Občanská sdružení připravila pravidelnou akci na pomoc mentálně postiženým lidem
28. 8. 2002 Zdeňka Kuchyňová [Radio Praha] -
Na podzim začíná pravidelná akce na pomoc mentálně postiženým lidem. Letos se spojila sdružení Máme otevřeno a Portus Praha, která chtějí jednu třetinu výtěžku kampaně věnovat organizaci s podobným zaměřením, která byla postižena ničivými povodněmi.
Cílem prvního sdružení je poskytnout mentálně postiženým zaměstnání, cílem druhého chráněné bydlení. A právě na tyto účely půjdou i vybrané peníze. Jak uvedl ředitel Portusu Praha Jiří Sobek, kampaň, která nese název Akce cihla, probíhá už třetím rokem.
"První dva ročníky probíhaly za účelem vybudování chráněné domácnosti pro lidi s mentálním postižením ve Slapech. Dům, který nebyl v příliš dobrém technickém stavu byl pěkně zrekonstruován a nyní již slouží jako chráněná domácnost zatím pro pět obyvatel - mužů. V tuto chvíli se dokončuje podkroví. Takže po prázdninách se budou stěhovat další obyvatelky - ženy."
Při plánování třetího ročníku sdružení Portus svůj cíl trošku rozšířilo. Oslovilo další občanské sdružení Máme otevřeno a společně se rozhodli, že část kampaně bude věnováno na podporu zaměstnávání lidí s postižením.
A jak bude vlastně kampaň probíhat? Jak už napovídá sám název Akce cihla, lidé si budou moci zakoupit cihličku i příslušný certifikát. Cihel je připraveno dvacet tisíc, jedna stojí sto korun. Další akcí kampaně bude tzv. Podzimní kafemletí, jehož součástí bude hra o diář. V něm je 10 příběhů lidí s mentálním postižením a básně od autistického autora. Zhruba 500 studentů bude v ulicích Prahy rozdávat jednoduchý test týkající se tématu mentálního postižení a jak uvedla Jitka Ondřáčková ze sdružení Máme otevřeno, když dotyční odpoví správně, získají tento diář na rok 2003.
"Diář je koncipován tak, aby byl praktický, aby se líbil. Chceme, aby lidi zaujal, aby si přečetli příběh uvnitř a zamysleli se nad ním. Ta informace se k nim dostane jinak než skrze brožury, plakáty a letáky, které nikdo nečte a nemají ten dosah, který by měly mít."
Peníze z kampaně budou použity na vybudování chráněné dílny na Slapech a na dokončení tréninkové kavárny Vesmírna a Dobrovolnického centra. Kavárna již začíná fungovat a v současnosti v ní pracuje 9 lidí s mentálním postižením.
Zdeňka Kuchyňová
|