Tiskové zprávy NNO
Reportáž o povolování a o výstavbě dálnice D4901 na Zlínsku a o šikanózním a nezákonném utajování informací Ředitelstvím silnic a dálnic, která byla zveřejněná 02.02.2025 na ČT 2.
Ministerstvo dopravy spravuje jeden z největších podílů veřejných financí a i proto patří mezi nejvýznamnější zadavatele veřejných zakázek. Odpovídá však důležitosti těchto projektů i úroveň zapojení a informování veřejnosti? Tuto otázku prozkoumáme na příkladu přípravy a výstavby dálnice D49. Podobné přístupy lze totiž sledovat napříč celou Českou republikou.
::životní prostředí::
Poslanecká sněmovna měla dnes v prvním čtení projednat dlouho očekávanou a velmi potřebnou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, na kterou se však kvůli obstrukcím hnutí ANO a SPD nedostalo. Obdobně už minulý týden ANO a SPD zablokovaly projednání novely zákona o myslivosti, bez jejíhož schválení se nepodaří obnovit pestré lesy.
::životní prostředí::
Uhelná elektrárna Chvaletice oznámila ukončení dodávek tepla ke konci roku 2025 [1]. Elektrárna není významným dodavatelem tepla a bude nahrazena novými malými zdroji tepla blíže spotřebě. Pokud elektrárna ukončí i dodávku elektřiny, jelikož teplo je vedlejším produktem její výroby, nepředstavuje to problém, díky významným přebytkům vývozu elektřiny. Analýza hodinových provozních dat ukázala, že by ani současné odstavení chvaletické a počeradské elektrárny nepředstavovalo problém. [2]. Odstavení těchto dvou elektráren by snížilo emise skleníkových plynů o 6 milionů tun ročně a ulevilo prostředí od nadlimitního vypuštění toxické rtuti. Vláda by zároveň podle ekologických organizací měla rozšířit výsluhové příspěvky pro horníky i na pracovníky uhelných elektráren, které nyní budou propouštět [3].
::životní prostředí::
V Bruselu byla ve čtvrtek 30. ledna 2024 představena mezinárodní občanská iniciativa požadující, aby komunikace se státem a další základní služby byly vždy dostupné i bez digitálních nástrojů. Formou otevřeného dopisu evropským institucím k tomu vyzvalo více než šest stovek neziskových organizací a vědců. S využitím digitálních nástrojů má dle dopisu problém až 40 procent evropské populace.
::občanský sektor::
Vědci z Archeologického centra Olomouc několik let zkoumali kosterní pozůstatky vojáka z první poloviny 19. století, který měl netypicky poškozené přední zuby. Analýza odhalila, že muž používal zuby k otevírání prachových nábojů, což přináší unikátní fyzický důkaz o vojenské praxi té doby. Chemická analýza navíc potvrdila přítomnost síry ze střelného prachu v zubním kameni.
::kultura::
Spolek Stezka Českem společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Klubem českých turistů (KČT) dnes představily nový projekt pro školy a školská zařízení navazující na oficiální přechod České republiky, Stezku Českem. V jejím duchu, nastavení a dle jejích hodnot se od letošního roku mohou na Stezku Českem vydat také školy se svými žáky, účastníci zájmového vzdělávání, kluby, kroužky jakékoli další organizované skupiny dětí a mladých lidí. Projekt s názvem Stezka Českem pro školy je tedy určen všem, kteří chtějí ukázat dětem a mladým lidem krásy putování po Česku, unikátnost českých hor, pozitivní vliv pobytu v přírodě, atraktivní vzdělávání v terénu, a hlavně chtějí společně s dětmi naplánovat a zažít výlet plný nezapomenutelných zážitků spojený s aktivním a zdravým pohybem.
::životní prostředí::
Ministr životního prostředí Petr Hladík představil závazek Vlády ČR k vytvoření nadresortní strategie, která má sladit zájmy obyvatel, hospodářství i budoucích generací v péči o naši krajinu. Představená Politika krajiny má být podle vládního závazku schválena do konce volebního období a má nastavit pravidla zajišťující obnovu zemědělské i lesní krajiny. Prosazení Politiky krajiny však brání úředníci ministra zemědělství Marka Výborného, kteří upřednostňují devastující praktiky lesního a zemědělského hospodaření. Takový postoj ohrožuje čerpání finančních prostředků v hodnotě miliard korun z Národního plánu obnovy, ve kterém se vláda zavázala Politiku krajiny schválit.
::životní prostředí::
V posledních desetiletích v Evropě, včetně České republiky, roste počet volně žijících kopytníků. Výrazný nárůst populace byl zaznamenán nejen u původních druhů kopytníků, jako je prase divoké či jelen evropský. Nárůst početnosti vykazují také introdukované druhy, mezi které u nás patří jelen sika, daněk skvrnitý, nebo muflon. Tento trend má velmi negativními dopady na lesní porosty.
::životní prostředí::
Změna klimatu bohužel nadále ovlivňuje náš svět. Lidé ji pociťují, ale zároveň stále přispívají k degradaci planety. Situace ale nemusí být beznadějná! Mezinárodní den snižování emisí CO2 je zde proto, aby motivoval každého člověka k lepšímu využívání zdrojů, které jsme dostali. Pokud každý člověk jednoduše vynaloží více úsilí na snížení své uhlíkové stopy a emisí CO2, byť jen o trochu každý den, pomůže to učinit svět bezpečnějším a udržitelnějším místem k životu, a to jak nyní, tak i pro budoucí generace.
::životní prostředí::
Protipovodňová opatření mohla být hotová dávno, a to i s řešením bez přehrady.
::životní prostředí::
Mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) dnes uvítala rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie povolit třem významným nevládním organizacím připojit se jako vedlejší účastníci řízení k přelomové žalobě týkající se evropské občanské inciativy Konec doby klecové. Odmítnutí ostatních nevládních organizací však označila za krátkozraké.
::životní prostředí::
Hnutí DUHA dlouhodobě prosazuje přírodě blízká a efektivnější protipovodňová opatření. I přes své výhrady bere na vědomí rozhodnutí o výstavbě přehrady v Nových Heřminovech a k podání žaloby nepřistoupí. Zároveň vítá ostatní kroky k urychlení realizace opatření na ochranu obyvatel před povodněmi.
::životní prostředí::
Česká botanická společnost vyhlásila rostlinou roku 2025 starček úzkolistý (Senecio inaequidens), invazní druh pocházející z jižní Afriky. V České republice se poprvé objevil koncem 90. let minulého století. Rychlost jeho šíření a možné negativní dopady na přírodní stanoviště i zdraví zvířat a lidí z něj činí vážnou hrozbu.
::životní prostředí::
Odstoupení USA od Pařížské dohody oslabí globální spolupráci na řešení změny klimatu a oslabí hlavně pozici USA v mezinárodních jednáních. Ale samotná jednání ani snižování skleníkových emisí se nezastaví, protože země s výraznou většinou emisí zůstávají.
::životní prostředí::
S nebezpečnými invazními druhy keřů se můžete potkat na nečekaných místech české krajiny.
::životní prostředí::
Realizace mezinárodních projektů v Evropském zeleném pásu je pro Spolek Ametyst již význačnou záležitostí. Pomáháme propojovat a chránit jedinečnou přírodu v oblasti nejdelší ekologické sítě v Evropě, vyvinuté podél hranic bývalé železné opony, již od roku 2011.
::životní prostředí::
V pátek 17. 1. 2025 má dojít k podpisu memoranda mezi vládou, Povodím Odry a městem Krnov. Obsahem bude další strategie ochrany před povodněmi po katastrofálních záplavách v září loňského roku zaměřená zejména na opatření realizovatelná na území města.
::životní prostředí::
Vláda dnes na svém jednání schválila vyhlášení dlouho očekávané chráněné krajinné oblasti Soutok. Stane se tak 27. CHKO v České republice. Jedinečná příroda na soutoku Dyje a Moravy, která je známá díky své druhové rozmanitosti jako „Moravská Amazonie“, konečně získá potřebnou ochranu, která jí i přes existenci Biosférické rezervace s Lesnickým parkem dosud chyběla.
::životní prostředí::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|