Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Írán: země, kde se stále používá trest smrti ukamenováním

-foto- Devět žen a dva muži čekají v Íránu na smrt ukamenováním. Tento trest hrozí v zemi těm, kteří se dopustí nevěry. Popravy kamenováním jsou mimořádně kruté - íránský trestní zákoník přímo stanovuje velikost kamenů, které mají být při popravě použity tak, aby způsobily utrpení, ale ne okamžitou smrt. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International vyzvala k okamžitému zrušení tohoto trestu a zároveň vydala podrobnou zprávu "Iran: End executions by stoning". -popraviště v Aghche Kandu v Íránu-

Na trest smrti ukamenováním bylo v roce 2002 vyhlášeno moratorium a úřady popírají, že by ke kamenování nadále docházelo. Přesto byl v červenci 2007 ukamenován Džafár Kijání, který se měl dopustit nevěry s Mukaramíh Ibrahímiovou. Žena, s níž měl muž dvě děti, byla rovněž odsouzena k ukamenování. Nyní je držena ve věznici v provincii Kazvin a Amnesty International se obává o její osud.

Poprava Džafára Kijáního je první oficiálně potvrzenou popravou od vyhlášení moratoria, existují však zprávy i o dalších případech. Podle nich měli být například v roce 2006 popraveni muž a žena v severoíránském Mašhádu.

„Naléháme na íránské úřady, aby naslouchaly naší výzvě a výzvě Íránců, kteří se ze všech sil snaží zastavit tyto děsivé činy,“ uvedl Malcolm Smart, ředitel programu AI pro Blízký východ a severní Afriku.

Jedna z žen čekajících na popravu je známa pod jménem Kayrie. Muž, za kterého se provdala, ji bil a ona měla poměr s jedním z jeho příbuzných. Ten se rozhodl manžela Kayrie zavraždit. Během soudního procesu se Kayrie přiznala k nevěře, ale podíl na vraždě svého muže odmítá. „Jsem připravena na popravu oběšením, neměli by mě ale kamenovat,“ říká Kayrie.

Většinu osob odsouzených k ukamenování představují ženy. Jednou z příčin je skutečnost, že nemají rovnoprávné postavení před zákonem a soudy. Ženy jsou častěji než muži také nevzdělané, a proto mohou podepsat doznání ke zločinům, které nespáchaly. Jejich život i sexuální chování jsou pod přísným dohledem a častěji tak na ně padá podezření z nemanželského sexuálního styku.

Existují však náznaky, že se situace může změnit k lepšímu. Usilují o to zejména místní obránci a obránkyně lidských práv, kteří v Mašhádu zahájili kampaň „Ukončeme kamenování provždy“. Jejich činnost dosud pomohla zachránit životy čtyř žen a jednoho muže. Za své úsilí ale platí vysokou cenu. Jsou vystaveni pronásledování a zastrašování od úřadů. Přední členky této kampaně Asijeh Amoniová, Šádí Sadrová a Mahbúb Abbásgolizádová byly loni v březnu zatčeny, o několik dní poté byly sice propuštěny na kauci, dvěma z nich však stále hrozí soudní proces.


Kompletní zprávu Amnesty International "Iran: End executions by stoning" v angličtině (30 stran, 228 kB) je možné ve formátu PDF stáhnout na adrese http://www.amnesty.org/en/alfresco_asset/2b087fb2-c2d2-11dc-ac4a-8d7763206e82/mde130012008eng.pdf.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz