé většině prokázali. Podobný osud jako oni přitom měli i tisíce dalších československých občanů – jim všem je výstava věnována. Jsme přesvědčeni, že jejich osudy je třeba připomínat jako samozřejmý projev úcty i jako svědectví pro budoucí generace,“ říká ředitel projektu Příběhy bezpráví Karel Strachota.
K výstavě bude vydán rozsáhlý katalog přibližující okolnosti uvěznění jednotlivých „muklů“ a období života, které strávili v kriminálech a pracovních táborech. Archivní materiály obsažené v katalogu svědčí nejen o životních podmínkách ve věznicích a lágrech, ale dávají i představu o fungování mechanismů „lidově demokratické“ moci a odrážejí celkovou atmosféru naší nedávné minulosti.
Filmy, debaty i literární soutěž
Projekt Příběhy bezpráví již třetím rokem přibližuje - prostřednictvím filmových projekcí a následných debat s hosty - žákům a studentům základních a středních škol poválečné období našich dějin. Vzhledem k tomu, že téma československé totalitní minulosti je ve výuce stále velmi často opomíjeno, je projekt jednou z možností, jak se o ní mohou studenti dozvědět více.
Předcházející dva ročníky potvrdily zájem škol o filmy přibližující nedávnou minulost. Do prvního ročníku projektu se zapojilo 360 základních a středních škol, v minulém ročníku stoupl jejich počet na 550. Projekt získal také značný ohlas laické a odborné veřejnosti a těšil se velkému zájmu médií.
Třetí ročník proběhne podle podobného scénáře jako ročníky předcházející a přinese navíc i několik novinek. Stejně jako v minulých dvou letech získá každá škola, která se do projektu přihlásí a během listopadu uspořádá projekci filmu a následnou debatu s hostem, jeden film dle vlastního výběru zdarma pro trvalé užívání. V letošním roce projekt nabízí dva nové dokumentární filmy: snímek Olgy Sommerové Ztracená duše národa – Ztráta slušnosti a dokument Kristiny Vlachové Kauza Uherské Hradiště. Jako novinka jsou zařazeny i dva hrané filmy - In nomine patris režiséra Jaromíra Polišenského a a film Petra Nikolaeva Kousek nebe. Všechny tituly jsou školám k dispozici na VHS i DVD nosičích.
Po filmové projekci bude na každé zapojené škole probíhat debata s hosty, kterými mohou být pamětníci, kteří se často sami stali oběťmi komunistického bezpráví, historikové či filmaři. „V rámci projektu Příběhy bezpráví jsem zavítal do bezpočtu škol a stále zjišťuji, že žáci a studenti o období komunistické minulosti vědět chtějí, ale během výuky se toho většinou moc nedozví. Jsem moc rád, že v letošním roce je součástí nabídky školám i snímek Kousek nebe, protože si myslím, že příběh hlavních hrdinů této „vězeňské love-story“ je pro současné studenty dobře srozumitelný. Považuji za velmi důležité, aby mladí lidé o době naší totalitní minulosti věděli co nejvíce a měli tak možnost dělat vše pro to, aby se něco podobného již nikdy neopakovalo,“ říká spisovatel, dramatik a scénárista snímku Kousek nebe Jiří Stránský.
Stejně jako v předchozích letech se budou moci studenti středních škol zapojit do literární soutěže na téma Stíny socialistické minulosti?, pořádané ve spolupráci s Lidovými novinami.
Projekt Příběhy bezpráví bude slavnostně zahájen 1. listopadu v 17.00 hodin vernisáží výstavy na Václavském náměstí, na kterou o hodinu později naváže slavnostní zahájení projektu a projekce filmu Ztracená duše národa – Ztráta slušnosti v kině Světozor.