Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace vydalo zprávu NAFTA, kterou se USA snažily utajit

21. 10. 2004
Zbyněk Havránek [Greenpeace] -


Greenpeace vydalo zprávu NAFTA [1], která doporučuje, aby veškerá kukuřice dovážená ze Spojených států do Mexika byla předem semleta a aby Mexiko, v zájmu ochrany svého životního prostředí, zachovalo platnost moratoria na pěstování geneticky modifikované (GM) kukuřice. Zpráva sepsaná Komisí pro spolupráci v oblasti životního prostředí (CEC) NAFTA též doporučuje, aby všechna dovážená GM kukuřice byla jako GM označena. Americká vláda zadržovala vydání této zprávy od června.

„Skutečnost, že zpráva připouští existenci environmentálních rizik v případě GM kukuřice, poškodí postavení USA ve věci žaloby proti Evropě u WTO. Není tedy divu, že se Spojené státy snažily zabránit její publikaci,“ uvedl Eric Gall, poradce v otázkách GMO pro Greenpeace EU.

V roce 2003 podaly USA, Kanada a Argentina u WTO žalobu proti Evropské unii ve věci faktického moratoria na schvalování nových GMO, které platilo od roku 1998. Tyto tři země jsou největšími světovými producenty a vývozci GM plodin.

Obhajoba EU byla založena zčásti na vědecké nejistotě ohledně vlivu GM plodin na životní prostředí a lidské zdraví. V srpnu se rada WTO přiklonila na stranu EU a vyhověla jejímu požadavku, aby se uskutečnily konzultace vědců, kteří připraví radě podklady pro její rozhodnutí [2]. Zpráva CEC zřejmě podpoří evropské argumenty při druhém slyšení, které se bude konat 23.-24. listopadu.

„Kontrast mezi podporou moratoria na pěstování GM kukuřice ze strany NAFTA, která sama varuje před riziky dovozu GMO a postoji Evropské komise a Agentury pro bezpečnost potravin (EFSA), které nic takového neříkají, je do očí bijící ironií,“ řekl Gall. Komise by měla podpořit ty členské státy, které čelí útoku ze strany WTO a nikoliv na ně činit nátlak, aby zrušily svá národní omezení. Rozhodně by neměla znevažovat jejich vědecky podepřené pochybnosti ohledně nových žádostí o dovoz a pěstování GMO [3].“

„Zpráva NAFTA dává Komisi EU dostatečné argumenty pro spor s USA,“ dodal Gall. „EU má právo rozkrýt vědecké nejasnosti a obhajovat ve věci GMO princip předběžné opatrnosti. Měla by ho též uplatnit doma v praxi.“

Komise zneužila žaloby u WTO jako záminku ke schvalování nových GMO žádostí v Evropě a to navzdory nejednotnosti názorů vědců, kteří se bezpečností GMO zabývají. Členským státům, které odmítají zrušit národní zákazy týkající se povolení vydaných mezi lety 1996-1998, hrozila právními postihy. Tyto národní zákazy jsou rovněž předmětem žaloby ze strany USA. Otázka těchto národních „bezpečnostních doložek“ bude projednávána 29. listopadu na zasedání regulačního výboru pro implementaci Směrnice 2001/18/EC.

Další informace:
Eric Gall, EU Policy Advisor on GMOs, +32 (0)2 274
19 06, +32 (0)496 16 15 82 (mobile)
Katharine Mill, media officer, tel +32 (0)2 274 1903, +32 (0)496 156 229
Magdalena Klimovičová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org


Poznámky:
[1] Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA) je regionální smlouvou mezi Kanadou, Mexikem a Spojenými státy. Komise pro spolupráci v oblasti životního prostředí (CEC) je mezinárodní organizací fungující v rámci Severoamerické dohody o spolupráci v oblasti životního prostředí (NAAEC). Jejími členy jsou rovněž Kanada, Mexiko a Spojené státy. CEC se zabývá otázkami životního prostředí v rámci severoamerického regionu, pomáhá předcházet potenciálním konfliktům mezi zájmy obchodními a environmentálními a snaží se co možná nejúčinněji prosazovat zákony na ochranu životního prostředí. NAAEC doplňuje ustanovení v NAFTA týkající se životního prostředí. (www.cec.org)

[2] Druhé slyšení obou stran je plánováno na 23.-24. listopadu 2004; jednání o nominaci expertů právě probíhají.

[3] Rakousko, Francie, Německo, Řecko, Itálie, Lucembursko.

V roce 2003 vyvezly Spojené státy do Mexika přes 5,5 miliónů tun kukuřice. Odhaduje se, že nejméně 30 procent této kukuřice bylo geneticky modifikováno. Jelikož však konvenční a GM kukuřice nebyla při dodávkách oddělována, celých 5,5 miliónů tun by s největší pravděpodobností muselo být označeno jako GMO.

Hlavní body zprávy
Zpráva upozorňuje na obrovský nedostatek informací o tom, jaký vliv může mít výskyt GM kukuřice v Mexiku. Uvádí, že riziková analýza provedená ve Spojených státech není dostatečná k tomu, aby se daly určit potenciální dopady na životní prostředí v Mexiku. Autoři zprávy - významní vědci, političtí experti, reprezentanti biotechnologického průmyslu – jednohlasně doporučují, aby „všechna kukuřice dovážená do Mexika z Kanady a Spojených států, která není certifikována jako GM-free, byla okamžitě a bez výjimek semleta a zpracována.“

Zpráva dále uvádí: „Dokud nebude dostatečně prozkoumáno a zhodnoceno, jaký efekt bude mít příliv transgenní kukuřice a dokud mexičtí zemědělci nebudou o pěstování GM plodin dostatečně informováni, mělo by současné moratorium na komerční pěstování GM kukuřice v Mexiku i nadále pokračovat.“

Kopie celého textu zprávy ve španělštině
http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/618468/0/cec_m
aize_report_sp.pdf
(Neoficiální) anglický překlad závěrů a doporučení http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/618472/0/final_c
ec.pdf
Důvěrná zpráva z USA
http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/618471/0/Come
ntarios_USA_24_jul_2004-1.pdf
Důvěrná zpráva z Kanady
http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/618470/0/EC_C
anada_opiniones.pdf
Členové poradní skupiny CEC
http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/618045/0/adviso
ry_group_members.pdf

Historie zprávy CEC o mexické kukuřici
http://www.greenpeace.org/international_en/multimedia/download/1/618081/0/CEC_
media_backgrounder_final.pdf

Zbyněk Havránek

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz