Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat28.5.2024 - Mladá Vožice [Danar z.s.]
Na hradě Šelmberk se první červnový víkend představí stará řemesla

O víkendu 1. a 2. června proběhne na hradě Šelmberk u Mladé Vožice tradiční Festival historických řemesel a technologií. Návštěvníky čekají jedinečné ukázky více než 20 řemeslných dílen, doprovodné přednášky o historii vybraných řemesel a příslušných výrobních postupů a další zajímavý program. Celý text ::kultura::
 

Vybrat13.5.2024 - Chrudim [Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi]
Chrudimská muzejní noc láká na videomapping i oživlou historii

V pátek 24. května 2024 můžete zažít již XIX. ročník Chrudimské muzejní noci. Společná akce všech tří chrudimských muzeí, k nimž se letos připojuje i Národní geopark Železné hory, nabídne od 17 do 23:30 hodin atraktivní program s netradičními prohlídkami, tvořivými dílnami, hudbou a divadelním představením pro děti. Na návštěvníky navíc čeká i videomapping nebo nevšední výlet do historie. Celý text ::kultura::
 

Vybrat26.2.2024 - Praha [DDM Ulita]
Výstava keramické tvorby - 30 let České republiky

V exkluzivních prostorách Clam-Gallasova paláce budou od 5. 3. 2024 k vidění díla oceněná v celostátní keramické soutěži, kterou pořádá Dům dětí a mládeže – Ulita s podporou magistrátu hl. města Praha. Výstava potrvá do 27. 3. 2024 a bude otevřena úterý až pátek 13–18 hod., sobota a neděle 10–18 hod. Vernisáž k výstavě se uskuteční 4. 3. od 17 hod. Těšit se můžete na hudební vystoupení slammerky, improvizátorky a zpěvačky Máši Černíkové alias Bio Mashi. Celý text ::kultura::
 

Vybrat30.11.2023 - Chrudim [Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi]
Amdělský advent v muzeu

Opět po roce se mohou návštěvníci Muzea loutkářských kultur v Chrudimi těšit na advent ve společnosti loutek s mikulášskou nadílkou přímo v muzeu, vánočním Andělem splněných přání, loutkovými divadelním představením s vánoční tematikou nebo večírkem (nejen) pro seniory. Celý text ::kultura::
 

Vybrat20.11.2023 - Praha [Galerie moderního umění Hradec Králové]
Galerie moderního umění slaví 70 let. V rámci oslav otevřela výstavu, kde návštěvníci hlasují o nejlepším uměleckém díle

Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) u příležitosti 70. výročí od svého založení zahájila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 děl ze svých rozsáhlých sbírek. Výstava nechává na veřejnosti, aby sama vybrala to nejlepší. Své jubileum si galerie připomene 30. listopadu tohoto roku. Návštěvníkům nabídne komentované prohlídky a vstup zdarma do všech stálých expozic a výstav. Galerie vybízí návštěvníky, aby na základě vlastních estetických zkušeností a preferencí vybrali nejlepší dílo ze sbírek GMU. Vystavená díla pokrývají období od konce 18. století až po současnost a k vidění budou do 25. května příštího roku. Celý text ::kultura::
 

Vybrat30.10.2023 - Chrudim [Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi]
Veselá sobota podruhé

V sobotu 4. listopadu 2023 se v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uskuteční poslední letošní akce ze společného projektu s Muzeem v přírodě Vysočina nazvaná Veselá sobota II. Od 13 do 17 hodin na návštěvníky čekají adventně laděné tvořivé dílny nebo pokračování oblíbeného kvízu Tajemství staré půdy. Celý text ::kultura::
 

Vybrat5.10.2023 - Chrudim [Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi]
Duchůplné muzeum láká na čáry a kouzla

Symbolicky v pátek 13. října 2023 se v Muzeu loutkářských kultur uskuteční již desáté pokračování oblíbené halloweenské akce Duchůplné muzeum. Tentokrát bude ve znamení čar a kouzel, neboť se na návštěvníky chystá tajná kouzelnická škola, volně inspirovaná příběhy Harryho Pottera. Celý text ::kultura::
 

Vybrat27.7.2023 - Brno [Zdravá Bečva]
Environmentální festival se přesunul z Valašska na jižní Moravu. Návštěvníky láka na pestrý program i symbolickou cenu vstupenek

Druhý zářijový víkend ožijí Dolní Kounice nejen hudbou, ale také poezií, přednáškami či workshopy.
Návštěvníci se mohou těšit například na Ventolina, Zrní, Hvozd (SK), Tomáše Niesnera, Koňe a Prase či
mužský pěvecký sbor Láska opravdivá. Se svou básnickou tvorbou vystoupí mezinárodně uznávaný autor
Petr Hruška, Anna Sedlmajerová či Tim Postovit. Akce si klade za cíl propojovat lidi se zájem o
environmentální témata a zábavnou formou šířit osvětu o udržitelném způsobu života. Na festivalu se tak
představí například Nadace Veronica, Fakta o klimatu či organizace Justice for Nature. Celý text ::kultura, životní prostředí::
 

Vybrat4.5.2023 - Praha [Muniga s.r.o.]
Korunovační ozdoby ze sklářské dílny Koulier

Česká sklárna Koulier reaguje na korunovaci krále Karla III. Nově přichází na trh s ozdobami inspirovanými britským Královským jablkem. Korunovační ozdoby Koulier, inspirované Královským jablkem, daly vzniknout Královské kolekci a již nyní jsou v nabídce e-shopu sklárny. Samotné dekorování jedné ozdoby zabralo malířkám jednu a půl hodiny. Koule byly vyvzorovány v jedné barevnosti a nezdobí je sice pravé diamanty, ale české skleněné kameny a broušené krystaly. Na ozdobu jedné koule ve velikosti deseti centimetrů bylo použito 175 skleněných krystalů a kamenů. Aby bylo docíleno požadované barvy ozdoby, musela být každá koule dvakrát smočena. Celý text ::kultura::
 
 

Vybrat19.4.2023 - Praha [pear_media]
V polovině května dorazí do Prahy 25 vinařů. Dovezou sedm tisíc lahví růžového vína

Celkem 44 stánků, 25 vinařů, degustace růžových vín a klaretů, k tomu vhodná gastronomie, bohatý doprovodný program – to vše nabídne už 12. ročník festivalu Růžový máj. Ten proběhne 20. května na pravém břehu Vltavy na Rašínově nábřeží. Celý text ::kultura::
 

Vybrat19.4.2023 - Praha [Muniga s.r.o.]
Loučeňský zámek promluví řečí květin

Středočeský zámek Loučeň ozdobí všechny své komnaty květinami. Ty budou až do začátku června promlouvat jak svojí vůní, tak vlastní květomluvou k vám ke všem, kdo si chtějí jarní měsíce zpestřit a obohatit něčím zajímavým. Netradiční prohlídkou Vás zámkem kromě jednoho z členů knížecí rodiny provedou také květiny a budou Vám vyprávět svůj příběh. S květinami a s květinovou vílou Jiřinkou se potkáte i v zámecké parku a kdo vyřeší tajenku, získá odměnu. Květ(n)omluva bude na zámku v Loučeni k vidění od konce dubna do 4.června. Celý text ::kultura, životní prostředí::
 

Vybrat3.4.2023 - Praha [Muniga s.r.o.]
Výstava Fenomén Igráček potěší návštěvníky města Dubí jedinečnými figurkami

