Ze školy do přírody vyrazilo 8 000 žáků
22. 3. 2012 -, Econnect/Apus
Výuka v přírodě se v dnešní době stává tím důležitější, čím méně volného času v ní děti tráví. Učit venku mimo třídu ale není nic jednoduchého – příprava propracovaného výukového programu se měří na týdny, a proto se téhle oblasti vzdělávání věnují spíše než školy různé neziskové organizace.Šestnáct z nich se v minulých dvou letech spojilo v projektu „Za Naturou na túru“, což je soubor výukových programů, který koordinuje pražské občanské sdružení Apus.
„V tomto spojení jsme chtěli ukázat jednak to, že skrze rozmanitá témata, která se v přírodě žákům představují, lze sledovat společný cíl – vést je k porozumění, co je ochrana přírody, klást otázky po jejím smyslu a odpovídat na ně. Dále jsme chtěli přispět k celkovému zkvalitnění terénní výuky v České republice, a proto jsme vytvořili metodiku – jakousi kuchařku pro ty, koho terénní výuky zajímá a rádi by pro své žáky připravily podobné programy,“ říká Erika Smrtová z Apusu.
Souhrnně řečeno: „Za Naturou na túru“ je 26 výukových programů v celé ČR, které v předchozích dvou letech navštívilo téměř 8000 žáků a 400 učitelů z více než 200 škol. Webový portál www.zanaturou.cz představuje společnou myšlenku, jednotlivé programy, i novou metodickou publikaci pro učitele a lektory přírodovědných předmětů, vydanou v únoru 2012.
V letošním roce přibyl další výukový program – koná se v Divoké Šárce v Praze a doplňuje tak nabídku pro pražské školy, které neměly v minulých letech možnost se programů „Za Naturou na túru“ účastnit.
Pro žáky je v letošním roce připravena soutěž, jejíž hlavní cenou je návštěva libovolného výukového programu. Soutěží se od dubna až do září, kdy budou výsledky slavnostně vyhlášeny na Staroměstské radnici v Praze. Učitelé se kromě vlastního programu mohou těšit také na zmíněnou novou metodickou publikaci.
Občanské sdružení Apus, které se svou činností zaměřuje především na environmentální výchovu a vzdělávání. Dále dlouhodobě rozvíjí aktivity v regionálním značení výrobků. Organizace vznikla v roce 1996 a do poloviny roku 2008 působila pod názvem Regionální environmentální centrum Česká republika, o. s. (REC ČR). V roce 2008 si organizace zvolila za nový název Apus.