Protokol o biologické bezpeènosti: Historický krok v boji proti nièení životního prostøedí geneticky modifikovanými organismy
29.1.2000
PRAHA/MONTREAL [Greenpeace]
Greenpeace vítá fakt, že spoleèný zájem zaèíná pøevládat. "Tyto minimální bezpeènostní standardy musí být zavedeny ihned. Žádáme všechny zemì, aby ratifikovaly tuto dohodu tak, aby vešla v platnost nejpozdìji k desátému výroèí Summitu Zeme v Rio de Janeiru v roce 2002," øekl Hearlin. "Dokud protokol nevejde v platnost, veškerý export geneticky modifikovaných organismù by mìl být zakázán."
Protokol o biologické bezpeènosti byl pøijat po sérii obtížných jednání komplikovaných obstrukcemi ze strany malé skupiny zemí exportujících GMO, jmenovitì USA, Kanady, Argentiny a jejich podporovatelù, Austrálie, Chile a Uruguaye. "Jsme rádi, že se USA a zemím tzv. Miamské skupiny vedené Kanadou nepodaøilo vnutit svìtu tuto nevyzkoušenou a riskantní technologii," zdùraznil Haerlin.
Ve snaze zabránit pøijetí Protokolu se však Miamské skupinì nakonec podaøilo odstranit požadavek povinného znaèení potravin s obsahem GMO. "Jedná se o podlou snahu obelhat spotøebitele a dovážející zemì," uvedl Haerlin. "Jsme pøesvìdèeni, že tato zamlžovací taktika nebude fungovat." Budoucnost GMO bude podle Greenpeace záviset nejenom na mezinárodní a národních legislativách, ale také na spotøebitelích. "Trh s geneticky manipulovanými potravinami se hroutí. Lidé se jim vyhýbají stejnì, jako se vyhýbali houbám po Èernobylu," vysvìtlil Haerlin. "Jsme pøesvìdèeni, že spotøebitelé v této bitvì nakonec zvítìzí."
Václav Vaškù,
tiskový mluvèí Greenpeace ÈR
Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax : 02311 22 89