Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Válka o ropu? A co práva civilistů?

26. 3. 2003
Jana Sobotková [Econnect] -


Smrtka s kosou za zvuku poplašné sirény pomalu kráčí k místu, kde se v krytu krčí civilisté. Smrt s tváří patřící napůl Georgi W. Bushovi a napůl Saddámovi Husajnovi přichází k civilistům a zapaluje barely s ropou, ze kterých se začne valit dusivý dým. Poté se pozornost Smrti obrátí k ženám, které chrání jen bariéra tvořená úmluvou požadující respektování práv civilistů ve válce – dokument je potrhaný, pošlapaný, na mnoha místech propálený. Úmluvu kosa během několika vteřin rozseká a nad mrtvými civilisty stojí Smrt jako vítěz.

Tak v Brně zahájili aktivisté několika nevládních organizací včerejší demonstraci poukazující na současné dění v Iráku. Zhruba čtyři stovky lidí přišly vpodvečer na brněnské náměstí Svobody, aby se připojily k protestu, který zorganizovaly Hnutí DUHA, Nesehnutí, Amnesty International, Ženy bez násilí, Mládež pro interkulturní porozumění a Hnutí za přímou demokracii. V davu se objevily transparenty upozorňující na práva civilistů či beze slov – pouze jednoduchými symboly – odmítající zneužívání zbraní. „Irák – lidé především – braňte lidská práva!“ „War for peace is like sex for virginity!“ anebo „Bush – kuš!“ – odsuzovaly jednotlivé nápisy současnou situaci ve válkou zasaženém Iráku.

„Zatímco dva bývalí spojenci – Irák a USA a zároveň dva váleční zločinci – Husajn a Bush – se perou o naleziště ropy, umírají nevinní civilisté i vojáci nahnaní do tohoto jejich válečného dobrodružství,“ vysvětluje důvody zorganizování protestu Milan Štefanec z Nesehnutí. „Administrativa amerického prezidenta George Bushe tvrdí, že motivem války je skoncovat s utrpením iráckého lidu a zasáhnout proti nelidskému diktátorovi vlastnícímu zbraně hromadného ničení, kterými ohrožuje nejen obyvatelstvo své země, ale i svět. Čistota těchto motivů však padá s vědomím, že za Bushovou administrativou stojí již po léta rozsáhlá lobby ropných společností a zbrojařských koncernů – například korporace Esso, Boeing a mnohé další – které dokonce i ve svých veřejných prohlášeních podporovaly vyvolávání konfliktu,“ upozorňuje aktivista.

Na spornou úlohu argumentu vlastnictví zakázaných zbraní poukázal i setkáním provázející Martin Ander z Hnutí DUHA, který připomněl válku satirující anekdotu. Ptali se Donalda Rumsfelda, jak si může být tak jist tím, že Irák vlastní zakázané zbraně. Americký ministr obrany odpovídá: máme nesporné důkazy! A jaké? ptají se Rumsfelda dále. A on odpovídá: schovali jsme si účtenky... Existence zakázaných zbraní navíc podle aktivistů není jediným motivem zahájení ozbrojeného konfliktu. „Jistě nejsem sám, kdo se domnívá, že skutečnou pohnutkou k válce je získání naprosté kontroly nad strategicky významným územím, kde se nacházejí druhá nejrozsáhlejšími naleziště ropy na světě,“ tvrdí Milan Štefanec

Způsob vedení války se stal terčem kritiky také ze strany Amnesty International. „Nálety na Bagdád a ostatní irácká města dopadají nepřiměřeně na civilní obyvatelstvo. Se znepokojením jsme zaznamenali, že druhé největší irácké město Basra, kterému pro nedostatek pitné vody hrozí humanitární katastrofa, bylo dnes britským velením označeno za legitimní vojenský cíl, na nějž je možno útočit plnou silou. Doposud přitom není jasné, jaká opatření na ochranu civilistů hodlá britská strana přijmout,“ prohlásil během demonstrace zástupce brněnské skupiny Amnesty International Karel Dolejší. Upozornil na fakt, že protipěchotní miny, kazetové pumy a uranová munice nasazené spojenci nepřiměřeně poškozují civilní obyvatelstvo – a následky použití těchto zbraní v dosavadních konfliktech přetrvávají často po celá desetiletí.

Během shromáždění vystoupil mimo jiné i městský zastupitel Mojmír Vlašín, který poukázal na nutnost postavit před soud hlavy států, které se dopouštějí zločinů – ať už páchaných na civilním obyvatelstvu, anebo na přírodním bohatství – všechny bez rozdílu. Na extrémně špatnou situaci žen ve válečných konfliktech poukázala Andrea Rezková ze sdružení Ženy bez násilí: nejsou to muži rozhodující o stavu světa, kdo válkou trpí nejvíce, ale právě civilisté a z velké části děti a ženy, které se stávají oběťmi znásilňování a dalšího krutého sexuálně motivovaného násilí. Během projevu Ondřeje Lišky zastupujícího Mládež pro interkulturní porozumění pak aktivisté ve volném prostoru před pódiem sestavili z hořících svíček nápis „NE!“ – NE válce, NE utrpení civilistů, NE používání nerozlišujících zbraní. Organizátoři protestu nevyloučili, že se demonstrace budou opakovat. „Pokud válečné operace brzy neskončí a nadále budou umírat nevinní, zorganizujeme další protesty,“ informoval Milan Štefanec z Nesehnutí.

Jana Sobotková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

O Autorech

Jana Sobotková

Autorka je redaktorkou Econnectu pro lidská práva, sociální oblast a gender.

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz