Jihoafrická raperka povede v Kladně hiphopový workshop
25. 4. 2007 -, Econnect / Člověk v tísni
V pátek 27. dubna od 13 hodin bude v Kladně v prostorách Základní školy Praktická (Pařížská 2249) znít hip hop. Jihoafrická hiphopová zpěvačka Shameema Williams zde povede hudební workshop určený dětem ze sociálně vyloučených lokalit, s nimiž pracují zaměstnanci kladenské pobočky společnosti Člověk v tísni. Děti, které se zúčastní hudebního workshopu, se od Shameemy naučí základy rapové techniky, dozvědí se, co to hiphop je, a co znamená pro miliony lidí na celém světě."Cílem projektu PeaceXchange, v rámci kterého navštíví Českou republiku i raperka Shameema, je, aby si mladí lidé osvojili schopnost řešit konflikty nenásilným způsobem a aby si uvědomili důležitost tohoto počínání," říká koordinátorka projektu Martina Hurdová ze společnosti Člověk v tísni. Projekt probíhá v dalších třech evropských zemích.
K představení tohoto složitého tématu byly vybrány tři formy blízké mladým lidem na celém světě, které zároveň fungují jako určitá pojítka mezi odlišnými kulturami i zkušenostmi - divadlo, hudba a sport. Projekt trvá tři roky a každý rok se nese ve znamení jednoho tématu: divadlo (2006), hudba (2007) a sport (2008).
"Věříme, že mládež z vybraných lokalit ocení setkání s uznávanou kapacitou věnující se jejich oblíbenému hudebnímu stylu. Sociální pracovníci zase oceňují dlouholeté zkušenosti Shameemy Williams v sociální oblasti a její snahu bojovat hudbou proti násilí, s nímž má její země velmi bolestné zkušenosti," dodává Martina Hurdová.
Shameema Williams se hiphopu a poezii věnuje už 12 let. Od roku 2000 pracuje jako lektorka hiphopových workshopů pro mladé lidi v rehabilitačních centrech a věznicích po celé Jihoafrické republice. Svou uměleckou dráhu zahájila na raperských soubojích v Kapském městě, v roce 2000 založila tříčlennou ženskou skupinu Godessa, která se ve svých textech věnuje sociálním tématům, jako je kriminalita mládeže a boj proti HIV/AIDS. V České republice bude Shameema Williams trávit celý týden.
Součástí projektu PeaceXchange je i hiphopová soutěž pro mladé lidi ve věku 15-20 let, kteří mohou do konce června nahrát své vlastní hiphopové písně na témata: tolerance, respekt nenásilí.