Devět procent ptačích území je málo!
30.8.2004
PRAHA [Český svaz ochránců přírody]
Autor: Marcela Mikesková, tel: 737 172 840
Českých necelých 9 % tedy není nijak nadprůměrných. Zejména, když uvážíme, jak rozmanité ptačí bohatství se u nás ve srovnání třeba s Dánskem skrývá. Navíc 60 % z těchto navrhovaných ptačích chráněných oblastí je už pod ochranou – jsou vyhlášena jako zvláště chráněná území. Jen pro zajímavost – do konce roku 2003 mělo 15 zemí EU v průměru chráněno 8,6 % ptačích oblastí. Tedy stejné procento s jakým teď přichází i Česká republika. Svědčí to například i o tom, že jsme ve výběru velmi střídmí. Naše přírodní bohatství je přece mnohem větší!
Menší procento prakticky není možné navrhnout. Například ve Francii je vyhlášeno jen 2,1 % chráněných ptačích oblastí. EU se to nelíbí a považuje to za příliš nízké číslo. Pohnala tedy Francii k soudu a ta teď musí chráněné území rozšířit.
Kritéria pro výběr a vymezení ptačích oblastí jsou dána směrnicí ES o ochraně volně žijících ptáků. Nejedná se tedy o přehnanou aktivitu ochrany přírody v ČR. Jde o objektivně předem nastavený proces. Navíc je snahou zachovat na chráněných ptačích oblastech stávající (a příslušným druhům ptáků vyhovující) režim hospodaření.
Pokud bude muset být v některých případech hospodaření omezeno (např. zákaz těžby lesa v okolí hnízd vzácných ptáků v době hnízdění), zaplatí stát hospodáři náhradu škody. Celkový roční objem takových náhrad odhadují odborníci z ČSOP na pouhých 10 milionů Kč.
za Český svaz ochránců přírody
Marcela Mikesková
pro více informací volejte: Ing. Pavla Pešouta, tel.: 602393884