Levné laptopy mají pomoci chudým dětem při vzdělávání
22. 12. 2005 -, Econnect
Do roku 2010 budou mít všechny děti v rozvojových zemích svůj vlastní laptop. Taková je představa americké neziskové organizace One Laptop Per Child (OLPC) při univerzitě MIT, která usiluje prosadit výrobu levných počítačů v ceně 100 dolarů. Počítače s operačním systémem na bázi Linuxu mají dětem zajistit přístup ke vzdělání, rozvíjet jejich tvořivost a pomoci překlenout technologickou propast mezi bohatým a chudým světem.,,Laptopy představují okno a nástroj současně: okno otevřené do světa a zároveň nástroj, který nutí přemýšlet. Práce s počítačem je skvělý způsob pro všechny děti, aby se ,,učily učit" prostřednictvím vlastní interakce a objevování," říká zakladatel OLPC a známý odborník přes informační technologie Nicholas Negroponte.
Malé přenosné laptopy představila OLPC na Světovém summitu o informačních technologiích. Díky svému designu, který využívá plast v barvě signální zeleně, se jim začalo přezdívat „green machine“. Počítače využívají open source software a freeware, mají sedmipalcovou obrazovku a speciální procesor s taktovací rychlostí 500 Mhz. Pevný disk v počítači nahrazují 4 USB porty.
Podle tvůrců budou laptopy sloužit jako běžný počítač či elektronická kniha. Internetové připojení bude zajišťováno prostřednictvím sítě WiFi. Jejich předností je také nízká spotřeba energie, kterou lze netradičně vyrábět generátorem poháněným klikou. Zhruba 1 minuta točení klikou by měla vyrobit dostatečné množství energie na 10 minut běžné práce s počítačem a až na 1 hodinu čtení elektronické knihy.
„Ať už si vezmete jakýkoliv problém – chudoba, mír, životní prostředí – vždy to lze vyřešit prostřednictvím vzdělávání či je aspoň vzdělávání součástí řešení. Takže to je důvodem, proč usilujeme o rozvoj vzdělávání. Náš projekt má tedy především vzdělávací charakter, není to primárně počítačový projekt,“ prohlásil Negroponte.
Laptopy se budou prodávat vládám zemím, které je budou dále distribuovat prostřednictvím příslušných ministerstev. Jejich masová výroba by měla začít na konci příštího roku, přičemž thajská a brazilská vláda již oznámily, že mají vážný zájem o tyto laptopy za 1 milion dolarů pro jejich školy. O projekt se dále zajímá Egypt, Kambodža, Dominikánská republika, Venezuela a další země.