Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat7.12.2023 - Žiar nad Hronom [Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom]
Záujem o využitie slnečnej energie na chvíľu poľavil

Kým najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov - THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. zaznamenal v roku 2023 enormne silný prvý štvrťrok, historicky najlepší za poslednú dekádu, po zvyšok roka záujem verejnosti o využitie slnečnej energie citeľne opadol. Záujem, o inštaláciu fotovoltických článkov i slnečných kolektorov bol v slovenských podmienkach ovplyvnený prerušením dotačného programu Zelená domácnostiam. Pri fotovoltických systémoch je to aj vytriezvenie domácností z reálnej návratnosti inštalovaných technológií pri súčasnej cene elektriny pre fyzické osoby. Európa je pritom enormne zavalená lacnými čínskymi panelmi, čo tunajším výrobcom komplikuje predaje. Informuje o tom Alfréd Gottas, riaditeľ THERMO|SOLARU. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat5.12.2023 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Kam s vysloužilými pneumatikami?

Starých pneumatik si bohužel můžeme všimnout všude okolo nás. V přírodě, na polích, u silnic... V lepším případě tam leží jedna, v tom horším je jich celá hromada. Každoročně jich dobrovolníci během akce Ukliďme Česko posbírají několik tisíc kusů. Pokud je totiž nikdo neodklidí, budou na svém místě nerušeně ležet ještě stovky let. Existuje však lepší způsob, jak se starých pneumatik zbavit... Po přijetí samostatného zákona o výrobcích s ukončenou životností (účinnost od 1. 1. 2021) se situace odpadními pneumatikami v přírodě naštěstí zlepšila. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat5.12.2023 - PRAHA [Česká společnost ornitologická]
Ptákem roku 2024 v Česku je rehek domácí

Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu připomínají skalnaté prostředí hor. Kromě postupného šíření rehka domácího na sever Evropy můžeme v posledních letech v Česku sledovat další změny. Zatímco dříve byla naše hnízdní populace přísně tažná, v posledních letech lze v některých městech pozorovat přezimující jedince. To vše patrně souvisí s oteplováním planety. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4.12.2023 - BRNO [Unie českých a slovenských zoologických zahrad]
Stanovisko Unie českých a slovenských zoologických zahrad ke kauze nelegálního chovu bílého tygra českým zápasníkem Karlem Vémolou

V důsledku nedávné medializace případu nelegálního chovu bílého tygra mediálně známou osobou, zápasníkem Karlem Vémolou, se na české zoologické zahrady stále více obrací veřejnost s apelem o pomoc se zvrácením rozhodnutí o odebrání nelegálně drženého zvířete vydaného Ministerstvem životního prostředí (dále „MŽP“) či prosbou o následné umístění odebrané kočkovité šelmy v některé z nich. Odborníci ze zoologických zahrad celou situaci od začátku důkladně monitorují a vzhledem k tomu, že zvíře bylo současným majitelem nabyto nelegálně, bez platných dokumentů a je drženo v neschválených a pro druh zvířete v naprosto neodpovídajících podmínkách, plánované kroky a vydané stanovisko MŽP plně podporují. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4.12.2023 - České Budějovice [OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí ]
Tiskový komentář OIŽP: elektrárna v Záporoží na pokraji jaderné havárie

Během víkendu se objevila ve světových médiích zpráva o tom, že se ukrajinská jaderná elektrárna Záporoží opět ocitla na pokraji závažné jaderné nehody. Již opakovaně zde totiž došlo k přerušení elektrického vedení, které zajišťuje elektrárně přísun elektřiny kvůli nutnému chlazení reaktorů. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1.12.2023 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Schváleno: Novela zákona překreslí mapu energetického trhu. Zapojí se domácnosti i obce

Poslanecká sněmovna dnes schválila ve třetím čtení novelu energetického zákona, tzv. lex OZE II. Jedná se o bez nadsázky revoluční změnu pro českou energetiku. Vyrobenou elektřinu mohou díky ní dodávat ostatním i domácnosti, obce nebo malé a střední firmy. To výrazně zvýší možnosti a efektivitu využití obnovitelných zdrojů a zvýší přístup k lokální čisté a cenově stabilní elektřině. Správné nastavení komunitní energetiky nyní záleží na podzákonných předpisech a fungování Energetického datového centra. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30.11.2023 - [Jedna příroda]
Jedna příroda je uznávána jako příklad nejlepší praxe

Ve dnech 8.-9. listopadu se na Zastoupení Svobodného státu Bavorsko při EU v Bruselu konal Druhý summit Natura 2000. Na odborné sympozium pořádané "sesterským" projektem „LIFE living Natura 2000“ byli pozváni i zástupci českého integrovaného projektu Jedna příroda, aby zde představili efektivní komunikaci a způsoby zvyšování povědomí o přínosech Natury 2000 a ekosystémových službách. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30.11.2023 - LIBEREC [Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody]
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a Společnost pro krajinu ocenily v letošním roce bioložku a přírodovědkyni Anežku Bartošovou Cenou Ivana Dejmala za mimořádný počin při ochraně přírody související s ochranou lužních lesů, místní krajiny a připravovanou chráněnou krajinnou oblastí Soutok. Zvláštní cena pak byla udělena i Kláře Rothscheinové a Marii Baránková, které přispěly rovněž zásadním dílem k otevřené a férové diskusi o potřebě zvýšené a racionální ochrany místní unikátní přírody a lesů. Cenu předali předseda Společnosti pro krajinu Ing. arch. Ivan Plicka a člen dozorčí rady spolupořádající Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody doc. Miroslav Šulc. Oceněné laureátky společně vysadily dub letní, který bude dominovat nově vysazenému stromořadí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat29.11.2023 - Praha [ProVeg Česko]
Letošní COP28 poprvé bojuje za klima téměř bezmasým jídelníčkem

29. listopad, 2023 - Zítra odstartuje klimatický summit COP28, na kterém se bude historicky poprvé za 28 let jednání OSN o klimatu podávat ze 2/3 vegetariánské a veganské jídlo. Klíčová role potravinových systémů při boji za klima je zřejmá i z plánované celodenní agendy o potravinách, zemědělství a vodě. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.11.2023 - PRAHA [Klimatická koalice a Greenpeace ČR]
Svět by se měl na klimatické konferenci COP 28 zavázat k úplnému ukončení spalování fosilních paliv, zaznělo na briefingu nevládních organizací

Úkolem delegátů a delegátek nadcházející 28. klimatické konference OSN (COP 28) je najít globální dohodou na ukončení spalování fosilních paliv, upozornili na briefingu pro média zástupci a zástupkyně nevládního sektoru zabývající se tématem ochrany klimatu. Česko má podle nich stále dluh také v oblasti klimatických financí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27.11.2023 - Praha [Český svaz ochránců přírody]
Lišejníky na vánoční výstavě

V pátek 1. prosince 2023 pořádá Český svaz ochránců přírody lichenologický seminář s ukázkou některých druhů lišejníků, typických pro ovocné sady. Dozvíte se, kde lišejníky na stromech rostou, co jim prospívá a jakým způsobem na stromech žijí. Můžete se zeptat na vše, co vás o lišejnících zajímá. Seminář se koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce Zimní jablka a hrušky, kterou tradičně každým rokem připravuje Český svaz ochránců přírody. Letos proběhne od 30. 11. do 2. 12. 2023. Celý text ::životní prostředí::
 
 
 

Vybrat23.11.2023 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Slavíme první Světový den udržitelné dopravy

Počínaje rokem 2023 je 26. listopad slaven jako Světový den udržitelné dopravy OSN. Jádro této iniciativy spočívá v uznání udržitelných, nízkoemisních a energeticky účinných druhů dopravy jako zásadních faktorů, které přispívají ke zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se jí. Tyto druhy dopravy navíc hrají zásadní roli při plnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs) stanovených OSN. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat23.11.2023 - BRUSEL [Hnutí DUHA]
Evropský parlament odmítl snahy o omezování pesticidů. Agrochemický byznys může slavit

Většina europoslanců a europoslankyň včera překvapivě shodila ze stolu návrh Evropské komise o snižování pesticidů, tzv. nařízení o udržitelném používání prostředků na ochranu rostlin. A to i přesto, že jej minulý měsíc Výbor pro životní prostředí podpořil. [1] Europoslanci se tak postavili proti tisícům vědců a milionu občanů a naopak ustoupili tlaku agrochemického byznysu. Strategie Farm to Fork (Od zemědělce ke spotřebiteli), jejíž mělo být nařízení součástí, tak definitivně selhala. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat20.11.2023 - Třeboň [Český nadační fond pro vydru]
S.O.S. BAZÁREK – v sobotu 25. 11. udělejte radost sobě i zvířatům v Třeboňské záchranné stanici!

S.O.S. BAZÁREK na pomoc poraněným volně žijícím živočichům na jihu Čech je opět tady! Třeboňská záchranná stanice srdečně zve na druhý ročník benefiční akce. Přijďte v sobotu 25. listopadu 2023 do areálu stanice v Jateční ulici v Třeboni a podpořte péči o zvířata z volné přírody v nouzi i trvale handicapované stálé obyvatele! Vyhlížet vás od 13:00 do 16:00 hodin netrpělivě budou (nejen) krkavci Péťa s Pepinou a čekají vás roztomilé dárečky i voňavý podzimní čajík pro všechny. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.11.2023 - Praha [Galerie moderního umění Hradec Králové]
Galerie moderního umění slaví 70 let. V rámci oslav otevřela výstavu, kde návštěvníci hlasují o nejlepším uměleckém díle

Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) u příležitosti 70. výročí od svého založení zahájila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 děl ze svých rozsáhlých sbírek. Výstava nechává na veřejnosti, aby sama vybrala to nejlepší. Své jubileum si galerie připomene 30. listopadu tohoto roku. Návštěvníkům nabídne komentované prohlídky a vstup zdarma do všech stálých expozic a výstav. Galerie vybízí návštěvníky, aby na základě vlastních estetických zkušeností a preferencí vybrali nejlepší dílo ze sbírek GMU. Vystavená díla pokrývají období od konce 18. století až po současnost a k vidění budou do 25. května příštího roku. Celý text ::kultura::
 

Vybrat16.11.2023 - [Jedna příroda]
Film Hodnoty přírody získal prestižní ocenění na mezinárodním festivalu Agrofilm 2023

Na jaře letošního roku byl veřejnosti představen dokumentární film Hodnoty přírody. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.11.2023 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
K čemu je dobré znát rozdíl v transpiraci břízy bělokoré a smrku ztepilého

Monokultury smrku ztepilého jsou ekologicky nestabilní ekosystémy. Jehličnaté monokultury prokazují svoji ekologickou a mechanickou labilitu a náchylnost k rozvratům historicky dlouhodobě, a to v důsledku biotických i abiotických faktorů. Tím vznikají kromě celé řady ekologických problémů také značné ekonomické ztráty, dlouhodobě vyčíslené v rámci celé Evropy na úrovni stovek milionů dolarů každý rok.
I proto dnes narůstá význam využití přípravných porostů pionýrských dřevin, a zvláště pak břízy. I díky tomu, že na holých sečích vzniklých nahodilou těžbou smrkových porostů se často spontánně a intenzivně zmlazují pionýrské listnáče jako bříza nebo jeřáb ptačí a jejich využití jako ekologického krytu pro vnášení dřevin cílové druhové skladby je z mnoha důvodů vysoce vhodné. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1376 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

Z webové dílny Ecn

1 2 3 4 5
  1. media4us.cz
  2. ekolist.cz
  3. biofarma.cz
  4. www.amelie-os.cz
  5. romea.cz

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Press servis

Snadné zasílání tiskových zpráv NNO do médií.
Využijte internetovou službu Econnectu pro Vás.
http://press-servis.ecn.cz/

Press Service - snadné zasílání tiskových zpráv

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz