Ministerstvo nepovolilo průzkum uranu na Vysočině
14. 8. 2007 - PRAHA [Calla/Econnect]
-Dvě odkaliště v Dolní Rožínce obsahují 10 milionů kubických metrů rádioaktivních kalů a zabírají plochu 90 ha. Na obrázku je větší odkaliště „K1“. (ze stránek greenpeace.sk)-
Důvodem nesouhlasu je rozpor se státní surovinovou politikou, která hovoří o ukončení dobývání uranu na území České republiky. "Ukončení těžby uranu v ČR bylo založeno příslušnými usneseními vlády, které vláda potvrdila na svém zasedání dne 21.7.1999", uvádí se v Surovinové politice ČR.
Dalším důvodem k zamítnutí je již dostatečné množství údajů z průzkumů, které proběhly v minulých desetiletích. V okolí obcí Polná, Jamné a Brzkov-západ probíhalo vyhledávání uranových rud v letech 1976-1990. Během tohoto období bylo na rozsáhlé části strážeckého oblouku o ploše cca 220 km2 odvrtáno celkem 1641 mapovacích vrtů, vyhloubeno 584 kopaných sond a vykopáno 560 rýh o celkové délce 59 204 bm. Perspektivní místa byla ověřena 223 hloubkovými vrty. Po těchto geologických průzkumech zde zůstaly rozsáhlé pozůstatky představující dodnes negativní zátěž.
Těžba uranu, ke které směřují průzkumy, představuje nevratný zásah do přírodních ekosystémů, je spojena s produkcí vysokého objemu radioaktivních a dalších toxických odpadů, jejichž konečná likvidace se promítá do životů současných obyvatel i několika dalších generací. S odstupem času může být pak velice problematické stanovit faktickou odpovědnost za likvidaci souvisejících dopadů této těžby.
Náklady na sanaci dotčeného území a rekultivaci krajiny v Dolní Rožínce, kde je náš poslední uranový důl, byly vyčísleny na 5,2 miliardy Kč do roku 2021. Celková výše nákladů, které bude třeba vynaložit z veřejných zdrojů na sanace lokalit zasažených průzkumy, těžbou a zpracováním uranu převyšuje 53 miliard a to do roku 2040. "Jak se ukázalo, DIAMO navíc přes pokračující těžbu nevytváří sanační fond, určený horním zákonem," doplnila Hana Gabrielová ze sdružení Calla, které je účastníkem výše zmíněných řízení.