Milovická rezervace velkých kopytníků začíná navazovat spolupráci s dánskou Agenturou ochrany přírody
29.7.2024
Praha [Česká krajina]
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
„Pastva velkých kopytníků je důležitou součástí dánské státní ochrany přírody. Jsme rádi, že dánská strana projevila zájem o spolupráci s námi,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která společně s vědci založila milovickou rezervaci v roce 2015.
„Kolegové z Dánska mají zájem o spolupráci například při výměně zvířat, především zubrů. A také při koordinaci parametrů jednotlivých výzkumů, které v rezervacích probíhají. Jen výzkumy, které se uskutečňují podle podobných kritérií, mohou přinést srovnatelná data,“ zmínil Dalibor Dostál.
Díky tomu, že milovický projekt od počátku probíhá ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd České republiky, Jihočeskou univerzitou a dalšími akademickým a univerzitními institucemi, má v oblasti výzkumu náskok před mnoha zeměmi Evropy. Vědci spolupracující s milovickou rezervací tak v minulosti koordinovali výzkumné aktivity například s rezervacemi v Nizozemsku.
Zástupce Dánské agentury ochrany přírody velmi zaujaly odborné studie publikované o pastvě velkých kopytníků v milovické rezervaci a plánují je s využitím umělé inteligence překládat do dánštiny.
Milovická rezervace by do budoucna chtěla spolupráci s dánskými partnery rozšířit také o další témata. Především výměnu zkušenosti při potlačování invazních druhů, které se stávají jedním z hlavních problémů současné ochrany přírody.
Rezervaci velkých kopytníků může veřejnost podpořit hlasováním v soutěži o ekologické Oskary https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/rezervace-velkych-kopytniku/ Součástí ceny je finanční odměna, kterou by ochránci přírody využili na zlepšení zázemí pro velké kopytníky v milovické rezervaci.
Národní park Thy se nachází na severozápadě Dánska. Je prvním národním parkem v zemi. Tamní přírodu po staletí utvářelo moře, vítr, písek a sůl. Zahrnuje značně odlišná přírodní prostředí od vysokých písečných dun, přes mokřady až po více než 200 jezer.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.