Nevládní organizace varují: za "utajovanou skutečnost" bude možné označit cokoli
25. 8. 2004 -, Econnect
Zvyšovat obecné povědomí o připravovaných legislativních změnách v oblasti přístupu k informacím, zároveň také prosadit odstranění závažných nedostatků a rizik z návrhu zákona o utajovaných informacích a bezpečnostní způsobilosti: takový je cíl nově založené Koalice za utajování informací v demokratických mezích. V koalici se spojily tři nevládní organizace - Transparency International ČR, Iuridicum Remedium a Otevřená společnost.
Vznik Koalice je reakcí na návrh nového zákona o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, který v říjnu loňského roku připravil Národní bezpečnostní úřad. "Tento návrh představuje krok směrem k nepřehlednému a čím dál většímu utajování řady informací a možné svévoli veřejné správy na tomto poli. Pokud by byl přijat v navrhované podobě, znamenalo by to mimo jiné další významné omezení pro činnost nevládních organizací, které se již dnes potýkají s neochotou institucí poskytovat informace," uvádí Koalice.
Koalice upozorňuje na to, že pod novou, mnohem volnější definici utajované skutečnosti obsaženou v novém návrhu, se dá dosadit téměř cokoli: navíc o označení informace za utajovanou má rozhodovat tzv. původce informace, tedy orgán státu nebo podnikatel, u něhož informace vznikla. "Vytváří se tak poměrně značný prostor k tomu, aby za utajované byly o značeny i takové informace, u kterých nemá jejich původce z nějakých důvodů zájem na tom, aby byly poskytnuty veřejnosti," varuje Koalice. Návrh zákona podle ní obsahuje i řadu dalších nedostatků a rizik.
V návrhu Národního bezpečnostního úřadu není zcela jednoznačné to, kdo bude vymezovat, co je či není utajovaná skutečnost. Už stávající zákon o ochraně utajovaných skutečností není bez problémů: podle Koalice dává značnou moc Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Nevládní organizace varují, že navržená úprava vychází utajování a prověřování bez dostatečné kontroly vstříc ještě podstatně více - podle nového zákona by se zrušilo nařízení vlády, které specifikuje zákonnou definici utajované skutečnosti pomocí seznamu těchto skutečností. "Zatímco dnes je každému zřejmé, co je utajovaná skutečnost, chráněná specifickými povinnostmi a dokonce i trestním zákonem, nový zákon počítá pouze s nejasnou definicí, která v podstatě říká, že jsou to ´ty informace, jejichž vyzrazení by mohlo způsobit újmu zájmům státu nebo mezinárodních organizací nebo být pro jejich zájmy nevýhodné´," upřesňuje Koalice. O tom, zda by byla definice tohoto zákona naplněna, by navíc rozhodoval předem neznámý okruh úředníků a soukromých subjektů, u nichž informace vznikla.
"V únoru 2004 vrátila Legislativní rada vlády návrh NBÚ k přepracování, s mnoha připomínkami, do nichž byly zahrnuty i některé výhrady a návrhy Koalice. Přepracovaný návrh bude projednávat Legislativní rada vlády 2. září tohoto roku. Naším cílem je upozorňovat odbornou i laickou veřejnost a zákonodárce na nebezpečí návrhu pro základní práva osob i pro demokratické prostředí, aktivně sledovat a připomínkovat legislativní proces," uvedla koordinátorka projektu Barbora Pěchotová. Koalice bude o průběhu projektu veřejnost informovat na webových stránkách projektu umístěných na adrese www.transparency.cz.