Dům porcelánu s modrou krví se v květnu stane vyhledávaným místem rodin a fanoušků české hračky Igráček. Město Dubí bude totiž od 3. května hostit oblíbenou putovní výstavu s názvem Fenomén Igráček, kterou připravuje ve spolupráci s firmou EFKO-karton, Inspirací Zlín a Technickým muzeem v Brně. Návštěvníky čekají informace o historii a výrobě figurek, ukázky původních i současných Igráčků, a také dvě neprodejné unikátní figurky v podobě malířky porcelánu a horníka z Cínovce, které z klasických Igráčků vyrobil historik Miroslav Svoboda. Expozici legendární hračky, která získala v nezávislém průzkumu ocenění „Nejdůvěryhodnější značka 2022“, lze navštívit až do 28. června tohoto roku. Celý text ::kultura::
 

Vybrat30.3.2023 - Chrudim [Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi]
Velikonoce v muzeu ve znamení Škaredé středy i zvířátek

Na Škaredou středu 5. dubna 2023 se v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uskuteční oblíbená akce nazvaná Velikonoce v muzeu. Návštěvníci se opět mohou těšit na hru v expozici s tématem domácích zvířat a lidových zvyků provázejících Škaredou středu, velikonoční workshopy a nebudou chybět ani živá zvířátka na terase muzea. Celý text ::kultura::
 

Vybrat16.3.2023 - Praha [PIARISTI]
Formát světoznámých TED talků v Praze. Na konferenci TEDxNárodní nabídnou řečníci pohled do naší společné budoucnosti napříč společenskými i vědními tématy.

Kam kráčí lidská civilizace? Jak změnou úhlu pohledu změníme společnost k lepšímu? Jaké struktury tvoří systémy kolem nás a jak jimi pohnout? Tak zní tři zásadní otázky konference TEDxNárodní, která se vrací po roční pauze a 25. března 2023 nabídne pohled do naší společné budoucnosti. O zvolení správného směru, nahlížení problémů jinou optikou a potřebných krocích pohovoří odborníci z různých odvětví. K řečníkům patří například význačný neurolog Martin Jan Stránský, expertka na restorativní justici Petra Masopust Šachová, kulturoložka Kamila Němečková nebo modelka a ekologická aktivistka Arizona Muse. Nejmladší mluvčí bude středoškolačka Emma Babáková, která se aktivně zasazuje o změnu struktury a podobu vzdělávání. Konference, která je licencovanou verzí světoznámých TED talků, se uskuteční v nadčasové budově ČSOB v Praze na Radlické. Celý text ::životní prostředí, regionální rozvoj, sociální oblast, lidská práva, kultura::
 

Vybrat15.3.2023 - Chrudim [Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi]
Veselá sobota odstartuje společný muzejní projekt

Pro letošní rok připravilo Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi ve spolupráci s Muzeem v přírodě Vysočina společný projekt zaměřený na propagaci loutkářství a tradiční lidové kultury. Jeho účelem je obohatit program pro návštěvníky a poutavou formou vzájemně představit svoji činnost na půdě spřátelené instituce. Již 25. března 2023 hostí Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi první akci nazvanou „Veselá sobota“. Celý text ::kultura::
 

Vybrat23.2.2023 - Praha [Muniga s.r.o.]
Rembrandt van Rijn v pojetí českého malíře Štefana Tótha & After Rembrandt

Česká republika se řadí mezi země, které se i ve světě mohou pochlubit významnými umělci v oblasti výtvarného umění. Ať už se jedná o Alfonse Muchu, Františka Kupku, Toyen nebo Jana Baucha českého malíře minulého století, který o umění řekl, že umění výtvarné roste je-nom ze solidního a velikého řemesla a z úmorné každodenní práce. Josef Čapek zase uvedl, že umění mluví za člověka, za národy, za lidstvo a italský sochař, malíř, architekt a básník šest-náctého století Michelangelo Buonarroti tvrdil, že cílem umění je dělat člověka šťastným. Umění a umělecká díla jsou všude okolo nás. Často neznáme cenu uměleckých děl na poli ekonomickém, důležité ale je, jak je vnímáme a jak na nás působí. Existuje i řada autorů mo-derní doby, kteří tiše ve svých ateliérech vytváří hodnotu, kterou buď objevíme v našem věku nebo bude objevena v budoucnosti. Často se o nich nehovoří a nepíše, přestože ve svém obo-ru dosahují velkých úspěchů. Jedním takovým ze současných výtvarníků mladší generace je i Štefan Tóth, jenž byl v roce 2014 osloven Jitkou Peričovou ke spolupráci na projektu „After Rembrandt (Podle Rembrandta)“, aby vytvořit zcela nový obraz inspirovaný dílem Učenec ve studovně významného malíře Rembrandta van Rijn ze sbírek Národní Galerie Praha. Jediný originální Rembrandtův obraz na území České republiky umělec kompozičně rozčlenil na ně-kolik polí. Některá z nich se stala pouze barevnými vertikálními liniemi a jiná připomínají kopii Rembrandtovy malby. Tyto části jsou namalovány tak, aby kopírovaly postupy starých mistrů. Propojují se tím dva různé způsoby malby na jedné ploše plátna. Symbolicky tak dochází k dialogu mezi historickým a současným výtvarným jazykem. Nyní je dílo českého výtvarníka v soukromé sbírce a znovu bylo představeno veřejnosti u příležitosti unikátní výstavy Rem-brandt: Portrét člověka, která se uskutečnila v pandemických letech v Národní galerii Praha – palác Kinských. Na tento první a opakovaně vystavovaný obraz navazuje číselná řada dalších tří pláten After Rembrandt No. 1 – No. 4. Nejnovější příspěvek z Tóthovy série After Rem-brandt No. 5 bude poprvé veřejnosti představen u příležitosti výstavy Intermediální školy prof. Milana Knížka pod názvem Umění už je nuda, jejímiž kurátory budou Hana Šauerová a Filip Kazda. Výstava se uskuteční v HYB4 Galerii – Kampus Hybernská, a to od 28. dubna do 26. května tohoto roku. Celý text ::kultura::
 

Vybrat11.2.2023 - [MOST ProTibet, o.p.s.]
Festival ProTibet - 22. ročník

Dvacátýdruhý ročník festivalu se bude konat na téma "Češi v Tibetu" a představí neobvyklé osudy našich lidí ve vzdálené zemi. Zároveň přinese informace z podzimního setkání zástupkyně J.S. dalajlámy a členů tibetského exilového parlamentu s českými politiky na půdě Senátu, kterého se naši zástupci zúčastnili. Projednávaly se témata, jak mohou Česko a EU přispět k řešení krize v Tibetu. Celý text ::kultura::
 

Vybrat21.12.2022 - Praha [Fakulta humanitních studií UK]
Domácí násilí či kyberšikana - palčivá témata otevřel festival Divadla utlačovaných – DIVUFEST

Šest silných příběhů, které vidělo přes tři sta diváků. Festival DIVUFEST otevřel složitá témata, která rezonují napříč českou společností. Není proto divu, že vystoupení měla velký ohlas. Festival vtáhl do děje i diváky, kteří se zapojili do diskuzí či přímo do představení. Celý text ::sociální oblast, lidská práva, kultura::
 

Vybrat15.11.2022 - Chrudim [Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi]
Andělský advent v muzeu

Po dlouhých dvou letech, kdy předvánoční program probíhal v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi pouze online nebo z důvodu epidemických opatření neprobíhal vůbec, se mohou návštěvníci opět těšit na advent ve společnosti loutek s mikulášskou nadílkou přímo v muzeu, vánočním Andělem splněných přání, loutkovým divadelním představením s vánoční tematikou nebo večírkem pro seniory. Celý text ::kultura::
 

stránka   1 | 2 | 3 | 4 | .. | 113 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Aktuální PETICE v kultuře

ke kterým se můžete připojit
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz