Názory, komentáře, publicistika
Harriet Lamb, Fairtrade International
Potomci pěstitelů opouštějí kakaový byznys. Je třeba, aby zpracovatelé čokolády začali brát na vědomí tabu v podobě férových cen a tak zachránili celý sektor. Řešení hrozícího nedostatku čokolády totiž existuje: platit farmářům férovou cenu. Hrozba nedostatku čokolády se stala celosvětovým tématem. Hrůzostrašné prognózy předpovídají temnou budoucnost – takovou, ve které bude čokoláda, kterou si nyní užíváme, stejně drahá jako kaviár. Ostatní se budou muset spokojit s „čokoládou“, která obsahuje tak málo kakaa, kolik je jen možné. Jak můžeme zabránit tomuto katastrofickému scénáři, kterého by se nechtěl dožít žádný milovník čokolády?
Štěpán Ripka, Platforma pro sociální bydlení
Vznikla Platforma pro sociální bydlení, uskupení neziskových organizací, zástupců veřejnosti a odborníků. Platforma vychází z principů, které před rokem na Národním setkání lidí žijících v sociálních bytech definovali uživatelé sociálních bytů. Ty již nyní některé neziskové organizace bez podpory státu provozují. Platforma si klade za cíl v dohledné době v České republice definovat a zavést sociální bydlení. (Text vyšel ve zkrácené podobě pod názvem „Sociální bydlení není. A samo nevznikne“ v LN dne 25. 5. 2013).
Tomáš Feřtek, Eduin
Vážení rodiče dětí školou povinných! Je nejvyšší čas společně zasáhnout proti tomu, aby Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR zavedlo v základním školství celoplošné testy, které budou namísto Vás rozhodovat o tom, na jakou střední školu Vaše dítě zamíří. Důvodů pro odmítnutí tohoto záměru je několik.
Marta Pellar, Máme otevřeno?, o.s.
Mnohokrát jsem narazila na užaslé tváře mých známých, kteří nechtěli věřit tomu, že neziskový sektor může být ziskový. Ano, může a ti šikovní jsou. Mohou tak dál investovat svůj zisk do poslání organizace.
Iwony Frydryszak, Člověk v tísni
Je ospalé poledne a v Tkibuli, městečku s 9 tisíci obyvateli, obklopené ze čtyř stran horami, lesy a nefunkčními doly, 250 km od hlavního města Tbilisi, je více než patrná kultura odpočinku a svobodného pojetí času.
Christoph Amthor, Barmské centrum Praha
Situace po běsnění cyklonu je hrozivá: více než sto tisíc Barmánců zahynulo důsledkem cyklonu a jeden a půl miliónu je ohroženo smrtí kvůli blokování pomoci režimem. To, že je katastrofa tak rozsáhlá, je vina nejenom barmských generálů, ale také těch vlád a nadnárodních společností, které stále ještě podporují tamnější režim.
Martina Ološtiaková, Changenet
Na podnet jednej priateľky som sa rozhodla napísať tento článok. Je o „normálnom“ pôrode v jednej bratislavskej nemocnici. Píšem ho z pohľadu pôrodnej asistentky a - aj keď sa budem snažit o vecný článok - aj z pohľadu človeka, ženy...
Milena Černá, SKOK
Rok 2007 probíhá v Evropě ve znamení rovných příležitostí. Stejná základní práva jsou ve sjednocené Evropě chápána jako prospěšná pro další rozvoj, pro zvýšení soudržnosti i pro využití potenciálu, který dříme v lidech a s nímž se běžně ani nepočítá. Evropský rok má tři hlavní cíle:
Jiří Salik Sláma
Pražské divadlo Ponec se stalo poslední červnový víkend svědkem netradičních vystoupení a setkání. Nestává se příliš často, aby na jednom místě vystupovaly desítky romských hudebníků a tanečníků téměř nikdy se nestává, aby předseda vlády se svou ministryní tančil obklopen barevnými sukněmi krásných Romek.
Dita Michaličková, Společnost pro zvířata
Mezi zprávy číslo jedna posledních dnů patří výskyt vysoce patogenního viru ptačí chřipky H5N1 u domestikované drůbeže v ČR. Různé kmeny viru ptačí chřipky se u domestikované drůbeže celosvětově rozšířily během posledních deseti let. Obviňováni jsou z přenosu nákazy zejména volně žijící ptáci, kteří mohou volně migrovat mezi jednotlivými státy nebo domestikovaná drůbež chovaná ve větších hejnech tzv. free range tj. s možností výběhu.
Jiří Salik Sláma
Kniha, kterou vydalo na počátku letošního roku Multikulturní centrum Praha obsahuje mediální analýzy vzniklé v rámci projektu Diskriminace a média. Cílem publikace s názvem Cizinci, našinci a média bylo „systematicky sledovat, jakým způsobem a v jakých souvislostech se v celostátním a regionálním tisku píše o cizincích a příslušnících národnostních, etnických a náboženských menšin, popřípadě poukazovat na jejich zjednodušující, zavádějící či stereotypní zobrazování.“
Jiří "Salik" Sláma
Málokdo sledující tuzemská média mohl přehlédnout kauzu, která se začíná rozvíjet i na místní poměry nečekaným způsobem. Kroky starosty a nyní již senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL) rozpoutaly celospolečenskou debatu o integraci Romů a ghettoizaci ještě více než pověstná zpráva Ivana Gabala. To že komunální politici řeší problém chudinských (převážně romských) ghett ve svých lokalitách jejich přesunutím na periferii už víme a jsme na to zvyklí, i když terénní sociální pracovníci a nevládní organizace se snaží komunální politiky upozorňovat na zcestnost takovéhoto postupu. Co však předvedl starosta Čunek si nezadá s metodami totalitních režimů, které řešily podobně problémy s nepohodlnými skupinami obyvatel. Ale popořadě.
|
![Portál Občanská společnost -
návod k použití](https://www.obcan.ecn.cz/Bannery/ik-obcan.gif)
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
![EU](img/eu.gif) finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu v sociální oblasti
ke kterým se můžete připojit
vytisknout
|