Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

1000 Brňanů proti rasismu

21. 3. 2005 - Jiří Koželouh, Nesehnutí

V pondělí 21. března se v centru Brna uskutečnila akce k Mezinárodnímu dni pro odstranění rasismu. Od 10 do 17 hodin byl pro veřejnost k dispozici infostánek NESEHNUTÍ s množstvím materiálů o lidských právech a toleranci. Po celou dobu také probíhalo rozdávání oranžových stužek symbolů boje proti rasismu. V 15.30 již tuto iniciativu podpořilo více než tisíc Brňanů. Ve 14 hodin byla zahájena zcela nová výstava Uprchlíci u nás a pro návštěvníky/ice byla připravena malá ochutnávka pochutin vyrobených uprchlíky žijícími v České republice. Během dne také obešli členové a členky organizace IQ Roma servis se stužkami brněnské úřady.

V pondělí 21. března připínali dobrovolníci/ice v Brně (na křižovatce ulic Česká a Solniční, proti hotelu Avion) od 10 do 17 hodin kolemjdoucím oranžové stužky, rozdávali jim protirasistické letáky a hovořili s nimi o jejich názorech na menšiny, cizince, uprchlíky, toleranci atd. Po celou dobu také fungoval stánek s různými lidskoprávními informačními materiály. Hlavním bodem akce (ve 14 hodin) bylo zahájení zbrusu nové výstavy Uprchlíci u nás. Výstava pomocí fotek a textů představuje země, odkud k nám přichází nejvíce uprchlíků, a je doplněna kresbami a malbami dětí z českých uprchlických táborů, popsal výstavu Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ. Ve 14 hodin také mohli návštěvníci/ice ochutnat sladkosti z čečenské kuchyně (medovník a koláč). Ochutnávku pro Brňany a Brňanky připravily uprchlice žijící v táboře v Zastávce u Brna.

Akce v Brně byla zaměřena zejména na uprchlíky, kteří bohužel bývají často objekty rasistických a xenofóbních předsudků. Touto problematikou se NESEHNUTÍ dlouhodobě zabývá a snaží se různými osvětovými aktivitami (besedy, přednášky, workshopy, veřejné informační akce atd.) a informačními materiály (letáky, plakáty apod.) přibližovat veřejnosti život, zvyky, kulturu i problémy uprchlíků přicházejících hledat do ČR ochranu před válkami či porušováním lidských práv. Chceme ukázat, že uprchlíci mezi námi žijí a že jsou to lidé, kteří si nezaslouží naši
nevraživost, ale naopak naše pochopení a pomoc, dodal Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ. Rasismus se samozřejmě netýká jen cizinců. "Jsme rádi, že o stužky i o ochutnávku a výstavu byl takový zájem - doufáme, že lidé získají reálnější pohled na uprchlíky," řekl Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

Zajímavou aktivitu v rámci brněnského Dne proti rasismu uspořádala organizace IQ Roma servis. Její členové a členky obcházeli brněnské úřady magistrát i úřady městských částí a nabízeli významným osobám i řadovým úředníkům/icím symbolické oranžové stužky. �Touto aktivitou chceme podpořit hodnotu lidské sounáležitosti, respekt a toleranci mezi jednotlivci i mezi skupinami různých národností, kultur, vyznání atd. Téma kampaně tedy boj proti rasismu chceme prezentovat na veřejných místech, jako jsou právě jednotlivé úřady, řekl za organizaci Martin Giňa. Činnost neziskové organizace IQ Roma servis se zaměřuje na vytváření podmínek a příležitostí k zvyšování a prosazování sociálního, ekonomického, kulturního, občanského, vzdělanostního a pracovního potenciálu Romů a sociálně slabých obyvatel.

Akce u příležitosti Mezinárodního dne pro odstranění rasismu probíhaly celorepublikově a jejich společným znakem bylo právě rozdávání oranžových stužek. Iniciátorem akce je Multikulturní centrum Praha. Spolupracuje občanské sdružení Romea a další nevládní organizace lidsko-právního charakteru v pěti městech (v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Liberci a Olomouci).

Nad akcí převzal záštitu zmocněnec vlády ČR pro lidská práva Svatopluk Karásek a Helsinský výbor a podporují ji i někteří poslanci a senátoři, například Táňa Fišerová a Martin Mejstřík.

Akce se konala 21. března, aby připomněla události z roku 1960. V tento den byla v jihoafrickém městě Sharpeville rozstřílena policií pokojná antirasistická demonstrace. Zahynulo při ní 69 lidí, kteří protestovali proti zákonům apartheidu. Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace Valné shromáždění OSN ustavilo v roce 1966 a zároveň vyzvalo mezinárodní společenství, aby posílilo úsilí o odstranění všech forem této diskriminace.

více informací:
Jiří Koželouh, NESEHNUTÍ, 723 559 495
Martin Giňa, IQ Roma servis, 604 503 904

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz