Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace otevírá kancelář na Ukrajině. Zaměří se na zločiny proti přírodě a ekologickou obnovu země

10.9.2024
PRAHA/KYJEV [Greenpeace ČR a Greenpeace CEE]

Organizace Greenpeace CEE, která sdružuje pobočky v zemích střední a východní Evropě, dnes oficiálně otevírá novou kancelář v ukrajinském Kyjevě. Greenpeace spolupracuje s místními spojenci v této zemi již od začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 a nyní oficiálně rozšíří svou globální síť, aby zlepšila svou práci na projektech zelené rekonstrukce Ukrajiny a také na vyšetřování válečných zločinů proti životnímu prostředí, které jsou důsledkem ruské agrese. Greenpeace bude také nadále bedlivě sledovat bezpečnostní rizika a úroveň radiace v okolí ukrajinských jaderných elektráren.

Natalia Gozaková, ředitelka kanceláře Greenpeace na Ukrajině, říká: „Lidé na Ukrajině si zaslouží silnou a živou přítomnost Greenpeace, která bude podporovat aktivismus a demokratické hodnoty tváří v tvář válce. V zájmu bezpečnosti a ochrany národa se Ukrajina musí zasadit o přechod od fosilních paliv k moderní ekonomice. Naším posláním je pomoci Ukrajině obnovit základní společenskou infrastrukturu udržitelným způsobem, s využitím čisté energie solárních panelů a větrných turbín. Tato řešení nejsou jen ekologická – jsou cestou k odolné a udržitelné budoucnosti Ukrajiny.“

Otevření kanceláře je dalším milníkem v práci Greenpeace na Ukrajině. Hned po vypuknutí války se do humanitární práce zapojily především pobočky Greenpeace v sousedních zemích střední a východní Evropy – na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku – a podporovaly místní spojence a uprchlíky. Ve spolupráci s místními ekologickými organizacemi organizace Greenpeace zdokumentovala válečnou devastaci životního prostředí, včetně zničení přehrady Kachovka, podrobně zkoumala krizové situace v Černobylu a Záporožské jaderné elektrárně a realizovala první projekty zaměřené na rekonstrukci válkou poničené infrastruktury.

Alexander Egit, výkonný ředitel organizace Greenpeace CEE, jejíž součástí je nová ukrajinská kancelář, řekl: „V příštích několika letech očekáváme, že Evropská unie i další země budou do obnovy Ukrajiny investovat miliardy eur. Chceme zajistit, aby Ukrajina byla obnovena ekologičtějším a odolnějším způsobem, a pro tuto práci je přísná finanční nezávislost Greenpeace na státním nebo firemním financování klíčovým předpokladem. Naším cílem je podpořit obnovu pomocí decentralizované obnovitelné energie pro nezávislou, moderní a zelenou Ukrajinu – ode dneška až do doby po válce.“

Ruská agrese na Ukrajině měla obrovský dopad na energetiku, potravinářství, finance, biodiverzitu, mezinárodní obchod, jadernou bezpečnost, klima a geopolitiku, na což organizace Greenpeace po celém světě reagovaly rozsáhlými změnami ve svých kampaních, kdy řada poboček – včetně české – volala po okamžitém konci importu ruských fosilních paliv, který financuje válku. Ukrajinská pobočka Greenpeace je strategicky pevně provázána s celosvětovou sítí Greenpeace – ukončení závislosti na fosilních palivech, obnova přírody či poukazování na rizika jaderné energie a dalších falešných řešení jsou strategickým základem práce Greenpeace po celém světě.

Mads Christensen, výkonný ředitel Greenpeace International, řekl: „Jsem hluboce dojatý, plný naděje a neuvěřitelně hrdý na tým Greenpeace na Ukrajině a na všechny, kteří se podíleli na založení nové kanceláře Greenpeace za tak obtížných okolností. Naše úsilí na Ukrajině již nyní osvětluje cestu vpřed a ukazuje, jak může obnovitelná energie pomoci udržet školy a nemocnice napájené elektřinou i uprostřed válečných hrůz. To je však teprve začátek. Když zelená obnova nabere na obrátkách, může ukázat cestu ke skutečné odolnosti i v dalších zemích. Díky nové kanceláři v Kyjevě bude Greenpeace spolupracovat s odvážnými a obětavými Ukrajinci a Ukrajinkami na budování udržitelné a bezpečné Ukrajiny. Společně si lepší budoucnost nejen představujeme – my ji vytváříme.“

Organizace Greenpeace již na Ukrajině v minulosti působila od konce 80. let po havárii v jaderné elektrárně Černobyl jako jedna z prvních mezinárodních organizací. Usilovala o otevření nové nemocnice pro děti zasažené radiací, která by byla vybavená nejmodernější lékařskou technikou. Když se to nepodařilo prosadit, Greenpeace vybavila laboratoř pod jednou z existujících kyjevských nemocnic, kterou darovala městu Kyjev. Společně s dalšími organizacemi také zřídila nezávislou laboratoř, která prošetřovala radioaktivní zamoření půdy, vody a jídla v okolí Černobylu. Organizace Greenpeace také protestovala proti dovozu toxického odpadu do Ukrajiny a rozšiřování Záporožské jaderné elektrárny a tlačila na úřady, aby zajistily obyvatelům Kyjeva nezávadnou pitnou vodu.

Loni byla naopak po 30 letech uzavřena kancelář Greenpeace v Rusku, protože ruská prokuratura označila organizaci za nežádoucí. Toto rozhodnutí prakticky postavilo jakékoli působení Greenpeace v Rusku mimo zákon.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz