Sněmovna odhlasovala Lex plyn. Přináší uhelnou pojistku a zrychlení pro větrné elektrárny
23.4.2025
PRAHA [Hnutí DUHA]
Autor: Eva Pernicová, tel: 734 770 020
Poslankyně a poslanci bohužel nevyužili příležitost zavést poplatky, který by větrné elektrárny platily obcím, na jejichž území by byly vybudovány, když odmítli pozměňovací návrh Pirátské strany. Naopak bohužel přijali negativní pozměňovací návrh, který legalizuje možnost pro distribuční společnosti zamezit poskytování flexibility (tedy například přizpůsobení spotřeby výrobě) ze strany účastníka trhu [4].
Aby novela mohla vstoupit v platnost, musí ji ještě schválit Senát a podepsat prezident republiky.
Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká: „Obavy z příliš rychlého odstavení uhelných elektráren můžeme považovat za vyřešené a zabývat se energetikou současnosti a budoucnosti. Lex plyn přináší možnost nařídit pokračování provozu uhelné elektrárny, pokud by její odstavení ohrozilo fungování sítě. Zároveň finální varianta omezuje možnost spekulací a nadbytečného odvádění našich peněz uhlobaronům. Rozšíření novely i na obnovitelné zdroje je krok správným směrem. Větrné elektrárny vyrábějící levně a nezávisle domácí elektřinu si označení za stavby pro energetickou bezpečnost zaslouží. Teď však budou muset stihnout schválit do voleb i zákon o zrychleném zavádění OZE. Aktuální záměr vlády předložit jej ke schválení hned v prvním čtení tedy dává smysl.“
Kontakty:
Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, e-mail: jiri.kozelouh@hnutiduha.cz (odkaz odešle e-mail), tel.: 723 559 495
Poznámky:
[1] Pozměňovací návrh z Hospodářského výboru vyškrtl z novely možnost získat podporu pro uhelnou elektrárnu, která pouze přeruší provoz, protože jinak by hrozilo, že provozovatelé elektráren budou usilovat o dotace například přerušením provozu v létě, kdy jsou nižší ceny elektřiny. A doplnit také nové ustanovení, které počítá s tím, že případná aplikace navržené podpory provozu na konkrétní uhelnou elektrárnu bude vyžadovat výjimku ze zákazu veřejné podpory platného v celé EU.
[2] Pozměňovací návrh poslance Ivana Adamce (J1) doplnil obnovitelné zdroje nad 15 MW do režimu staveb pro energetickou bezpečnost (bez možnosti vyvlastňování a bez přednosti při vyřizování žádosti), zjednodušuje posuzování vlivu na krajinný ráz (probíhá buď v rámci procesu EIA nebo v navazujícím řízení, ale vždy jen jednou) a omezuje možnost plošného zákazu OZE v územním plánu (obce by však stále měly možnost upřednostnit jiný veřejný zájem).
[3] https://mzp.gov.cz/cz/pro-media-a-verejnost/aktuality/archiv-tiskovych-zprav/snazsi-a-rychlejsi-vystavba-solarnich-a (odkaz je externí)
[4] Pozměňovací návrh umožní provozovatelům distribučních soustav i nadále vynucovat uzavírání smluv o vyvedení výkonu, které jim dávají nepřiměřenou moc nad poskytovateli flexibility. Přestože Energetický regulační úřad tuto praxi odsoudil, pozměňovací návrh ji má legalizovat, místo aby ji ukončil. Přitom se tak děje bez jakékoliv předešlé diskuse se sektorem poskytovatelů flexibility, jehož oprávněné zájmy jsou zde v souladu se zájmy všech spotřebitelů i průmyslu.