Greenpeace: Veřejnost nemá informace o škodlivých chemikáliích
3. 11. 2005 - Zbyněk Havránek, Greenpeace
Na nedostatečnou informovanost veřejnosti o výrobě a používání chemických látek poukázalo dnešní jednání zástupců Greenpeace s představiteli města Valašské Meziříčí. Vedení valašskomeziříčské radnice nemá k dispozici dostatek informací o nebezpečnosti ftalátů, jejichž významným výrobcem je právě místní chemička, DEZA a.s. Výrobci v současné době sami aktivně neinformují o možných rizicích chemických produktů. Podle vedení města i společnosti DEZA by takovou povinnost měla stanovit legislativa. Greenpeace proto znovu zdůraznilo důležitost přijetí účinné podoby reformy chemické politiky Evropské unie, známé pod zkratkou REACH, která musí zaručit mimo jiné zhodnocení zdravotních a ekologických dopadů vyráběných látek a veřejný přístup k těmto informacím.
Aktivisté Greenpeace protestují již třetí den přímo na továním komíně chemičky DEZA proti výrobě zdraví škodlivých chemikálií. Akce je současně výzvou českým politiků a představitelům chemického průmyslu, aby se se zasadili za přijetí co nejefektivnější verze chemické reformy, která je v těchto dnech projednávána v Evropském parlamentu. Ekologové zdůrazňují, že probíhající debata o REACH by se měla týkat především ochrany lidského zdraví a čistoty životního prostředí a silná chemická lobby by jí neměla ovlivnit klamavými ekonomickými argumenty.
„Jsme přesvědčeni, že debata o tom, zda peníze jsou důležitější než lidské zdraví a čisté životní prostředí, je neetická. Ale i pokud máme hovořit o ekonomické stránce REACH, je zřejmé, že reforma bude mít ekonomický přínos. Snížené náklady na zdravotní péči v důsledku účinnější ochrany lidského zdraví vyváží předpokládané náklady. Také zpracování toxického odpadu je rok od roku dražší a jeho cena evidentně přesahuje celkové náklady na zavedení REACH během plánovaných 11 let. Neexistuje žádný důvod, aby produkce bezpečnějších chemikálií zaměstnávala méně lidí a přinášela nižší zisky, než současný chemický průmysl se všemi jeho riziky, náklady na bezpečnost a nejasnou regulací,“ řekl koordinátor kampaní Greenpeace ČR Jan Piňos.
Greenpeace spustilo speciální webové stránky www.greenpeace.cz/komin, které umožňují všem zájemcům připojit svůj podpis pod otevřený dopis českým europoslancům, představitelům vlády a chemického průmyslu. Tyto stránky obsahují také informace o REACH, vědecké zprávy o rizikových chemických látkách a jejich působení a další materiály.
Další informace:
Jan Piňos, koordinátor kampaní Greenpeace ČR,
GSM: 720 552 888, jan.pinos@cz.greenpeace.org
Zbyněk Havránek, Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org
http://www.greenpeace.cz/komin