Policie rozhodla: Kritika PVC není trestným činem
5.3.2001
PRAHA/BRUSEL [Děti Země]
Autor: Jindřich Petrlík, tel: 02/22 78 14 71
Spolana Neratovice podala své trestní oznámení 10. prosince 2000 za Petrlíkovo vystoupení na veřejném slyšení k dokumentu Evropské komise o vlivu PVC na životní prostředí, které se konalo 23. října 2000 v Bruselu. "Opravdu jsem se tam vyjadřoval kriticky k PVC, protože způsobuje značné problémy v životním prostředím a vyjmenoval jsem i řadu havárií, k nimž došlo ve Spolaně Neratovice. Krok učiněný Spolanou považuji za snahu zastrašit případné kritiky vlivu jejího provozu na životní prostředí. Aby dodala svému podání důvěryhodnosti, vybavila je špatně přeloženou českou verzí mého materiálu, opatřenou logem Dětí Země. My jsme však text v této podobě nešířili," komentuje případ Jindřich Petrlík.
Děti Země usilují o zákaz používání PVC ve zdravotnictví. Běžně se zatím používají mimo jiné i PVC hadičky zaváděné do žaludku novorozencům v inkubátorech. "Ke všem použitím PVC ve zdravotnictví existují vhodné alternativy v podobě výrobků z jiných plastů. Ftaláty přidávané do PVC jako změkčovadla mají bioakumulativní vlastnosti (hromadí se v těle a neodbourává se) a jsou podezřelé z poškozování hormonálního systému člověka, podobně jako dioxiny," říká vedoucí nové kampaně toxického programu Dětí Země, Vasilka Diadovská.
Samotný materiál zpracovaný Evropskou komisí nazvaný "Green Paper - Environmental Issues of PVC" vykresluje tuto látku jako problematickou pro životní prostředí. "Je tedy s podivem, že Spolana Neratovice nežaluje i Evropskou komisi," říká Petrlík. Zpráva Evropské komise konkrétně konstatuje, že změkčovadla přidávaná do PVC se z něj mohou uvolňovat do životního prostředí a vstupovat do potravního řetězce. Dále říká, že PVC působí problémy jak na skládkách, tak ve spalovnách odpadů. V České republice je to zřejmé na příkladu spalovny odpadů v Chropyni, kde se pálí odpad z provozu vyrábějícího obalové fólie z PVC. Naměřené emise dioxinů z roku 1998 v ní překračovaly 150x emisní limit pro takové provozy v EU.
Průmysl vyrábějící PVC se pokoušel soudními žalobami zastrašit své kritiky i jinde ve světě. V Rakousku prohrál soudní při s Greenpeace.