Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Gruzie - Vládní útok na demonstraci 7. listopadu a soukromou televizi

-foto-

Gruzijská vláda se uchýlila k rozsáhlému použití síly, když 7. listopadu násilím rozehnala demonstranty v hlavním městě země a udělal razii v soukromé televizní stanici Imedi. Uvedla to organizace Human Rights Watch (HRW) ve své nové studii “Crossing the Line: Georgia’s Violent Dispersal of Protestors and Raid on Imedi Television”.

Od nenásilné „revoluce růží“ v roce 2003, západní vlády chválily Gruzii jako příklad úspěšného přechodu k demokracii a lidským právům v zemích bývalého Sovětského svazu. Násilné rozehnání demonstrace 7. listopadu ukázalo, jak vratký je závazek vlády dodržovat lidská práva a zákony.

-foto-

„Náš průzkum jasně ukázal, že gruzijská vláda překročila hranici, když policie pronásledovala a bila nenásilné demonstranty a ohrožovala a zastrašovala novináře,“ řekla Holly Cartner, ředitelka pobočky HRW pro Evropu a Střední Asii. „Policisté při operaci 7. listopadu používali nelegitimní prostředky. Tyto události vážně poškodily pověst Gruzie jako země dodržující lidská práva.“

Studie nazvaná “Crossing the Line: Georgia’s Violent Dispersal of Protestors and Raid on Imedi Television” je dosud nejúplnější analýza vládního útoku na demonstranty a na televizi Imedi. Svědci detailně popsali, jak policie a další bezpečnostní složky násilím rozehnaly demonstranty během 4 různých incidentů dne 7. listopadu.

Studie také dokumentuje ozbrojený útok a uzavření televize Imedi, která je částečně součástí News Corporation Ruperta Murdocha. Stovky policistů zastrašovaly a ohrožovaly zaměstnance Imedi a poté je vyhnaly ze studií a zničily a poškodily technické zařízení stanice.

Vláda Gruzie tvrdí, že rozehnání protestujících a uzavření Imedi bylo odpovědí na hrozbu masivních veřejných nepokojů a převratu, který podporují ruské tajné služby a exilový byznysmen Badri Patarkatsišvili. Ten financuje opozici a je zakladatel a spolumajitel Imedi.

„Ať už gruzijská vláda čelila hrozbě převratu či nikoliv, úřady jsou zavázané k tomu, aby respektovaly základní lidská práva a zajistily, že reakce policie bude v souladu se zákony a přiměřená,“ uvedla Cartner. „Vládní reakce na jakkoliv potenciální hrozbu ze strany Imedi byla jasně přehnaná a porušuje svobodu projevu.“

Později večer téhož dne vláda vyhlásila výjimečný stav, který byl zrušen o osm dní později. Prezident Michail Saakašvili oznámil, že 5. ledna 2008 se budou konat předčasné prezidentské volby, aby tak pomohl ukončit politickou krizi. V souladu s volebními zákony zákony Saakašvili odstoupil 25. listopadu. Saakašvili a osm dalších kandidátů se bude ucházet o post prezidenta.

„Bez ohledu na to, kdo vyhraje v budoucích volbách, Gruzie má před sebou spoustu práce, aby zajistil zodpovědnost za porušování zákonů, ke kterým došlo 7. listopadu,“ uvedla Cartner. „Znovu otevření Imedi je chvályhodný krok, avšak vláda musí zahájit vyšetřování a postavit před soud ty, kteří jsou zodpovědní za zločiny spáchané bezpečnostními silami. Pouze tehdy může vláda spoléhat na důvěru veřejnosti a její podporu.“



Mezinárodní partneři Gruzie, zejména Spojené státy a EU, pevně podporovaly prezidenta Saakašviliho a jeho vládu od doby Revoluce růží, kdy se dostal k moci. Západní vlády jenom neochotně kritizovaly gruzijskou vládu, neboť věřily vládním prohlášením o dobrých záměrech a slibech reforem.

„Dokonce už před 7. listopadem byla vážná znamení, že gruzijská vláda nechce dodržovat zákony a lidská práva, k čemuž se zavázala během Revolu růží,“ řekla Cartner. „Je nejvyšší čas, aby USA a EU konfrontovaly Gruzii s jejím porušováním lidských práv a naléhaly ny vyšetření událostí ze 7. listopadu.“


Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!

Informační partneři oblasti Lidská práva

Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
MOST PRO LIDSKÁ PRÁVA
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz