Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Den Tibetu: Protestní shromáždění v Praze

7. 3. 2008
Eva Dobrovolná [Amnesty International v ČR] -


Amnesty International (AI) se připojuje k akci Den Tibetu. Ta tradičně připomíná povstání Tibeťanů proti čínskému útlaku, které bylo před 49 lety krvavě potlačeno. Při této příležitosti Amnesty International pořádá veřejné shromáždění v blízkosti Velvyslanectví ČLR v Praze. Účastníci akce vyjádří svůj nesouhlas s aktuálním porušováním lidských práv v Tibetské autonomní oblasti.

KDY: 10. března 2008, 18:30
KDE: křižovatka ulic Pelléovy a V Sadech, poblíž Velvyslanectví ČLR v Praze (Pelléova 18), Praha 6.

Akce je součástí širší kampaně Amnesty International, která využívá skutečnosti, že v Pekingu se tento rok uskuteční olympijské hry. Ty jsou úzce spojené s myšlenkou lidské důstojnosti. Olympijská charta, ke které se čínská vláda hlásí, uvádí, že: "Jakákoli forma diskriminace vůči zemi nebo osobě z důvodu rasy, náboženství, politického přesvědčení, pohlaví či z jiného důvodu je neslučitelná s příslušností k olympijskému hnutí".

Čínské úřady obyvatelům Tibetské autonomní oblasti nicméně upírají základní práva a svobody. Na porušování
svobody náboženského vyznání, přesvědčení a sdružování Amnesty International soustavně poukazuje a usiluje o propuštění tibetských vězňů svědomí - především buddhistických mnichů a mnišek. Tibeťané a Tibeťanky jsou však také diskriminováni v přístupu k zaměstnání, omezována jsou i jejich práva na přiměřené bydlení, základní lékařskou péčí či nezávadné životní prostředí. K většině těchto zásahů dochází ve spojení s čínskou vnitřní migrací, státním podnikáním a industrializací Tibetské autonomní oblasti.

Účastníci pondělního shromáždění v blízkosti Velvyslanectví Číny budou moci zapálit svíčky za oběti bezpráví a podepsat otevřený dopis, který má být na závěr akce předán zástupcům Velvyslanectví. „Již řadu let se lidé v Den Tibetu scházejí před čínskou ambasádou. Velvyslanectví však letos zabralo tradiční prostor shromáždění k vlastní demonstraci. Podle oficiálních údajů tak čínští zástupci v České republice hodlají manifestovat podporu svému zaměstnavateli,čínské vládě, ve prospěch pořádání olympijských her. Doufáme, že připomínání olympijských myšlenek se stane trvalou součástí jejich diplomatické činnosti,“ uvedla za pořadatele akce Barbora Jirková z Amnesty International.

Pro více informací kontaktujte:
Amnesty International ČR
Provaznická 3, Praha 1
E-mail: press@amnesty.cz
Tel.: +420 224 243 600
Mobil: +420 724 133 134 Eva Dobrovolná

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz