Hračky z PVC: Mattel oznámil ústup od nebezpečných ftalátů
25.9.1998
AMSTERDAM/PRAHA [Greenpeace]
"Vítáme tuto iniciativu společnosti Mattel, ale varujeme, že politici Evropské unie by se neměli nechat tímto krokem zmást. Děti jsou i nadále vystavováni nebezpečí hraček z měkčeného PVC, a to nejen z hraček určených ke kousání. Ty i nadále zůstávají na pultech obchodů v mnoha zemích Evropské unie," řekla Madeleine Cobbingová z Greenpeace International. "Mattel učinil malý krok směrem k vyřešení problémů spojených s ohrožováním zdraví našich nejmenších hračkami z měkčeného PVC. Pokud se ale společnost chce s tímto problémem vyrovnat opravdu důsledně a odstranit příčinu problémů, měla by následovat linii, kterou přijali už i jiní výrobci hraček (jako například firma Lego) a přijmout politiku hraček bez PVC."
Greenpeace varuje, že dobrovolná opatření, která se týkají omezené kategorie výrobků jedné společnosti, k vyřešení problému nestačí. Pokud není přijat úplný zákaz, mnoho dalších společností bude i nadále pokračovat ve výrobě a prodeji hraček z měkčeného PVC.
Podle Greenpeace může být tento krok společnosti Mattel považován za odezvu na rostoucí počet národních omezení a zákazů v Evropě (Rakousko, Dánsko, Švédsko) a také za pokus snížit pravděpodobnost, že bude přijat celoevropský zákaz ftalátů v hračkách z měkčeného PVC poté, co selhala holandská studie uveřejněná již dříve tento týden.
Holandská studie totiž nedokázala stanovit standardní test měření uvolňování ftalátů z hraček, přičemž existovala naděje, že tato studie by mohla poskytnout základ pro celoevropskou regulaci hraček z měkčeného PVC.
Greenpeace znovu zopakovalo svůj požadavek zákazat hračky z měkčeného PVC a varovalo, že pokud se upustí pouze od používání ftalátů a ne od používání PVC jako takového, výrobci hraček by mohli nahradit ftaláty jinými aditivy, které by se nakonec mohly ukázat rovněž jako toxické, jak se to už stalo v USA v roce 1986 [1].
"Ačkoliv je v České republice množství nebezpečných ftalátů v hračkách pro děti do stáří jednoho roku regulováno, právě starší děti od jednoho roku do tří let koušou tyto PVC hračky velmi intenzívně," uvedla Dr. Zdeňka Bubeníková z Greenpeace ČR a dodala, že nebezpečné ftaláty se tak mohou uvolňovat do organismu našich nejmenších.
V odezvu na pozvání firmy Mattel k partnerství s ekologickými skupinami k řešení tohoto problému Madeleine Cobbingová prohlásila: "Organizace Greenpeace je připravena vstoupit do dialogu s jakoukoliv společností, která se zajímá o rozvoj dlouhodobého plánu na eliminaci nebezpečného PVC ze svých produktů."
Další informace:
Madeleine Cobbing, Greenpeace International (Holandsko)
tel.: 00 31 6 53 66 29 70
Lisa Finaldi, Greenpeace International (USA)
tel.: 00 1 919 828 52 02
Dr. Zdeňka Bubeníková (Greenpeace ČR)
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
mobil: 0603/414 739
e-mail: Zdenka.Bubenikova@diala.greenpeace.org
Poznámka:
[1] V roce 1986 se američtí výrobci zřekli používání ftalátu DEHP a nahradili jej ftalátem DINP, který se používá dodnes. Toto rozhodnutí bylo reakcí na obavy, které vzbuzují účinky DEHP na lidské zdraví. zpět do textu