Konference se zaměří na evropský postoj vůči Barmě po volbách
11. 2. 2011 -, Econnect
Zástupci barmské demokratické opozice, zemí Evropské unie a nevládních organizací budou v Praze příští týden diskutovat o evropském postoji vůči Barmě po parlamentních volbách, které se v zemi konaly loni v listopadu poprvé po dvaceti letech. Konferenci "Volby v Barmě/Myanmě a Evropská pozice", jež se bude konat v úterý 15. února 2011, pořádá Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci se společností Člověk v tísni.Úvodní projev na konferenci přednesou ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg a bývalý prezident České republiky Václav Havel. Mezi dalšími účastníky konference budou zástupci ministerstev zahraničních věcí z členských zemí Evropské unie, zástupci institucí Evropské unie, členové Evropského parlamentního výboru pro Barmu (EPCB) a zástupci několika neziskových organizací z asociace Euro Burma Network (EBN), kteří se sjedou do Prahy na pravidelné setkání EBN předcházející konferenci.
Konference se bude zabývat především evropským a mezinárodním postojem vůči režimu po volbách a aktuální situací v zemi. "My Češi jsme na vlastní kůži poznali, že volby konané v nesvobodné společnosti jsou nástrojem manipulace režimu a vedou jen k dalšímu ponížení občanů. Je naší zodpovědností sdílet tuto zkušenost s našimi partnery v Evropské unii a vyslat barmskému režimu jasný signál, že nás touto komedií nemůže oklamat," říká senátor Petr Bratský, člen Evropského parlamentního výboru pro Barmu (EPCB), který byl založen v roce 2008 a sdružuje 125 poslanců z osmnácti zemí Evropské unie.
Mezinárodní konference proběhne čtvrt roku po parlamentních volbách, které se v Barmě konaly loni v listopadu poprvé po dvaceti letech. Vojenská junta, která v Barmě vládne od roku 1962, měla průběh voleb plně pod kontrolou. Vítězem voleb, jež provázela řada manipulací a neregulérností, byly vyhlášeny strany úzce spojené s vládnoucí juntou. Nová ústava, které vešla v platnost prvním zasedáním nového parlamentu 31. ledna, nadále zaručuje armádě výrazný podíl na moci - čtvrtina křesel v parlamentu je vyhrazena příslušníkům armády, kteří byli jmenováni bez voleb, klíčové posty obsadili vysoce postavení generálové i v nové vládě.