Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat23.4.2026 - [Děti Země]
Proti povolení jedenácti objektů na dálnici D49 byla zaslána odvolání

Ředitelství silnic a dálnic stále chybí pravomocné povolení pro retenční nádrž Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat23.4.2026 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Odolnost lesů proti změnám klimatu závisí na jejich genetické rozmanitosti

Aktuální situace se z hlediska ochrany lesa jeví jako příznivá. Sledujeme další pokles kůrovcových těžeb, poškození abiotickými činiteli bylo nejnižší od roku 2014, období sucha v posledních letech přicházejí spíše ve druhé polovině vegetačního období, kdy neovlivňují zdravotní stav dřevin, jejich růst a také bionomii škůdců tak jako v jarních měsících. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat23.4.2026 - České Budějovice [OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí z.s.]
ČERNOBYL 40 let poté

40 let od černobylské katastrofy: Varování, které nesmí být zapomenuto Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat23.4.2026 - České Budějovice [OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí]
40 let od černobylské katastrofy: Varování, které nesmí být zapomenuto

26. dubna 2026
Uplyne čtyřicet let od havárie jaderné elektrárny v Černobylu – události, která zásadně ovlivnila životy milionů lidí a navždy změnila pohled na jadernou energetiku. Toto výročí není pouze historickou připomínkou, ale především výzvou k zamyšlení nad riziky technologií, jejichž důsledky mohou přesáhnout hranice států i generací.

Proto bude Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí v ulicích Českých Budějovic diskutovat s občany a rozdávat materiály celých čtyřicet let poté. Protože přesné datum vychází na neděli, budeme k dispozici v centru města již v pátek. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat22.4.2026 - Olomouc [Archeologické centrum Olomouc]
Archeologové odkryli na trase budoucí železnice Kojetín–Přerov přes tisíc objektů. Výzkum přinesl nečekaný nález z doby římské

Na úseku dlouhém 1,2 kilometru budoucí rychlostní trati Nezamyslice–Kojetín odkryli archeologové více než tisíc objektů od starší doby bronzové po dobu římskou. Mezi nejvýznamnější nálezy patří doklady sídlišť věteřovské kultury a kultury lidu popelnicových polí, specializovaná dílna na zpracování bronzu a také výjimečná kalibrační deska z doby římské určená k protahování kovových drátků. Celý text ::kultura::
 

Vybrat22.4.2026 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Společnost RAJAPACK: Patronem Dne Země již počtvrté v řadě

Dne 22. dubna 1970 v USA začala demonstrace. Více než 20 milionů lidí se sešlo na protest proti znečišťování a ničení přírody. Tento nezapomenutelný moment, který později vyústil ve vznik Dne Země, odstartoval celosvětové hnutí za ochranu přírody. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat22.4.2026 - Praha [Česká rozvojová agentura]
Česká technologie pomáhá Mongolsku šetřit vodu i emise

Projekt Re-Water Mongolia realizovaný českou společností KHAANZAA a podpořený Českou rozvojovou agenturou v rámci Programu B2B přináší do průmyslu inovativní řešení, které výrazně snižuje spotřebu vody i ekologickou zátěž. Díky českému know-how vzniká model, jenž může změnit způsob hospodaření s vodou v celé zemi. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.4.2026 - [Děti Země]
Děti Země požadují vyhodnotit skutečný obchvat Třebíče

V pátek 17. dubna 2026 byl zahájen nový proces EIA Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.4.2026 - JAROMĚŘ [Skupina JARO]
Lidé loni napočítali tisíce motýlů. Motýlí půlhodinka napoví, jak se daří naší krajině

Druhý ročník celonárodního pozorování a sčítání denních motýlů Motýlí půlhodinka přinesl tisíce pozorování z celé republiky. Ukázal, jak výrazně ovlivňuje výskyt motýlů počasí i stav naší krajiny. Motýli přitom patří mezi citlivé ukazatele jejího stavu. Do dalšího ročníku, který proběhne letos v termínech 1.–7. června a 13.–19. července, se může opět zapojit široká veřejnost. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.4.2026 - [Děti Země]
Miroslav Patrik: Navzdory nové normalizaci

Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o úspěšné kritice přístavu Veselí nad Moravou a průchvatu Třebíče občany, který vyšel v časopise A2 (15.04.2026). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.4.2026 - Praha [AOPK ČR]
Český les má novou přírodní rezervaci. Žije v ní i rys ostrovid

Po více než patnácti letech od prvního záměru byla v chráněné krajinné oblasti Český les vyhlášena nová přírodní rezervace Dlouhá skála. Jedinečné území se skalním hřebenem a cennými lesními porosty tak získalo odpovídající ochranu. Přírodní rezervaci vyhlásila dnes na 38 hektarech Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která na vymezení spolupracovala s vlastníkem lesa i hospodářem. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14.4.2026 - Praha 7 [Iuridicum Remedium, z. s.]
Elektroauta jako nová hrozba pro soukromí? Vedle Volkswagenu uspěla v Cenách Velkého bratra i Meta a chuť českých úřadů sledovat, které weby navštěvujeme

Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila oceněné v již 21. ročníku Cen Velkého bratra. Slídily roku 2025 jsou Volkswagen, Meta, česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochyňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC. Celý text ::občanský sektor::
 

Vybrat14.4.2026 - Plzeň [Skautský institut]
Plzeňské děti i v roce 2026 střeží městskou přírodu

Projekt Patronáty v Plzni má své pokračování. Školní třídy, skautské oddíly i zájmové kroužky v Plzni i v letošním roce vyrážejí opět do terénu. Děti pod vedením průvodce nejen aktivně pomáhají přírodě, ale učí se zodpovědnosti a vztahu k místu, kde žijí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat12.4.2026 - Praha [Nadační fond Act2Protect]
Centrální hub pro podporu ochrany přírody a zvířat v ČR

Act2Protect a HERO CLAN zakládají centrální hub pro podporu ochrany přírody a zvířat v ČR Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.4.2026 - Praha 7 [Iuridicum Remedium, z. s.]
Šmírovací brýle, aplikace pro duševní zdraví, výroky o škodlivosti šifrování a anonymity. Kdo je nominován na Ceny Velkého bratra?

