Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Neprodávejte GM potraviny!

17. 6. 2004
Zbyněk Havránek [Greenpeace ] -


Stovky vzkazů od evropských spotřebitelů, kteří odmítají geneticky modifikované organismy (GMO) v potravním řetězci byly předány zástupcům potravinářského průmyslu, kteří se sešli v Římě na Světovém obchodním summitu o potravinách. Vzkazy od spotřebitelů z 25 států EU, shromážděné organizací Greenpeace ve formě zvukových nahrávek, jsou vysílány aktivisty vnějším zvukovým systémem do místa konference, římského hotelu Hilton.

Aktivisté Greenpeace také spustili ze střechy hotelu transparent, který hlásá: „GM potraviny jsou špatný obchod.“ Protestující, reprezentující 25 národů, stojí před místem summitu s poselstvím „Vyslyšte spotřebitele: Ne GMO v našich potravinách, krmivech a na polích!“

Průzkum za průzkumem shodně ukazují, že většina spotřebitelů dává přednost nemodifikovaným (GM-free) potravinám. Na druhé straně se prakticky nevyskytují spotřebitelé, kteří by GM potraviny žádali. „To vyvolává otázku, proč světoví výrobci nedělají více proto, aby dodávky potravin pokryly poptávku místo toho, aby vnucovali spotřebitelům GM potraviny,“ řekla Federica Ferrairo z Greenpeace Itálie.

Světový potravinářský průmysl klade nejrůznější překážky zavedení značení GM potravin. Tvrdí, že zjištění původu složek v potravinách je téměř nemožné a že GM značení je neproveditelné a příliš nákladné. Tato tvrzení jsou zcela mylná a pro spotřebitele zavádějící. Slouží jen k tomu, aby zakryla fakt, že nemodifikovaných složek může být a také je hojnost a že GM značení, které zdaleka není nemožné, je již řadu let zavedeno v Evropě a nevedlo k nárůstu cen pro spotřebitele.

Vláda USA, která je velkým kritikem evropské legislativy týkající se GMO, odpírá svým vlastním občanům základní právo vědět, zda byly GM složky použity v jejich potravinách. Tato politika je podporována hlavními obchodními potravinářskými asociacemi a jejími členy, z nichž mnozí nejednají v otázce GM značení a využití geneticky nemodifikovaných složek čestně.

„Americké a kanadské společnosti se svými obchodními partnery by měli přestat klást soustavně překážky přijetí legislativy pro označování GM potravin v Severní Americe. Čeho se vlastně bojí? Obávají se snad, že američtí spotřebitelé, když budou mít tu možnost, odmítnou GM potraviny stejně, jako je v současné době odmítají spotřebitelé evropští?“ ptá se vedoucí mezinárodní GE kampaně Greenpeace Lindsay Keenan.

Dalším důležitým bodem jednání římské konference je spravedlivá obchodní politika a Greenpeace proto využívá této příležitosti, aby upozornilo na nutnost zlepšení pravidel světového obchodu.

„Tyto společnosti by měly přistoupit na zavádění principů spravedlivého obchodu a GE-free ekologických standardů do praxe a usilovat tak o zmenšení sociálních a environmentálních problémů, které způsobují svým současným jednáním,“ dodává Keenan.

Aby pomohlo spotřebitelům vyhnout se GM potravinám, vydalo Greenpeace ve více než 20 zemích (mimo jiné v Německu, Británii, Francii, Itálii, Španělsku, Rakousku, Číně, Thajsku, Brazílii, Chile, Austrálii, Novém Zélandu) tzv. průvodce spotřebitele, který klasifikuje vybrané potraviny na evropských trzích z hlediska obsahu GMO.

Celosvětová kampaň Greenpeace za budoucnost bez GMO:
www.greenpeace.org/stopGMO

Zbyněk Havránek

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz