Ve venkovských oblastech Etiopie se daří s podporou ČRA zajistit přístup k čisté vodě
25.2.2025
Praha [Česká rozvojová agentura]
Autor: Filip Šebek
Na Etiopii, stejně jako na mnoho dalších zemí v subsaharské Africe, drasticky dopadá změna klimatu, která mimo jiné znesnadňuje místním obyvatelům přístup k čisté vodě. V Abala Abaya, venkovském okrese vzdáleném 419 kilometrů jižně od Addis Abeby, nedostatek vody ovlivnil životy celých komunit. Almaz žije v Chawukere Kebele, oblasti, kde je hledání čisté vody hlavní náplní každodenního života obyvatel. Po dlouhé roky začínal každý její den úmornou tříhodinovou cestou ke vzdálenému prameni. Cesta to byla vyčerpávající, a navíc zabírala hodiny, které Almaz mohla věnovat péči o domácnost, vydělávání peněz nebo péči o své děti.
Problémy však nekončily u času a energie. Voda, kterou Almaz donesla, byla horká kvůli geotermální aktivitě v okolí a bylo nutné ji před pitím nebo vařením chladit 10 až 12 hodin. Zároveň obsahovala vysoké množství fluoridů. Tento dlouhý proces narušoval její schopnost postarat se o domácnost a rodinu. Ještě znepokojivější byl zdravotní dopad na rodinu – vysoký obsah fluoridů zvyšoval riziko vzniku zubní a kostní fluorózy, což jsou stavy, které mohou způsobovat dlouhodobou bolest.
Nedostatek vody přinášel i finanční zátěž. Voda se sice dala koupit, ale 30 etiopských birrů (necelých dvacet korun) za pouhých 20 litrů bylo pro rodinu Almaz moc. Ani využití oslů k přepravě vody moc nepomáhalo. „Neustále jsem se obávala o zdraví své rodiny. Měla jsem strach z kontaminované vody a byla zničená z toho, kolik času ztrácím na zajištění této základní potřeby,“ říká Almaz.
Psychická zátěž byla pro Almaz obrovská. Neschopnost zajistit dětem bezpečnou pitnou vodu Almaz ničila, když sledovala, jak její rodina čelí důsledkům nedostatku vody. Přesto zůstávala odhodlaná, motivovaná silnou touhou starat se o své děti za všech okolností. To vše se začalo měnit, když Charita Česká republika díky financování České rozvojové agentury poskytla v Chawukere Kebele spolehlivý zdroj čisté vody. Cílem bylo pomoci komunitám, jako je Almazina, zajistit snadný a spolehlivý přístup k čisté vodě, aby lidé nemuseli podnikat dlouhé a namáhavé cesty. Díky tomu se Almaz a její rodina mohli konečně osvobodit od každodenního boje, který dominoval jejich životům po mnoho let.
Dopad na Almaz a její rodinu byl zásadní. „Už nemusím chodit tři hodiny pro vodu a získala jsem zpět více než 10 hodin týdně. Teď mohu tento čas věnovat svým dětem, péči o domácnost, a dokonce zvažovat způsoby, jak vydělat příjem na podporu rodiny,“ vysvětluje Almaz.
Hlavně pro děti Almaz se díky přístupu k čisté vodě hodně změnilo. „Rizika pro jejich zdraví se výrazně snížila, protože už nemusí používat vodu s nebezpečně vysokou hladinou fluoridů. Mohou se soustředit na školu, hraní a svou budoucnost,“ přibližuje Almaz pozitivní dopady nového zdroje pitné vody na její děti.
Iniciativa přinesla nejen okamžitou úlevu, ale dala Almaz také naději na lepší budoucnost. Už nečelí každodennímu dilematu mezi nebezpečnou vodou a finanční zátěží a může investovat čas do zlepšení kvality života. Příběh Almaz ukazuje, jak čistá voda mění životy. Zlepšuje zdraví, otevírá nové ekonomické příležitosti a přináší rodinám stabilitu.
Tento příklad podtrhuje, jak důležité je hledat udržitelná řešení, která zlepšují životní podmínky a posilují odolnost komunit. Charita Česká republika s podporou České rozvojové agentury pomáhá lidem na jihu Etiopie získat lepší přístup k pitné vodě a zároveň zvyšuje jejich klimatickou odolnost. V rámci dalších projektů jsou podporovány také místní ženy, které se daří zapojovat do zemědělství a dalších ekonomických aktivit.