Aun Schan Su Ťij děkuje za podporu České republiky
3. 12. 2010 -, Econnect
Za dlouhodobou podporu České republiky v boji za demokracii v Barmě poděkovala přední barmská disidentka Aun Schan Su Ťij, když přebírala dopis Václava Havla, který jí blahopřál k nedávnému propuštění z domácího vězení. Za pomoci společnosti Člověk v tísni jí dopis doručili redaktor České televize Pavel Vondra a redaktorka Respektu Naďa Straková. Ti také s nositelkou Nobelovy ceny míru udělali exkluzivní rozhovor."Spolu s dalšími přáteli se raduji z toho, že jste opět na svobodě a obdivuji vytrvalost, s níž jste své dlouholeté domácí vězení snášela. Znovu se nám všem potvrzuje, že soustavně upozorňovat na porušování lidských práv ve světě má smysl a navzdory i velmi tvrdým diktátorským režimům to může dříve či později přinést dobré výsledky," napsal v dopise Václav Havel. Celé znění dopisu naleznete na http://www.vaclavhavel.cz/showtrans.php?cat=pr&val=113_pr.html&typ=HTML.
"Tak ráda bych jela do Prahy a setkala se s českými lidmi, kteří při nás vždycky stáli a které považuji za dobré přátele... Čechy a Barmánce, kteří léta usilují o demokracii, pojí velmi silné pouto," uvedla Aun Schan Su Ťij při setkání s českými novináři. Cesty do zahraničí však disidentka zatím neplánuje, neboť není jisté, že by ji barmské úřady vpustily zpět do země. Na dopis Václava Havla chystá písemnou odpověď.
Pavel Vondra a Naďa Straková se s Aun Schan Su Ťij setkali v jejím domě v Rangúnu, kde strávila více než 15 let v domácím vězení. U schůzky byl přítomen i její syn Kim Aris, který po deseti letech získal barmské vízum, aby mohl navštívit svou matku.
Exkluzivní rozhovor, který novináři získali, odvysílá Česká televize v pořadu 168 hodin v neděli 5. prosince ve 21:35 na ČT1. Rozhovor také vyjde v pondělním vydání týdeníku Respekt.
Česká republika podporuje barmské demokratické hnutí od počátku 90. let. Tehdejší prezident Václav Havel nominoval v roce 1991 Su Ťij na Nobelovu cenu míru. České ministerstvo zahraničních věcí vystupuje za demokratizaci Barmy na mezinárodních fórech a financuje humanitární pomoc a projekty na podporu lidských práv a demokracie v Barmě. Společnost Člověk v tísni v Barmě podporuje rodiny politických vězňů, nezávislé novináře a disidenty i malé nevládní organizace, jež realizují sociální či vzdělávací projekty.