V úterý 14. dubna 2026 budou v pražském klubu BikeJesus slavnostně vyhlášeny Ceny Velkého bratra za rok 2025. V již 21. ročníku udílení těchto anticen pořádaných organizací IuRe (Iuridicum Remeidum) se opět sešla pestrá plejáda veřejností nominovaných úřadů či firem, které v minulém roce nejvíce vstupovali do soukromí. Před slavnostním vyhlášením tento rok proběhnou tři tematická shromáždění zaměřená na klíčové otázky digitálních práv současnosti. Celý text ::občanský sektor::
 

Vybrat7.4.2026 - Třeboň [Český nadační fond pro vydru]
Projekt „Přesun Domu přírody Třeboňska“ dostal zelenou. Část historického areálu bývalých jatek v Třeboni se promění v moderní návštěvnické středisko zaměřené na ochranu přírody a podporu udržitelného turismu.

Projekt na přesun Domu přírody Třeboňska, který byl finančně podpořen v Programu švýcarsko-české spolupráce „Udržitelný turismus a podpora biodiverzity“, a také Jihočeským krajem a městem Třeboň, získal stavební povolení. Nové moderní návštěvnické centrum tak do konce roku 2028 vznikne v areálu bývalých jatek, kde dnes sídlí realizátor projektu, Český nadační fond pro vydru – Ekocentrum Vydra. Hlavním cílem je napomoci dlouhodobě snižovat negativní dopady turismu v přírodně nejcennějších a zranitelných lokalitách v CHKO a Biosférické rezervaci Třeboňsko. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1.4.2026 - VRCHLABÍ [FS ČCE ve Vrchlabí]
Farní sbor ve Vrchlabí vyměnil další okna na faře

Evangelický farní sbor ve Vrchlabí dokončil výměnu oken v bytě v 2. patře fary. Opravu mohl realizovat díky podpoře z více stran. Byla to jednak Podpora regionů od Nadace ČEZ, kde získal dotační příspěvek na projekt Zářné výhledy, okna pro udržitelnou faru. Další podpora byla z grantového projektu ČCE Diakonické a rozvojové projekty, díky zahraničním církevním dárcům od tzv. kulatého stolu (konkrétně Evangelické luterské církvi v Bavorsku). Nakonec díky podpoře z fondu Nová zelená úsporám. Díky této podpoře došlo k zásadní výměně oken ve farářském bytě místní farní budovy, která je dlouhodobě nedílnou součástí života místní komunity. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1.4.2026 - PRAHA [Česká společnost ornitologická]
Vydáváme ptačí poštovní známky ke 100 letům ČSO

Ke 100. výročí založení České společnosti ornitologické vydáváme vlastní limitovanou emisi poštovních známek. Známkový sešitek s osmi samolepicími známkami zobrazuje na ilustracích Jana Hoška ptačí druhy, které představují bohatou činnost ČSO – ochranu a výzkum ptáků a programy občanské vědy, do nichž se může zapojit veřejnost. Známky vycházejí 9. dubna, ale už teď si je můžete předobjednat v Obchodě ČSO. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1.4.2026 - PRAHA [Česká společnost ornitologická]
Sto let pro ptáky a pro lidi. Česká společnost ornitologická oslaví významné výročí

Sto let práce pro ptáky, přírodu i společnost si letos připomíná Česká společnost ornitologická (ČSO), která byla založena 5. dubna 1926. Své jubileum symbolicky předesílá už na dnešní Mezinárodní den ptactva, který upozorňuje na význam ochrany ptáků a jejich prostředí. Díky tisícům členů, dobrovolníků a podporovatelů se ČSO dlouhodobě podílí na ochraně a výzkumu ptáků i zapojování veřejnosti do péče o přírodu. Její význam vyniká o to více v době, kdy ptáci z české i evropské krajiny rychle ubývají. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1.4.2026 - Praha [Česká rozvojová agentura]
České technologie pomáhají v Ghaně řešit nedostatek pitné vody

Více než 30 % obyvatel Ghana nemá stálý přístup k pitné vodě. Sucho i nelegální těžba zhoršují situaci zejména ve venkovských oblastech. Český projekt společnosti Modelárna LIAZ podpořený ČRA, který je založený na využití bezpilotní helikoptéry, georadaru a pokročilé analýzy dat, přináší už druhým rokem inovativní způsob, jak šetrně a přesně vyhledávat nové zdroje podzemní vody. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1432 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

Z webové dílny Ecn

1 2 3 4 5
  1. media4us.cz
  2. ekolist.cz
  3. biofarma.cz
  4. www.amelie-os.cz
  5. romea.cz

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Press servis

Snadné zasílání tiskových zpráv NNO do médií.
Využijte internetovou službu Econnectu pro Vás.
http://press-servis.ecn.cz/

Press Service - snadné zasílání tiskových zpráv

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz