|
Vládní ekologická zpráva: svítí červená světýlka
4. 10. 2005 Martin Ander [Hnutí DUHA] -
Česká republika nadále patří mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého, hlavní příčiny globálních změn podnebí. Potvrzuje to nová zpráva o stavu životního prostředí v loňském roce, kterou zítra (4.10.) dostane na stůl vláda.
Zároveň přibývá odpadků, roste spotřeba průmyslových hnojiv na polích, v lesích se sází hlavně smrkové monokultury a znečištění výfukovými plyny v řadě měst překračuje hygienické limity.
Zpráva varuje před některými vážnými ekologickými problémy, například:
- Průmysl je velmi neefektivní: na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu ekonomika spotřebuje 1,8násobně více energie než v zemích EU (str. 233). Výsledky se oproti roku 2003 dokonce ještě zhoršily.
- České exhalace oxidu uhličitého patří s 12,1 tunami na obyvatele mezi nejvyšší v evropských zemích: znečištění ze zemí EU-15 překračují o více než 40 % (str. 232).
- Zatímco množství recyklovaného komunálního odpadu klesá, množství odpadků odvážených na skládky roste. A to i přesto, že se vláda v roce 2003 zavázala, že do roku 2010 zvýší míru recyklace komunálních odpadů na 50% (str. 159 až 167).
- V řadě měst jsou často překračovány hygienické limity některých výfukových plynů, hlavně mikročástic prachu, rakovinotvorného benzo(a)pyrenu a přízemního ozónu (str. 34, 38 a 40-41).
- Také loni bylo v lesích vysázeno skoro dvakrát více jehličnanů než listnáčů: dokonce jen samotného smrku se sázelo více než všech listnatých stromů dohromady (str. 108). Nadále budou převažovat umělé smrkové monokultury nad zdravými lesy s místními druhy stromů.
- Spotřeba průmyslových hnojiv v zemědělství už deset let soustavně roste (str. 147 a 233).
Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Po patnácti letech už by konečně měli ministři přestat s opakováním mantry, že je u nás čistěji než za Jakeše. Je načase začít se zabývat trendy posledních let a srovnávat se s Evropou. Patříme mezi evropské rekordmany v příspěvku ke globálním změnám podnebí, průmysl spotřebovává příliš mnoho energie, neustále roste spotřeba umělých hnojiv na polích, výfukové plyny ve městech ledaskde překračují hygienické normy a do lesů se pořád sází hlavně smrkové monokultury. Obětí je naše zdraví a kvalita života."
Kontakt: Martin Ander, telefon 732 565 042, email martin.ander@hnutiduha.cz
Martin Ander
|
|
|
|
|
|
|
OECD: dobré zákony, obstarožní ekonomika |
Česká republika má po sedmi letech vlády vedené sociálními demokraty dobré ekologické zákony, ale prakticky nic neudělala se zastaralou ekonomikou, jež trpí vysokou energetickou náročností a slabou recyklací odpadu, varovala dnes vydaná zpráva OECD.
Experti vlivné mezinárodní organizace hodnotí výsledky České republiky od roku 1998. Chválí pokrok v zavádění dobré ekologické legislativy a progresivní občanská práva v zelených zákonech. Zároveň ovšem varují, že se od té doby prakticky zastavilo snižování exhalací oxidu uhličitého i dalších látek a energetické i surovinové náročnosti ekonomiky. Přitom výsledky patří mezi "nejhorší v zemích OECD". Recyklace odpadu kulhá pozadu za úrovní dalších zemí a spotřeba pesticidů i průmyslových hnojiv v zemědělství roste.
Zpráva OECD doporučuje mimo jiné zvýšit poplatky, které hradí elektrárny, rafinérie, hutě a další znečišťovatelé za vypouštění exhalací do vzduchu, a zahájit ekologickou daňovou reformu. Také upozorňuje, že velké stavby a podobné projekty sice před vydáním povolení procházejí posouzením ekologických dopadů, ovšem procedura je velmi formální a výsledky se neberou vážně.
Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„OECD poukazuje na hlavní český problém: máme sice kvalitní ekologické zákony, ale zastaralou ekonomiku, se kterou vláda skoro nic nedělá. České hospodářství je vysoce energeticky náročné, způsobuje rekordní exhalace a málo recykluje. Důležité je také varování, že v českých zákonech jsou sice dobře zavedena občanská práva a posuzují se ekologické dopady velkých projektů, jenže procedury jsou formální a nejsou brány vážně. Po měsíc staré zprávě Mezinárodní energetické agentury je to už druhé podobné varování.“
Kontakt:
Martin Ander, telefon 732 565 042, email martin.ander@hnutiduha.cz
|
|
|
|
|
|