|
Pozměňovací návrhy poslanců Bielesze a Pešána k zákonu o GMO oklešťují občanská práva a povedou k omezení exportu českých zemědělců
17. 10. 2003 RNDr. Magdalena Klimovičová [Greenpeace ČR] -
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR zahájila schůzi, na které se má projednávat nový zákon o GMO. Pozměňovací návrhy poslance Mariána Bielezse (US) a Jaroslava Pešána (ODS) však zvýhodňují biotechnologické firmy před ostatními a omezují právo občanů na svobodný přístup k informacím.
Pozměňovací návrh mj. žádá utajovat informace o uvolňování geneticky modifikovaných organismů (pěstování GM plodin) a navrhuje, aby tyto informace byly veřejnosti sdělovány pouze „na základě prokázání zdůvodněného zájmu“ (1).
Jelikož pěstování GM plodin přináší riziko kontaminace okolních polí geneticky modifikovanými organismy, veřejnost (zastoupená v tomto případě zemědělci) musí mít právo dozvědět se včas, kde má být GM plodina pěstována, aby se mohli pokusit případné kontaminaci vyhnout.
„Naše současná legislativa vychází z předpokladu, že co není tajné, je veřejné (2). Pěstování GM plodin přece není totéž, co transport jaderného paliva a neexistuje tedy jediný důvod je před veřejností zatajovat,“ upozornila Magdalena Klimovičová, koordinátor genetické kampaně Greenpeace ČR a dodala, že pozměňovací návrh poslance Pešána by nás vracel do doby, kdy informace směli mít „jen ti vyvolení“.
Zemědělec, který by se chtěl dozvědět, zda se v jeho okolí pěstuje GM plodina, by podle pozměňovacího návrhu musel nejen „prokázat zdůvodněný zájem“, ale musel by také prokázat jistou dávku jasnozřivosti, aby ho vůbec napadlo, že si bude muset takovou informaci opatřit, nechce-li se vystavit riziku kontaminace GM plodinami.
V Evropské unii neexistuje prakticky žádný trh pro úrodu z geneticky manipulovaných plodin a v současné chvíli není jasné, kdo uhradí náklady dodatečných opatření, testů a pojištění, které všichni konvenční a ekologicky hospodařící zemědělci budou muset zavést, aby doložili, že nepěstují geneticky nemanipulované produkty. Proto jakékoliv další ohrožení konvenčních a ekologických zemědělců GM plodinami automaticky povede k omezení jejich exportních možností a finančním ztrátám.
Pozměňovací návrhy poslance Bielesze a Pešána dále žádají uzavřít ministerskou komisi pro nakládání s geneticky modifikovanými organismy (komise GMO) před specialisty z občanských organizací (úprava § 28) a vyškrtnout ustanovení, podle kterého mají občané právo případně požádat vyšší úřad o přezkoumání povolení (vyškrtnutí odstavce 10 v § 10).
To je mj. v rozporu například s dosud platným zákonem č. 153/2000 Sb., podle něhož občanská sdružení registrovaná MV ČR (jež ve svých stanovách mají jako cíl činnosti ochranu životního prostředí nebo ochranu spotřebitelů) mají mít možnost účastnit se správních řízení, pokud o to požádají.
„Snaha vyloučit veřejnost z řízení, která se jí týkají, je klasickým příkladem dávno překonaného vidění světa, podle něhož mají o odborných problémech rozhodovat pouze ‚odborníci‘. Podle takové představy by o tom, zda vám před domem postaví novou magistrálu, měli rozhodovat pouze stavitelé dálnic a nikdo jiný,“ řekla Klimovičová.
Ekologicky zaměřená občanská sdružení svou účastí ve správním řízení rozšiřují spektrum otázek, na které je potřeba před uvedením GMO do oběhu erudovaně odpovědět.
„Je nesmírně důležité, aby se procesů povolování GMO mohli účastnit například zástupci ekologických zemědělců nebo spotřebitelských svazů, kterých se tato problematika přímo dotýká,“ zdůraznila Klimovičová.
„Pokud by prošly pozměňovací návrhy poslanců Bielesze a Pešána, povede to okleštění občanských práv, omezení exportu a ekonomickým ztrátám českých zemědělců,“ uzavřela Klimovičová.
Více informací:
RNDr. Magdalena Klimovičová, koordinátor genetické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org
Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, mobil: 603 414 739, e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org
Internet: http://www.greenpeace.cz
Poznámky pro editory:
(1) Pozměňovací návrhy poslance Pešána žádají:
- Utajovat informace o vypouštění geneticky modifikovaných organismů – veřejnosti budou sděleny pouze „na základě prokázání zdůvodněného zájmu“ (úprava odstavce 3 v § 23 a písmene i) v § 38).
- Uzavřít ministerskou komisi pro nakládání s geneticky modifikovanými organismy před specialisty z ekologických občanských organizací (úprava § 28).
- Vyškrtnout ustanovení, podle kterého občané mají právo případně požádat vyšší úřad o přezkoumání povolení (vyškrtnutí odstavce 10 v § 10). Přitom biotechnologické společnosti tuto možnost mít budou.
(2) Například zákon č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím a zákon č. 123/1998 o právu na informace o životním prostředí.
RNDr. Magdalena Klimovičová
|
|
|
|