Klub / Novinky / Program
Knihovna Václava Havla hledá ekonoma/ekonomku 19/12/24
Přijmeme kolegyni či kolegu se zkušenostmi z pozice ekonoma/ekonomky. Znalost systému financování neziskového sektoru výhodou. Bez základů účetnictví a praktických ekonomických dovedností se neobejdete. Součástí pozice jsou také související personální otázky a provoz instituce. Hledáme prostě kolegyni nebo kolegu, která/který se chce podílet na rozvoji Knihovny Václava Havla, a to zajišťováním těchto činností bez nichž žádná organizace, ani v neziskovém sektoru, nemůže fungovat. Více
Galerie kulturních osobností 16/12/24
Knihovna Václava Havla právě dnes spouští pro veřejnost nový web Galerie kulturních osobností s fotografiemi významných osobností české a slovenské kultury, jak je od 60. let 20. století fotografoval Oldřich Škácha. Najdete v něm tři stovky hudebníků, spisovatelů, filmových tvůrců, výtvarníků či vědců i politiků, z nichž mnozí byli po sovětské okupaci vytlačeni z veřejného prostoru, nebo si naopak právě v době komunistické normalizace vydobyli společenský respekt. Souborné Škáchovo dílo se řadí mezi významné zdroje československé a české kultury druhé poloviny dvacátého století a Knihovna Václava Havla, která jej má ve svém archivu včetně autorských práv, bude v jeho zpracovávání pokračovat.
Knihovna Václava Havla představuje knižní novinku a znovu vydává nejúspěšnější tituly 26/11/24
Na konci roku vydává Knihovna Václava Havla sborník nazvaný Péče o stát, který zahrnuje vybrané projevy Václava Havla z let 1993–1997, tedy z dob budování nově vzniklé samostatné České republiky. Pro velký čtenářský úspěch znovu vychází výbor z rozhovorů s Václavem Havlem Má to smysl!, které vznikly v letech 1964 až 1989 a jsou svým způsobem životopisem Václava Havla složeného téměř výhradně z jeho vlastních slov. Druhým dotiskem je Kilián Nedory jedinečného muzikanta, ale také znamenitého prozaika Filipa Topola. Čtvrtým letošním vydavatelským počinem a třetím dotiskem je čtenářsky nejúspěšnější titul Moc bezmocných a jiné eseje, sborník sestavený z klíčových esejů Václava Havla. Více
17. listopad v Knihovně Václava Havla 01/11/24
I letos se připojíme k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Jako obvykle na adresách Ostrovní 13 a Náměstí Václava Havla na Praze 1. V bohatém programu nebudou chybět výstavy, čtení z textů VH, živé natáčení podcastů, videoprojekce, komentovaná fotoshow, divadelní představení... Více informací nalezente ZDE. Těšíme se na vás!
Program na Leden 2025<>
Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma
Jana Sieberová: Láska, která nás přesahuje
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 6. leden 2025, 19:00 – 21:00
Jana Sieberová je zdravotní sestra, která v roce 2009 založila domácí hospicovou péči v Hořicích ve východních Čechách. Téma hospicové péče také přednáší zdravotníkům, studentům a široké veřejnosti v Čechách, na Moravě i na Slovensku. V knize Láska, která nás přesahuje dostali hlavní slovo pozůstalí členové rodin, kteří se rozhodli pečovat o svého nemocného rodinného příslušníka doma. Když do života vstoupí nemoc, otočí ho naruby. Přinese starost, únavu fyzickou a duševní a nekonečné množství otázek. Ale také odhodlání soucit, sounáležitost, znovuobjevenou lásku, odpuštění a také – což nám může připadat podivné – pocit štěstí. Jak člověk může nalézt štěstí v přítomnosti nemoci a smrti? A co je tou láskou, která nás všechny přesahuje? S Janou Sieberovou bude hovořit Aleš Palán.
Diskuse nad knihou Sázka na svobodu
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 8. leden 2025, 19:00 – 21:00
V knize Sázka na svobodu kritizuje Jiří Přibáň morální fundamentalismus, který zapaluje vášně vedoucí k politickému násilí a společenské destrukci. Současně však odmítá morální relativismus nebo cynismus a do protikladu k absolutismu morálky klade možnost etického života jako toho, co naši existenci sice uvádí v sázku, ale současně jí dává smysl. Etiku vnímá jako obranu proti každému absolutismu a totalitarismu, ke kterému svádějí moralisté. Pozvání k diskusi přijali Věra Jourová, Jacques Rupnik, Petr Zelenka a Josefína Formanová. Večerem provede Karel Hvížďala.
Jan Douša: Bob Krčil. Žít, jako by šlo o život
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 13. leden 2025, 19:00 – 21:00
Bohumil „Bob“ Krčil, fotograf, dobrodruh a legendami opředená osobnost české exilové kultury, po sobě zanechal autentický životní příběh, formovaný neochvějným odhodláním žít bez kompromisů ve světě rozděleném železnou oponou. Poté, co sedmnáctiletý Krčil v roce 1969 opustil Československo, pobýval v alternativní komuně na jihu Francie, žil ve vesnici s tuniskými beduíny a zdokumentoval starobylou hašišovou kulturu severoindického údolí Kullu. S předtuchou nadcházející katastrofy vytvořil jedinečné fotografické svědectví o tisícileté kultuře afghánského Herátu, pár měsíců předtím než, byl při sovětských náletech v roce 1979 zničen. Základnou se mu stal New York, kde připravil dva rozsáhlé samizdatové sborníky „Sebráno v New Yorku“ s cílem ukázat živou a tvůrčí československou komunitu. Z desítek rozhovorů s Krčilovými současníky a z obrovského množství sesbíraných dokumentů Jan Douša sestavil fundovaný a čtivý Krčilův životopis, který se zařadí k dosud chybějícím dílkům v mozaice našeho poznání české kultury 20. století.
S Janem Doušou, fotografem, pedagogem a autorem knihy, hovoří Jáchym Topol, mj. obdivovatel Krčilova díla.
Ukrajina jako úkol
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 14. leden 2025, 19:00 – 21:00
Diskusní fórum Rostislava Prokopjuka o minulosti, současnosti i budoucnosti Ukrajiny. Vystoupí politik a diplomat Pavel Fischer a textař a hudebník Tomáš Dvořák.
In Conversation With... Serge Borenstein
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 15. leden 2025, 19:00 – 21:00
Belgian developer Serge Borenstein moved to Prague after the Velvet Revolution and since then has done a great deal to shape the city that we know today. His Karlín Group played a key role in the revitalisation of the district of that name, helping turn Karlín into one of Prague’s liveliest and most desirable business and residential neighbourhoods. In this edition of In Conversation With... Mr. Borenstein will discuss his rich experiences in Prague, the overall quality of development in the city in recent decades – and where he sees the Czech capital going in construction terms in the coming years. Ian Willoughby of Radio Prague International will host the talk. In Conversation With… is a series of occasional talks in English at the Václav Havel Library.
Bohové jste vy – Marnost nad marnost!
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 16. leden 2025, 19:00 – 21:00
Představení nových titulů Pavla Hoška a Martina C. Putny
Co má společného výklad trpké knihy starověkého Kazatele s útěšnou hrabalovskou čítankou? Co má společného Šalomounův palác s Libní? A shodli by se tito dva básníci lidské každodennosti v pohledu na úděl člověka, filosofii, mystiku, naději, víno, Polabí, naše hodnoty? Shodli by se vůbec na něčem?
Představení komentované čítanky z díla Bohumila Hrabala Bohové jste vy a biblické knihy Kazatel s komentářem pro denní čtení, dvou nových titulů výrazných postav české akademické a duchovní scény, profesorů Pavla Hoška a Martina C. Putny, které vycházejí v rámci dvou drobných, ale silných edic nakladatelství Biblion.
O překvapivé souvislosti, osobní zaujetí, skepsi ani povzbuzení nebude nouze. Večerem provází spisovatelka Jana Šrámková.
Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 20. leden 2025, 19:00 – 21:00
Prezentace nové rozsáhlé knihy, kterou vydalo Muzeum paměti XX. století. Jejím hlavním tématem jsou různorodé vztahy spisovatele a filozofa Zbyňka Fišera se Státní bezpečností. Zbyněk Fišer používal od konce čtyřicátých let pseudonym Egon Bondy. Ve čtyřech obdobích byl postupně spolupracovníkem komunistické tajné policie s krycími jmény „Klíma“, „Zbyněk“, „Mao“ a „Oskar“. Od roku 1961 až do roku 1989 byl s přestávkami úspěšně nasazen do mnoha tajných akcí StB.
První část knihy je interpretační studie Miroslava Vodrážky nazvaná Historie jako rozplétání otevřenosti života a díla. Studie zkoumá zejména nejrůznější mýty či mýtus bondyovský, který je specifický tím, že byl dlouhodobě vytvářen nejen samotným autorem, různými aktéry a skupinami, ale zejména nebyl možný bez tajných plánů StB. Druhou částí knihy je edice archivních dokumentů StB z období 1949–1989, které vybral a kritickým poznámkovým aparátem opatřil historik Petr Blažek.
S autory publikace bude diskutovat historik Michal Macháček.
Debata s Respektem: Zapojí se do boje o sněmovnu nová strana?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 21. leden 2025, 19:00 – 21:00
Hosté:
Martin Buchtík (sociolog a ředitel STEM)
Martin Voňka (producent a jeden z tvůrců prezidentské kampaně Karla Schwarzenberga)
Debatu bude moderovat Martin Štorkán.
Svobodná akademie | Iva Holmerová: Stárnutí – změna paradigmatu?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 23. leden 2025, 19:00 – 21:00
Při různých setkáních si zpravidla vzájemně přejeme zdraví a štěstí. Pokud je máme, dožijeme se vyššího věku. Pokud je má většina lidí ve společnosti, pak společnost zestárne. To ale vnímáme jako problém. Staráme se, zda bude na důchody a zdali bychom neměli pro ty zestárlé postavit více ústavů. Mluvíme o „nich“ ale jsme to my – my nyní či my v bližší nebo vzdálenější budoucnosti. Proč ztotožňujeme stáří jen s potřebami a nesoběstačností? Proč nevidíme přínos starších lidí pro společnost? Co je to zdravé stáří a proč se o právě probíhající Dekádě zdravého stárnutí téměř nemluví? Co je to produktivní stáří? Těmito a dalšími otázkami souvisejícími se zdravím a ne-zdravím vyššího věku bych se chtěla ve své přednášce zabývat.
Docentka Iva Holmerová je lékařka se specializací v geriatrii, veřejném zdravotnictví a medicíně dlouhodobé péče. Spoluzakladatelka Gerontologického centra v Praze 8, České alzheimerovské společnosti a Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče FHS UK. V nedávné době byla předsedkyní Alzheimer Europe a České gerontologické a geriatrické společnosti. Zabývá se problematikou péče o seniory, dlouhodobé péče a zejména se zaměřuje na psychosociální intervence a péči o lidi s demencí. V současné době vede také katedru medicíny dlouhodobé péče v Institutu pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví.
Pocta Jiřímu Menzelovi
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 24. leden 2025, 19:00 – 21:00
V průběhu večera na Jiřího Menzela zavzpomínají přátelé, kolegové – čeští i chorvatští, i jeho nejbližší. Na závěr večera J.E. velvyslankyně Chorvatské republiky v Praze Ljiljana Pancirov předá paní Olze Menzelové státní vyznamenání, které Jiřímu Menzelovi in memoriam udělil prezident Chorvatské republiky Zoran Milanović.
Na základě návrhu Česko-chorvatské společnosti, pobočky Matice chorvatské v Praze, a díky vzájemné lásce a úctě mezi chorvatskou společností a Jiřím Menzelem se prezident Chorvatské republiky rozhodl udělit tomuto významnému českému režisérovi chorvatské státní vyznamenání. Tento významný akt připomíná nejen umělecký odkaz Jiřího Menzela, ale také dlouhodobé přátelské vztahy mezi oběma národy, které spojuje bohatá kulturní historie a vzájemná úcta. Nejlépe tento vztah charakterizuje Menzelova věta: „Moji Chorvaté mi rozumějí.“
Pořádají Česko-chorvatská společnost, Velvyslanectví Chorvatské republiky v České republice a Matica hrvatska.
Andrej Bán: Ukrajinské leporelo
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 27. leden 2025, 19:00 – 21:00
Přivítejte s námi nejnovější fotografickou publikaci fotografa a reportéra Andreje Bána, ve které zachycuje aktuální dění na Ukrajině. Ukrajina musí již několik let hrdinně čelit agresi ze strany Ruska, to však neznamená, že by se každodenní život v zemi zastavil. Právě objektivem Andreje Bána vidíme, co je pod náporem této války živé: lidské příběhy, za které stojí za to bojovat. Fotografie doprovází několik autorových reportážních textů. Kromě autora vystoupí Patrik Kaizr, Adéla Knapová, Petra Procházková, Pavel Pawluscha Novotný a další. Večerem provede Jáchym Topol.
Uvedení knihy My jsme za to nemohli
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 29. leden 2025, 19:00 – 21:00
Skutečné příběhy jsou často napínavější než vymyšlené horory a thrillery. Vydejte se strojem času do minulosti a poznejte dobrodružné příběhy skutečných dětských hrdinů. Dětí, které prožily druhou světovou válku, ukrývání ve sklepě, okupaci domova cizím vojskem nebo všechny strasti pronásledování, které musely prožívat se svými statečnými rodiči. Večerem provedou a s autorem knihy Markem Tomanem budou hovořit Jitka Míčková a Tomáš Spáčil z Paměti národa. Kmotrou knihy bude Klára Šimáčková Laurenčíková. Ukázky z knihy přečtou děti z divadelního kroužku Paměti národa.
Havel Channel
Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.
Publikace / E-shop
Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.
Péče o stát
229,- Kč
Placka s motivem srdce
50,- Kč
Placka s portrétem Václava Havla
50,- Kč
Placka "Havel na hrad"
50,- Kč
Magnetka "Havel na hrad"
60,- Kč
Konference a ceny
Evropské Dialogy Václava Havla
Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.
Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.
Praha Plzeň Brno 2022Olomouc Praha 2023Praha 2021Mnichov 2020Brusel 2020Praha 2019Brusel 2019Praha 2018Brusel 2018Evropa na křižovatcePraha 2017Brusel 2017Praha 2016Brusel 2016Praha 2015Brusel 2015Brusel 2014Berlín 2014Praha 2014 - J. GauckBruggy 2014Praha 2014
Cena Václava Havla za lidská práva
Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.
12. ročník Ceny (2024)11. ročník Ceny (2023)10. ročník Ceny (2022)9. ročník Ceny (2021)8. ročník Ceny (2020)7. ročník Ceny (2019)6. ročník Ceny (2018)5. ročník Ceny (2017)4. ročník Ceny (2016)3. ročník Ceny (2015)2. ročník Ceny (2014)1. ročník Ceny (2013)O Ceně
Transatlantické dialogy Havel - Albrightová
Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.
Transatlantic Dialogues 2021Transatlantické dialogy 2022HATD 2022 Praha
Cena Toma Stopparda
„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“
Tom Stoppard
Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši.
Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard.
Václav Havel
Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova
- spisovatel a dramatik, publicista a filozof
- jeden z trojice prvních mluvčích Charty 77
- vůdčí autorita československé společenské změny v listopadu 1989
- poslední prezident Československa a
- první prezident České republiky
- celoživotní zastánce lidských práv a svobod doma i ve světě.
Knihovna Václava Havla školám
Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.
Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:
- 83 vzdělávacích videí a podcastů
- Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
- 6 workshopů
- 5 webinářů
- 14 digitálních výstav
Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty
Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.
- 74624 záznamů celkově
- 31394 událostí ze života VH
- 2831 textů VH
- 2125 fotografií
- 406 video záznamů
- 568 audio záznamů
- 6585 dopisů
- 15100 textů o VH
- 8534 knih
- 42761 bibliografických záznamů
Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.
Přihlášení (jen pro registrované)
Den za dnem s Václavem Havlem
Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.
Letem světem s Václavem Havlem
Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.
Jiná Evropa
Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.
Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela
Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.
Rozhovory Václava Havla
Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.
Archiv Pavla Juráčka
Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ.
Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“
Vše o Knihovně
Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost.
Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.
Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:
- organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
- formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
- organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Podpořte nás
Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…
Podpořte nás finančním darem
Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.
Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.
Pomozte nám rozšířit archív
Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.
Darovat lze i jinak
Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny.
Sdílejte informace o nás
Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích.
Dárcovství má svá pravidla
V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.
Zapojte se do dobrovolnictví
Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.