Ministerstvo zemědělství dnes zveřejnilo aktualizaci opatření obecné povahy k řešení kůrovcové kalamity: https://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2022_prestoze-kurovcova-kalamita-ustupuje.html ::životní prostředí::
Blížící se světová konference OSN o klimatu musí posílit mechanismy pro snižování emisí skleníkových plynů, urychlit odchod od fosilních paliv a posílit finanční pomoc zemím zasaženým klimatickou krizí. Letošní setkání 196 signatářských zemí Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) začíná už v neděli 6. listopadu 2022 v egyptském Šarm aš-Šajchu. České republice letos připadla role země vyjednávací za Evropskou unii, a to díky českému předsednictví v Radě EU. Během prvních dnů konference vystoupí s projevem i český premiér Petr Fiala. České předsednictví je při vyjednáváních vázáno především dvěma dokumenty schválenými na Radě ministrů a ministryň EU pro životní prostředí (ENVI) [1] a na Radě evropských ministrů a ministryň financí (ECOFIN). [2] ::životní prostředí::
Podle nové metaanalýzy [1] dostupných studií o rozšíření a vlivech syntetických pesticidů v ČR je u těchto látek, používaných v intenzivním zemědělství, nedostatečně hodnocen vliv na zdraví lidí i volně žijících organismů. Přestože se v prostředí, potravinách i organismech většinou nacházejí podlimitní koncentrace, jedná se o bohatý mix pesticidů, jehož účinky nejsou známy. Spotřeba řady problematických látek se v čase příliš nemění, a zemědělci v konvenčním hospodaření se navíc stávají na syntetických pesticidech stále více závislí. ::životní prostředí::
Pořadatelé z Nadace Partnerství a Integra Consulting vyhlásili vítěze jednotlivých kategorií soutěže Adapterra Awards, která prezentuje a oceňuje nejlepší projekty v oblasti adaptačních opatření na změnu klimatu. ::životní prostředí::
V Děčíně se sešli pověřený ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Richard Nagel spolu s ředitelem Nadace Partnerství Petrem Kazdou, aby si předali symbolický šek na 610 tisíc korun. Tolik se vybralo od drobných dárců a firem na obnovu národního parku po letním ničivém požáru. Ten trval 20 dnů a poničil plochu přes tisíc hektarů porostu. Finance putují na přirozenou obnovu parku a rekonstrukci živlem zničené turistické infrastruktury. ::životní prostředí::
Ani po prázdninách nekončí aktivity iniciativy Vrchlabí bez odpadu, která má za cíl osvětu a propagaci nejrůznějších způsobů, jak docílit co nejnižší produkce odpadů v našem městě. V příštích dnech zamíří stovky školáků do vrchlabského kina Kartonka 1904 na oblíbený film VALL-I. ::životní prostředí::
Datové schránky by měly být od ledna 2023 povinně zřízeny nejen všem právnickým či podnikajícím fyzickým osobám, ale i nepodnikatelům, kteří využijí služby státu pomocí elektronické identity či lidem s pozastavenou živností. Dva měsíce před očekávaným vypuknutím „datovkového tsunami“ však vůbec není jasno, jak a pro koho povinnost, ke které má dojít dle novely zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, nakonec bude platit. ::občanský sektor::
Agrolesnictví je pravděpodobně nejstarším způsobem využití půdy a je od nepaměti spojeno s domestikací rostlin a živočichů. Podstatou je souběžné využívání půdy pro zemědělskou výrobu a pěstování dřevin, tedy jednoduše řečeno začlenění dřevin do zemědělské krajiny. O agrolesnictví v podmínkách mírného klimatu je toho známo poměrně málo a velmi sporé jsou informace ze středoevropského prostoru; v České republice tato dříve běžná praxe vymizela. ::životní prostředí::
Jako každý rok se i letos snažili terénní mapovatelé a dobrovolnické Vlčí hlídky z Hnutí DUHA Šelmy získat informace o rozmnožování v jednotlivých sledovaných vlčích teritoriích. Těch zasahovalo aspoň částečně na území České republiky v posledním vyhodnoceném vlčím roce 2020/2021 čtyřiadvacet. Úspěšnou reprodukci potvrdilo Hnutí DUHA Šelmy pomocí fotomonitoringu zatím u 12 teritorií v 8 různých oblastech ČR. V některých dalších teritoriích reprodukci potvrdili jiní zoologové, např. ze správ chráněných území. ::životní prostředí::
Rezidenční budovy, které se v EU postaví po roce 2030, by měly být klimaticky neutrální. Jejich povinnou součástí mají být také instalace pro výrobu energie ze slunce. Na tomto a dalších bodech se dnes usnesli ministři a ministryně pro energetiku ze zemí EU. Přijali totiž společnou pozici ke Směrnici o energetické náročnosti budov. Právě budovy spotřebují 40% energie v EU a jsou příčinou 36 % emisí skleníkových plynů souvisejících se spotřebou energie. [1] ::životní prostředí::
Evropa vyrazí na letošní klimatickou konferenci OSN bez závazku, který by odpovídal adekvátnímu příspěvku EU k dosažení cíle Pařížské dohody udržet oteplení co nejblíže hranici 1,5 stupně Celsia. Vyplývá to z mandátu, [1] který dnes pro vyjednávání na letošní klimatické konferenci OSN v Egyptě schválila Rada ministrů a ministryň EU pro životní prostředí. [2] K navýšení závazků do konce roku 2022 přitom signatářské země Pařížské dohody vyzvala minulá klimatická konference v Glasgow. [3] Nevládní organizace dlouhodobě upozorňují, že adekvátním příspěvkem EU k dosažení cíle Pařížské dohody by bylo snížení emisí skleníkových plynů v EU do roku 2030 alespoň o 65 % (oproti r. 1990). [4] Současný závazek EU je ale o 10 % nižší. ::životní prostředí::
* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz